CZECH TOURISM: NOWOŚCI, ATRAKCJE I POŻEGNANIE IVANY

Panorama Pragi od strony Wełtawy: Most Karola, Zamek i katedra św. Wita
Panorama Pragi: Most Karola, Zamek i katedra św. Wita. © Cezary Rudziński

Turystyczne nowości i atrakcje u naszych południowych sąsiadów były głównymi punktami programu prasowego briefingu w Ambasadzie Republiki Czeskiej, zorganizowanego przez warszawskie przedstawicielstwo Czech Tourismu. A po nim wspólny lunch w restauracji Česká Kozlovna. Ale to spotkanie zdominowała informacja o zakończeniu z dniem 31 grudnia br. pracy, po blisko 17-letnim kierowaniu w Warszawie przedstawicielstwem zagranicznym CzT w Polsce, z działalnością również na Litwie i Łotwie, Ivany Bilkovej. Popularnej i zaprzyjaźnionej z przedstawicielami polskich mediów oraz branży turystycznej, z niektórymi od lat, Ivany.

Ivana Bilkova podczas prezentacji – fot. Cezary Rudziński

Dla części dziennikarzy zaproszonych na to spotkanie, a zarazem jej pożegnanie z obecnym stanowiskiem, informacja ta nie była zaskoczeniem, gdyż „przecieki” na ten temat docierały już wcześniej. Ale po raz pierwszy okazały się, niestety, faktem. Poinformowała o nim sama zainteresowana, mówiąc również o okolicznościach związanych z tą decyzją nie tyle jej, co będących rezultatem biurokratyczno – dyplomatycznych rozgrywek w Pradze. Ale to już osobny temat. Ivana Bilková najdłużej dotychczas kierowała w Polsce zagranicznym przedstawicielstwem turystyki swojego kraju.
Bo do niedawna „rekordzistka” na tym polu, Franca Kobentner, też popularna i ceniona przez media i branżę Franka, dyrektorka najpierw Austria Werbung, przemianowanego później w Austria Info, pracowała w Warszawie „zaledwie” lat 16. Ivana, w świetnym tandemie z Anią Gruszczyńską, a także współpracownicami zajmującymi się promocją turystyki do Czech na Litwie i Łotwie, mogą poszczycić się świetnymi osiągnięciami w przedstawianiu mediom, branży oraz potencjalnym turystom polskim, atrakcji Republiki Czeskiej.

Ivana Bilkova – fot. Cezary Rudziński

Jest to, oczywiście, nie tylko moja opinia, chociaż współpracuję z nią od pierwszych dni jej „urzędowania” w Warszawie.
A wcześniej z nieżyjącą już jej poprzedniczką kierującą w Polsce przedstawicielstwem Czech Tourismu. Ivana, w tandemie – co podkreśliła na oficjalnym pożegnaniu w dotychczasowej roli z prasą – Anią Gruszczyńską, zawsze gotowe były i są do pomocy i doradzania, jak obiektywnie przedstawiać Czechy i ich turystyczne atrakcje. Dysponują mnóstwem publikacji na ten temat, w tym wieloma w języku polskim. Systematycznie zaopatrują prasę w ciekawe informacje i zdjęcia na temat turystycznych nowości i atrakcji, mając w tej dziedzinie ogromną przewagę nad innymi narodowymi przedstawicielstwami w Warszawie. Organizują narodowe stoiska na targach turystycznych zarówno w Warszawie jak i innych miastach.

Panorama Mikulova – fot. Cezary Rudziński

A także dziesiątki ciekawych dziennikarskich i branżowych wyjazdów studyjnych do Czech, na Morawy i czeski Śląsk. Lub znajdując dla polskich dziennikarzy miejsca na międzynarodowych press tripach i study tour’ach organizowanych przez centralę CzT w Pradze. To m.in. również dzięki działalności Ivany i kierowanego przez nią przedstawicielstwa, rośnie zainteresowanie Republiką Czeską i chęć poznawania jej atrakcji turystycznych, kulturalnych, przyrodniczych, sportowych itp. przez Polaków. A ostatnio, po raz pierwszy, liczba polskich turystów „przebiła” liczbę turystów słowackich, zajmujących od dawna drugie miejsce w ruchu przyjazdowym do czeskich sąsiadów.
Ivana Bilková przestając kierować warszawskim przedstawicielstwem CzT nadal jednak będzie się zajmować promocją turystyki do Czech, przynajmniej do objęcia po niej stanowiska przez następcę, co nastąpi prawdopodobnie za 2-3 miesiące. Ale jest również prawdopodobne, że nadal pozostanie w Warszawie, działając na rzecz turystyki czeskiej w innej roli. Po jej pożegnaniu nastąpiła realizacja wcześniej zapowiedzianego programu tego spotkania prasowego. Jego uczestnicy otrzymali b. ciekawą informację o aktualnej sytuacji w turystyce czeskiej.

