BEZDROŻA: POLSKIE MORZE – ACTIVEBOOK

Pełnia sezonu na polskim wybrzeżu Bałtyku, to oczywiście dwa miesiące wakacyjne, wydłużane przez część amatorów wypoczynku nad nim o czerwiec i przynajmniej do połowy września. Jest to okres przewalających się tam tłumów, „walk” o miejsca na plażach najbliżej wody, rozstawiania o świcie parawanów, aby stworzyć „własne” enklawy wypoczynku, miejsca do opalania się oraz korzystania z kąpieli. A zarazem najwyższych cen, które w b. już szokują. Czy na tyle, że przerzedzą one tegoroczne tłumy? Ale polskie wybrzeże ciekawe i warte poznawania jest o każdej porze roku, można na nim wypoczywać, zwłaszcza aktywnie, a nie tylko wygrzewając się na słońcu, o ile pogoda dopisuje, również jednak je zwiedzać. Przekonują o tym czytelników autorzy przewodnika Bezdroży z nowej serii activebook prezentujące poszczególne regiony Polski „pełne wrażeń”. W przypadku Polskiego Morza mogą to być spacery i wycieczki zarówno w trakcie pobytu urlopowego w jednej miejscowości, jak i dłuższe wyprawy. Te pierwsze to np. długie, nawet po 10-15 km jednorazowo, spacery po nadbałtyckich plażach wzdłuż linii wody o świcie, czy przed i tuż po zachodzie słońca. I to przez cały rok. Wędrowania jednak także oznakowanymi szlakami pieszymi po terenach ciekawych przyrodniczo i kulturowo, do miejsc wyjątkowych. Lub odbywania dłuższych wypraw chociażby do 17 latarni morskich, co wymaga pokonania od 650 do 800 km w zależności od wybranej trasy, rozłożone np. na kilka etapów czy lat. Lub nad przybrzeżnymi jeziorami, przez wydmy, poznając miejsca związane z II wojną światową itp.

W przypadku korzystania z rowerów, do dyspozycji jest, jeszcze nie całkowicie ukończona, trasa EuroVelo 10, czy Nadmorski Szlak Hanzeatycki prowadzący przez miasta i wioski. Do wyboru są też inne warianty takiej podróży np. do miejsc obserwacji ptaków. Autorzy proponują 35 tras wycieczek pieszych i 11 rowerowych, a ponadto 16 wariantów „spróbowania czegoś nowego”. Zgodnie z koncepcją i schematem tego przewodnika, zastosowano w nim ikonki informujące o parametrach tras (pętla czy tranzyt), jej długości i czasie trwania wycieczki. A także ich charakterystyce: historii, geologii,, zabytkach – osobno techniki, możliwościach obserwacji botanicznych, ornitologicznych i zwierząt oraz kulturze i sztuce, etnografii i folklorze. Na wewnętrznych, rozkładanych stronach okładek znajdują się mapy wybrzeża z zaznaczonymi na nim numerami proponowanych wycieczek. Są też ich schematy z zaznaczonymi ew. etapami. Oczywiście, podkreślają autorzy, ze względu na ogromny obszar i bogactwo polskiego wybrzeża Bałtyku, przewodnik nie uwzględnia wszystkich możliwych tras pieszych czy rowerowych, ale sugerowane prowadzą po najciekawszych. Rzeczywiście wybór w nim jest ogromny. Od Świnoujścia na zachodzie, a także sąsiadującego z nim, po niemieckiej stronie wyspy Uznam, Ahlbecku, dawnego kurortu niemieckich cesarzy – do krańca polskiej części Mierzei Wiślanej – granicy z Federacją Rosyjską.

Już same tytuły sugerowanych wycieczek, zachęcają do wyruszenia pieszo na którąś ze wspomnianych 35 tras, lub 11 rowerowych. Te pierwsze to m.in.: Do wiatraków i fortów. Wizyta w cesarskim uzdrowisku. Najpiękniejsze zachody słońca. A także: Malownicze skutki erozji. Wyprawa wzdłuż najwyższego klifu w Polsce. Wokół Liwiej Łuży. Obserwacje nadmorskiego życia. Ostatni wiking Bałtyku i nowoczesne wiatraki. Dubaj w krainie bursztynu. Wydmy i klif, czyli to, co najpiękniejsze. Ślady kultury, której już nie ma. Ochrona fok i Obrona Wybrzeża. Śladami łowców fok. I sporo innych. A w przypadku wycieczek rowerowych m.in. Tajemnice wyspy Wolin. Najsłynniejsze organy w Polsce. Poszukiwania słonicy w Trzebiatowie. Latarnia i zgubne skutki propagandy wojennej. Na tropie cystersów. Tu, gdzie zaczyna się Polska, czy Królewska rezydencja. W opisach każdej proponowanej trasy, poza wspomnianymi już oznaczeniami, są krótkie informacje o najciekawszych na niej obiektach i miejscach, wyróżnione kolorowym tłem informacje praktyczne, a także zdjęcia i ciekawostki. W przewodniku tym znajduje się też 9 dużych, 2-4 stronicowych, bogato ilustrowanych wkładek monotematycznych. M.in.: Czym jest Bałtyk? Geografia polskiego wybrzeża. Co się działo na Pomorzu? Ludzie Pomorza, czy Pomorskie menu. Bardzo różnorodne są informacje i ciekawostki w ramkach włamanych w tekst tego przewodnika.

Przykładowo: „Falochrony w Świnoujściu”. „Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach”. „Kościół św. Mikołaja w Trzęsaczu”. „Nadmorska kolej wąskotorowa”. „Wrak samolotu na dnie jeziora”. „Ptaki nad Bałtykiem”. „Ostatni Wiking”. „Wydmy”. „Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie”. „Siedmiu synów Klücka”. „Czarne wesele w Muzeum Wsi Słowińskiej”. „Nadmorski park krajobrazowy”. „Rezerwat Torfowe Kłyle”. „Bór bażynowy według Żeromskiego”. „Osada łowców fok”. „Kaszubi – ludzie stąd”. „Bursztyn”. „Żuławy Wiślane”. „Obwód Kaliningradzki”. „Grodzisko w Lubinie”. „Poligon tajnej broni V-3”. „Na tropie tajemniczych kręgów”. „Słonica Skansken”. „Kraina w kratę”. „Mennonici w Rzeczypospolitej” i sporo innych. W propozycjach dla turystów najbardziej aktywnych („Spróbuj czegoś nowego”) znajdują się m.in. informacje o tamtejszych Aquaparkach, ośrodkach jeździeckich i możliwościach poznawania Wybrzeża na grzbietach koni, a także z powietrza – latając paralotniami. Czy nurkowania, uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu i kitesurfingu lub wędkarstwa. Ale również marszu przez Zatokę Pucką, poszukiwania bursztynu oraz wycieczek zamorskich, do sąsiadów w Danii i Szwecji. Ponadto informacje atrakcjach dla dzieci. Myśląc o tegorocznych urlopach i wycieczkach, warto więc uwzględnić również Wybrzeże i skorzystać z propozycji zawartych w tym przewodniku.

POLSKIE MORZE PEŁNE WRAŻEŃ. Przewodnik Bezdroży z serii Activebook. Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy. Wyd. I, Helion, Gliwice, 2022, str.286, cena 49,90 zł. ISBN 978-83=283-8712-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top