ARABIA SAUDYJSKA: ALULA – PIERWSZA WPISANA NA LISTĘ UNESCO

AlUla jest pierwszym miejscem w Arabii Saudyjskiej wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ona na pustyni w północno-zachodnim regionie kraju. Ze swoimi starożytnymi grobowcami, które pozostają dziedzictwem 7000 lat ludzkiej cywilizacji, oszałamiającymi naturalnymi formacjami skalnymi i kanionom, przeróżnym opcjom sportu i nowoczesnymi instalacjami artystycznymi – AlUla pozostaje w dużej mierze poza globalnym radarem turystycznym, dając dużo miejsca i czasu na refleksję z ciszą rozległej pustyni i monumentalnością jej naturalnych walorów.

 

RAJ DLA ODKRYWCÓW

 

Niewiele jest miejsc na świecie, w których nadal można poczuć się jak prawdziwy odkrywca nieznanego. W wielu historycznych miejscach iluzja „odkrycia” zostaje szybko rozbita przez dżunglę kijków do selfie. Ale w AlUla nadal można być nieustraszonym archeologiem przez jeden dzień.

Pomimo wszystkich zadatków na globalną atrakcję z mnóstwem starożytnych grobowców, które pozostają dziedzictwem 7000 lat ludzkiej cywilizacji, oszałamiających naturalnych formacji skalnych i kanionów, bogatej oferty sportów przygodowych i najnowocześniejszych instalacji artystycznych – AlUla pozostaje nadal poza globalnymi kierunkami atrakcji turystycznym, dając dużo miejsca i czasu na refleksję nad pięknymi pustynnymi krajobrazami.

 

NA SZLAKU KADZIDEŁ

 

„To niesamowite, co tam jest”, mówi Daniel Ponzo, włosko-szwajcarski emigrant z Dżuddy i dyrektor zarządzający Grupa Podróżnicza Zahid. „To żywe muzeum. Byłem tam kilka razy i to, co widzicie pod względem koloru I kształtu skał, barw piasku – to po prostu wyjątkowe. To jedno z najpiękniejszych miejsc świata”.

Niegdyś był to główny ośrodek handlowy wzdłuż starożytnego Szlaku Kadzideł. Łącząc Półwysep Arabski z krajami śródziemnomorskimi, rozległe terytorium o powierzchni 22 000 kilometrów kwadratowych jest trwałym przypomnieniem przed islamskiej historii cywilizacji nabatejskiej która zbudowała również niezwykłe miasto Petra w Jordani.

oraz pozostawiła po sobie 111 zachowanych grobowców wyrzeźbionych w piaskowcowych skałach w Hegrze. Co najlepsze: „Nie widzisz tłumów, które zapełniają innych miejscach dziedzictwa UNESCO” – mówi Ponzo. „Czujesz, że przeżywasz to doświadczenie sam.”

 

CO SZCZEGÓLNIE WARTO POZNAĆ

 

Odwiedzający AlUla mają kilka opcji pełnych przygód, jeśli chodzi o podziwianie piękna tego narodowego skarbu. Od górskich tras wspinaczkowych, wydmowych buggy, wędrówek i nie tylko, AlUla to spełnienie marzeń o przygodzie w jednym miejscu. Tamtejsze smagane wiatrem pustynne tereny są prawdziwym żywym muzeum obejmującym setki lat arabskiej historii.

To fascynujące miejsce do odwiedzania przez cały rok, odkrywania światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie warto polecić zwiedzenie Hegry, spacery historycznymi uliczkami Starego Miasta AlUla, odkrywanie starożytnej stolicy Dadan i zobaczenie „otwartej biblioteki” napisów na Dżabal Ikmah. Ale to nie wszystko. Atrakcyjne są propozycje spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Zapierająca dech w piersiach przyroda, ekscytujące przygody i niesamowite gwiaździste niebo sprawiają, że AlUla ma mnóstwo do zaoferowania gościom. Od turystyki pieszej po rowerową. Istnieje wiele szlaków wycieczek pozwalających odkrywać nietknięte piękno. Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń, AlUla’s Adventure Hub ma dokładnie to, czego można zapragnąć.

Nie można przegapić szansy obserwacji gwiazd w AlGharameel. Zwłaszcza przeżycia czaru pustyni z ich obserwacją prowadzoną przez przewodnika gwiazd Husaaka. W otoczeniu mistycznych formacji skalnych i zjedzenia tradycyjnej kolacji z grilla na świeżym powietrzu. Inną atrakcją jest odkrywanie wspaniałej pustyni z kanionów i przygody proponowane na stronie AlUla Zipline.

 

SKARBY HEGRY

 

M.in. podziwiać wspaniały kunszt starożytnych Nabatejczyków w Hegrza i zwiedzanie jej rozległego obszaru zabytkowym Land Roverze, podróżując od wykutych w skałach grobowców do tajnych komnat ceremonialnych. W tym najważniejszym zachowanym miejscu cywilizacji nabatejskiej na południe od Petry jest naprawdę wiele do zobaczenia.

Trzeba przyjechać do południowej bramy Hegry, aby stamtąd rozpocząć wycieczkę z doświadczonym przewodnikiem przez kolejne przystanki na trasie. Zobaczyć skalisty Jabal Ithlib i niektóre ze 110 niezwykle dobrze zachowanych grobowców wykutych w piaskowcowcu. Hegra, jest jednym z najbardziej kultowych miejsc w AlUla.

Proponowana po niej wycieczka zapewnia jej uczestnikom swobodę i elastyczność, możliwość cieszenia się tym magicznym i monumentalnym miejscem we własnym tempie. Najlepiej klimatyzowanymi (to przecież „piekielnie” gorąca pustynia) luksusowymi autokarami jeżdżącymi kompleksową trasą przez całą dobę, zatrzymującymi się w pięciu głównych punktach zainteresowania zwiedzających.

W autobusie zapewnione są wrażenia dźwiękowe oraz informacje na temat nadchodzącego przystanku. Na każdym przystanku można otrzymać dodatkowe wskazówki i więcej informacji.

Dzięki autobusom odjeżdżającym z każdego punktu co 20 minut na okrężnej trasie można dostosować zwiedzanie do własnych zainteresowań i kondycji .

Na przystankach tych dostępne są też rowery hybrydowe są również, dzięki czemu można jeździć na nich lub korzystać z autobusu, aby obejść każdy z najważniejszych obiektów. Zanurzyć się we wspaniałości tamtejszej scenerii lub uchwyć idealny obraz w swoim własnym czasie. Na trasie tej znajduje się pięć głównych punktów zainteresowania w Hegrz: Grobowiec Lihyan Son of Kuza, Jabal AlBanat, Jabal Ithlib, Handcraft Pavilion i Jabal AlAhmar. Na trasie tej można się oczywiście również posilić

 

.Zdjęcia: Visit Saudi .

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top