TURYSTYCZNY BILANS TRZECIEGO KWARTAŁU 2023 ROKU

Broumov, klasztorna brama – fot. Cezary Rudziński

W trzecim kwartale roku 2023 – czytamy w niej – odnotowano wzrost liczby turystów w Czechach, a Polacy po raz pierwszy wyprzedzili w ruchu przyjazdowym Słowaków i znaleźli się na drugim miejscu wśród turystów zagranicznych. W okresie tym Czechy odwiedziło więcej turystów niż w tym samym czasie w roku 2019, poprzedzającym pandemię COVID-19. Odnotowano prawie 7,9 mln turystów, z czego ponad 4,8 mln (61,3%) stanowili turyści krajowi, a ponad 3 mln (38,7%) zagraniczni. Oznacza to wzrost ogólnej liczby turystów w Czechach o 8% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a także o 4% więcej w porównaniu do okresu przed pandemią.
Wśród turystów zagranicznych, najwięcej odwiedzających pochodziło z Niemiec (689 683, +19 % w porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku). Na kolejnych miejscach znaleźli się turyści z Polski (286 118, +15 %), Słowacji (281 891, +7 %), USA (165 999, +19 %) i Holandii (116 776, +18 %). Zaskakuje trochę brak w tej pierwszej piątce sąsiadów z południa – Austriaków. Najwięcej turystów w III kwartale odwiedziło Pragę (około 2,2 mln), następnie Morawy Południowe (około 870 tysięcy) i Czechy Południowe (około 807 tysięcy). Szczegółowe informacje statystyczne są dostępne na stronie https://tourdata.cz/temata/english

ATRAKCJE I NOWOŚCI

Atrakcje i nowości turystyczne w Czechach przedstawił Wojciech Majeran, dyrektor firmy Lemlab https://lemlab.pl/o-nas/, od dawna współpracujący z warszawskim przedstawicielstwem Czech Tourismu i przygotowujący dla niego prezentacje.

Wojciech Majeran podczas prezentacji – fot. Cezary Rudziński

VISIT CZECHIA 2023-2024

Wszyscy znamy Pragę jako cel wakacyjnych wyjazdów – rozpoczął prezentację, ale czy wiecie ile niesamowitych atrakcji czeka tuż za naszą południową granicą poza czeską stolicą? Przygotowaliśmy cykl podróżniczy, w którym odkrywamy je – z listy UNESCO i te poza utartymi szlakami. Czechy to kraj na międzypokoleniowy, aktywny wypoczynek dla całej rodziny. A następnie mówił i przedstawiał zdjęcia na ekranie na kilka tematów.

Ołomuniec, Górny Rynek – fot. Cezary Rudziński

SEZON ZIMOWY

Dolní Morava – Nowoczesny kurort położony tuż za polską granicą, niedaleko masywu Śnieżnika, niecałą godzinę jazdy z Kłodzka.
Rokytnice nad Jizerou – Górskie miasteczko i doskonały ośrodek narciarski o bajkowym klimacie i świetnej infrastrukturze.
Malá Úpa – Maleńka wioska narciarka o iście alpejskim klimacie, położona w pobliżu Śnieżki.
Černá Hora-Pec – Elegancki i najbardziej rozległy czeski kurort, zlokalizowany po południowej stronie Śnieżki.

WARTO TEŻ ZOBACZYĆ I POZNAĆ

Kuks – fot. Cezary Rudziński

Bardziej szczegółowo zaprezentował:
*Kompleks uzdrowiskowy Kuks i tamtejsze wody lecznicze, barokowy Lazaret i najstarszą europejską aptekę, słynną galerię rzeźb Matyáša Bernarda Brauna, winnicę oraz tradycyjne wrześniowe winobranie.
*Klasztor benedyktynów w Broumowie o ciekawej architekturze barokowej, szczycący się posiadaniem, odkrytego podczas niedawnego remontu, potwierdzonej kopii słynnego Całunu Turyńskiego.
*Narodowe Centrum Wina w Valticach na Morawach oraz winnice w okolicach Mikulova i Vranovic.
A także propozycje:
*Weekendowego city breaku w Ołomuńcu. *Płukania złota w Złotych Górach (Zlaté Hory). *Turystyki rowerowej w Czechach z trasami będącymi częściami europejskich Euro Velonp i Szlaku Bursztynowego oraz zabytki UNESCO przy nich oraz *Wioski Rzemiosł Botanicus Ostrá.
Po prezentacji uczestnicy spotkania przeszli do wspomnianej restauracji na czeskie jadło, piwo oraz rozmowy indywidualne.

Zdjęcia © Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top