BEZDROŻA: ALPY WSCHODNIE

Polscy miłośnicy wysokich gór i wspinaczki w nich, którzy w Tatrach osiągnęli już wszystko lub prawie wszystko i zastanawiają się nad wyborem wyższych tras i szczytów w innych górach, bardzo często decydują się na Alpy. Zwłaszcza jeżeli nie czują się na siłach kondycyjnie lub finansowo, bo to przecież duży wydatek, także na tamtejsze zezwolenia wspinaczkowe, aby wyruszyć w Himalaje czy Karakorum. Góry Kaukazu, w których są, o czym wielu ludzi nie wie lub zapomina, mylnie sądząc, że jest to Mont Blanc (4809 m n.p.m.) w Alpach, najwyższe szczyty Europy: Elbrus (5642 m n.p.m.) i Kazbek (5054 m n.p.m.) oraz jeszcze 5 innych wyższych od alpejskiego, obecnie ze względu na wojnę Rosji z Ukrainą praktycznie nie wchodzą w grę. Zaś Andy są daleko i mają bardzo słabą infrastrukturę dla wysokogórskich wspinaczy i turystów. Alpy są natomiast blisko, świetnie zagospodarowane oraz znakomicie opisane. Dobrym, świeżym tego przykładem jest nowy przewodnik Bezdroży po Alpach Wschodnich wydany w serii „W skale i lodzie”. Dostępne z tej serii są też „Alpy Zachodnie” oraz „Korona alpejskich czterotysięczników” innych autorów. A ponadto z serii „Trekking & Hiking” przewodniki trekkingowe z 32 trasami po Alpach Wschodnich i 30 po Alpach Zachodnich.

Omawiane „Alpy Wschodnie” dwu autorów stanowią znakomite kompendium wiedzy o ponad 100 trasach i skalno-lodowych drogach wspinaczkowych na rozległym obszarze od Masywu Bernina w Szwajcarii po Wysokie Taury w Austrii. Jego mapa, z zaznaczonymi na niej dużymi niebieskimi „kropkami” z białymi numerami tych tras, znajduje się na wewnętrznych stronach rozkładanej przedniej okładki. Ich opisy podzielone zostały na 17 pasm lub masywów górskich. Dodam, że szczyty lub inne punkty docelowe wszystkich uwzględnionych w tym przewodniku dróg, znajdują się powyżej 3 tys. m. n.p.m., z najwyżej położonym na wysokości 4048 m. n.p.m. „Przewodnik – informują na tylnej okładce autorzy – obejmuje różnorodny wybór atrakcyjnych dróg wysokogórskich. Oferta jest szeroka: od dosyć łatwych szlaków, po bardzo wymagające, dzięki czemu alpiniści o najrozmaitszych upodobaniach mogą z niej czerpać pomysły na wiele dni górskiej przygody… Bogactwo atrakcyjnych dróg zachęca do łączenia poszczególnych linii w jedną długą trasę , co staje się okazją do wielodniowego pobytu w górach…

”. W krótkiej przedmowie autorzy piszą m.in. o swoich wspinaczkowych doświadczeniach, uwzględnieniu w przewodniku, z wielu tysięcy możliwości, tylko dróg, które uznali za piękne i interesujące. Wspominają również o zmianach zachodzących w Alpach i na wysokogórskich szlakach pod wpływem ocieplania się klimatu oraz wynikających z tego zagrożeniach, np. zamieniania się lodowych szlaków w drogi piarżyste, ze spadającymi kamieniami. Jest to więc nieustannie zmieniający się górski świat, jego próby opisu – podkreślają – są swoistą walką z wiatrakami. Co wymaga od korzystających z tego przewodnika przed wybraniem się na wspinaczkę uwagi i śledzenia informacji o nowościach. Dosyć obszerna, 8 stronicowa informacja o drogach wysokogórskich w Alpach Wschodnich poprzedzająca omawianie uwzględnionych w przewodniku, zawiera sugestie, które z nich wybrać i kiedy, jakie są tam niebezpieczeństwa, wymagania, potrzebny sprzęt itp.

Każda ze 101 opisanych w tym przewodniku dróg zawiera nazwę celu – przeważnie konkretnego szczytu, jego wysokość n.p.m., czas potrzebny do pokonania poszczególnych odcinków, wymagania, informacje o tamtejszej infrastrukturze: miejscowości w dolinie, miejsce startu, dostępnych mapach, drodze, lub różnych drogach dojścia i zejścia. Ponadto przekrój trasy z zaznaczonymi na nim miejscami: niższe szczyty, przełęcze, schroniska, odcinki na lodowcach. Mapki trasy, opisy jej odcinków lub specyfiki, wskazówki i sugestie, a także zdjęcia. W sumie więc chyba wszystkie, a przynajmniej najważniejsze informacje niezbędne alpinistom w wyborze tej, a nie innej drogi i celu wspinaczki oraz przygotowania się do niej i poruszania na trasie. Nie jest to przewodnik dla „niedzielnych” turystów i wspinaczy, ale bardzo cenne źródło informacji dla tych, którzy mają odpowiednie przygotowanie, predyspozycje fizyczne i psychiczne oraz dobrą kondycję, aby móc bezpiecznie uprawiać wspinaczki na alpejskich drogach skalno-lodowych.

ALPY WSCHODNIE. Przewodnik Bezdroży z serii „W skale i lodzie”. Autorzy: Edwin Schmitt i Wolfgang Pusch, Przekład z jęz. niemieckiego Piotr Wawrowski. Wydanie I, Helion, Gliwice 2022, str. 467, cena 129 zł. ISBN 978-83-283-6985-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top