Portugalskiej wyspie Madera na Atlantyku, na której, według legendy, mieszkać miał pod nazwiskiem Henrique Alemão polski i węgierski król Władysław III Warneńczyk, rzekomo nie zabity w bitwie pod Warną w roku 1444, poświęcony został kolejny przewodnik Bezdroży wydany w serii #travel&style. Wyspa ta, o powierzchni 741 km² i 253 tys. mieszkańców, stanowiąca region autonomiczny, jest bardzo popularna wśród turystów zagranicznych, ostatnio również polskich. Głównym magnesem są tamtejsze klimat i przyroda, dzięki którym nazywana jest wyspą wiecznej wiosny.
„Już przy pierwszym spotkaniu, czytam na jej składanej, trzyczęściowej prezentacji na początku przewodnika, skutecznie przekonuje swoich gości, że raj na ziemi istnieje i wcale nie trzeba lecieć na drugo koniec świata, by doświadczyć prawdziwego cudu natury. Położona u wybrzeży Afryki wyspa szczyci się wspaniale zachowaną i dobrze chronioną przyrodą oraz łagodnym, niesamowicie przyjemnym klimatem. To kraina ciągłych zaskoczeń i zachwytów…”, Zgodnie z koncepcją i schematem tej serii wydawniczej, przewodnik otwiera wspomniana prezentacja, w której, w rubryce „Poznaj i doświadcz” uwzględniono, ze zdjęciami i krótkimi informacjami o nich, 9 tamtejszych najważniejszych polecanych atrakcji.
Sporo ważnych informacji o wyspie czytelnik otrzymuje w „Niezbędniku” oraz głównie statystycznych „Maderze w pigułce” poprzedzających część przewodnikową. Otwiera ją prezentacja „Oto Madera” z informacjami o tamtejszej przyrodzie, dziejach wyspy, ludziach, folklorze, kuchni i wydarzeniach. Następnie obszerniejsze, ale też skrótowe omówienie turystycznych atrakcji wyspy w podziale na 5 części. Stołeczny Funchal, obszary na wschód i zachód od niego, Maderę północna oraz Porto Santo. Najważniejsze z nich wyróżnione są obszerniejszymi, 2-3 stronicowymi informacjami.
W przypadku Funchal: Punkty widokowe, Parki i ogrody, Kąpieliska i W głębi oceanu – rejsy łodziami na obserwacje delfinów i wielorybów. Podobnie w następnych rozdziałach zwracana jest uwaga czytelników na od 4 do 7 różnych miejsc i obiektów. Na początku każdego z tych rozdziałów w dwustronicowych rubrykach „Nie pomiń !” znajdują się sugestie ze zdjęciami, co szczególnie warto tam poznać lub przeżyć. W tekst włamane są również wyróżnione, a mniejsze w ramkach na kolorowym tle, ciekawostki. Ponieważ autorkami tego przewodnika są Polki, nie mogło zabraknąć w nim oczywiście również legendy o przybyciu na wyspę, po klęsce w bitwie z Turkami pod Warną w 1444 roku, wojsk chrześcijańskich pod dowództwem Władysława III Warneńczyka.
Którego ani zwłok, ani zbroi, nie zaleziono na polu bitwy po jej zakończeniu. W zamieszczonym na końcu krótkim, chyba zbyt, Indeksie, nie uwzględniono co prawda naszego króla, jest jednak miejscowość Madalena do Mar w której miał rzekomo mieszkać z portugalską żoną i dwójką dzieci przez 20 lat. Henrique Alemão istniał naprawdę, co potwierdza zachowany dokument z roku 1452 nadający mu ziemię w dolinie Madalena na Maderze. Nazwisko Alemão po portugalsku znaczy Niemiec. Ale tak nazy
Czy rzeczywiście był on wcześniej królem Polski i Węgier nie wiadomo. To mogłyby jednoznacznie wykazać, nawet po tylu wiekach, zmieniając przy okazji historię, badania szczątków. Przede wszystkim zachowanych w grobie w Madalena do Mar jako Henrique Alemão, Wiadomo bowiem, że Władysław III Warneńczyk miał 6 palców u jednej ze stóp. Ponadto pobrane DNA można by porównać z należącym do jego ojca lub braci. Trudne, skomplikowane, ale nie niewykonalne. Może więc naukowcy podjęliby taką próbę? Chodzi przecież o sprawę ważną nie tylko w historii Polski i Węgier.
MADERA. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Autorka Joanna Mazur, uzupełnienia i aktualizacja Julita Kucińska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2024. Cena 59,90 zł. ISBN 978-83-289-0622-8