BEZDROŻA: PIERWSZE 10 LAT

Krakowskie wydawnictwo „Bezdroża” zamknęło i podsumowało swoje pierwsze 10 – lecie działalności edycyjnej.

W ciągu tych lat stało się znaczącym, należącym do krajowej czołówki, dostawcą na rynek czytelniczy przede wszystkim przewodników turystycznych.

Ale również albumów zainaugurowanej ostatnio serii „Obrazy świata”, monografii w rodzaju „Tybetu” i innych ciekawych pozycji.

 

W przypadku przewodników turystycznych, a znam ich większość, zaś od blisko 2 lat szczegółowo omawiam i prezentuję na naszych łamach wszystkie otrzymywane nowości, są one bardzo dobre lub wręcz znakomite. Chociaż trafiały się w przeszłości również słabsze, że wymienię przykładowo”Gruzję i Armenię”.

 

Przewodniki te, pisane z pasją, przez kompetentnych autorów zarówno krajowych, jak i obcych, rzetelne – chociaż niekiedy nie pozbawione błędów, usuwanych jednak najczęściej w następnych wydaniach, dają czytelnikom ogromny zasób wiedzy o prezentowanych krajach, zaś dla turystów stanowią znakomitą pomoc w przygotowaniu i odbywaniu po nich podróży.

 

 

– 2009 rok był dla Wydawnictwa Bezdroża – przeczytaliśmy w nadesłanej nam przez nie informacji – szczególny ze względu na obchody 10-lecia istnienia na rynku wydawniczym. W ofercie przewodników turystycznych znalazło się 89 tytułów, w tym nowa seria albumowa „Obrazy Świata” oraz pierwsze destynacje egzotyczne – Indie Północne, Nepal i Goa, Chiny Wschodnie, Pekin i Szanghaj, Peru i Boliwia oraz Tajlandia.

 

Wydawnictwo udostępniło bezpłatnie trasy górskie opisane w serii przewodników „Z górskiej półk”i do pobrania na GPS. Na społecznościowym portalu web 2.0 e-przewodniki.pl podróżnicy-pasjonaci umieścili prawie 100 tysięcy obiektów, tras i zdjęć. Rok ten obfitował w okolicznościowe imprezy – takie jak ogólnopolski geocaching-poszukiwanie skarbów z Bezdrożami, warsztaty GPS w Gorcach dla przyjaciół i czytelników oraz pasjonujący Rajd Bezdroża Trophy przez Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany i inne wydarzenia.

 

Wydawnictwo, jako pierwsze w Polsce, ogłosiło ekoturystyczny kod „Podróżuj odpowiedzialnie”. 10 zasad odpowiedzialnego podróżowania z Bezdrożami jest publikowanych w przewodnikach turystycznych. W 2009 r. Bezdroża zostały też wyróżnione kolejnym Złotym Laurem Konsumenta w kategorii „przewodniki” oraz zdobyło I Nagrodę Magellana w kategorii „najlepszy przewodnik tekstowy”.

 

10 lat temu, wraz z nazwą, powstało także credo Wydawnictwa, które do dziś wyznacza kierunki działania i filozofię firmy: „BEZDROŻA”. Nazwa naszego wydawnictwa odnosi się do obszarów, które nas zachwycają i fascynują, o których chcemy opowiedzieć innym. Zaczęliśmy od przybliżenia terenów Azji Środkowej – Mongolii i okolic Bajkału, gdzie trakty, z trudem pretendujące do miana dróg, są rzadkością, zaś resztę terenu pokrywają BEZDROŻA (w sensie dosłownym).

 

Ale bezdroża to nie tylko kategoria przestrzenna. Chcemy prowadzić czytelników także przez BEZDROŻA historii i kultury, omawiać mało znane zagadnienia przyrodnicze. Chcemy, by nasze książki, pisane przez pasjonatów, zarażały wędrówką w poszukiwaniu nowych, nieznanych miejsc i pomagały w odkrywaniu nowych szlaków.

 

Liczymy też, że nasze wydawnictwa przyczyniają się do kształtowania godnych naśladowania postaw wśród naszych czytelników. Że uda nam się uwrażliwić ich na problemy ochrony środowiska, wzbudzić szacunek wobec poznawanych kultur, zwrócić uwagę na potrzebę tolerancji, empatii i otwarcia na nowe treści i idee napływające ze świata.

 

Wydawnictwo Bezdroża założyła w 1999 r. dwójka młodych globtroterów. W początkowych latach specjalizowało się w publikacjach o Europie Środkowo-Wschodniej i Azji. Pierwszy był przewodnik pt. „Mongolia. Nie tylko step” autorstwa Dominiki Zaręby i Tomasza Ostrowskiego. Dzisiaj Bezdroża są jednym z największych wydawnictw turystycznych w Polsce, a przewodniki obejmują destynacje zarówno bliskie (cała Europa) jak i egzotyczne.

 

Z uwagą i nie ukrywam – dużą sympatią, jako człowiek również pasjonujący się, i to od dziesięcioleci, poznawaniem świata i różnych kultur – obserwuję rozwój wydawnictwa oraz jego zapowiedzi. Mam nadzieję, że sukcesywnie zapełniać ono będzie kolejne białe plamy na rynku czytelniczym, publikując przewodniki po krajach, o których trudno znależć coś dokładniejszego w języku polskim, bądź warto pogłębić informacje o nich.

 

Przykładowo tylko wymienię tak fascynujące, a zarazem mało w Polsce znane kraje jak Birma ( Myanmar ) czy Bhutan oraz kilka innych w tym regionie Azji. Kraje na dawnym Wielkim Jedwabnym Szlaku – zwłaszcza przebogaty w zabytki i egzotykę Uzbekistan. Skoro o Azji mowa, na pewno warto rozszerzyć zakres już wydanych przewodników po Chinach i Indiach.

 

Pokusić się o – niełatwe ze względu na rozmiary tego kraju oraz jego mozaikę etniczną, kulturową, religijną i przyrodniczą – przedstawienie Indonezji. Na kontynencie amerykańskim zwłaszcza kraje środkowoamerykańskie jak Gwatemala czy Belize oraz inne bogate w zabytki prekolumbijskie i okresu kolonialnego jak również przyrodę.

 

Chociaż i na temat jednego z najbardziej fascynujących krajów świata – Meksyku, też możnaby dodać sporo do tego, co już o jego walorach turystycznych napisano w publikacjach innych wydawnictw. Przykłady można mnożyć, chociażby o wiele miejsc na kontynencie afrykańskim. Np. Etiopię i inne kraje tego regionu. Czy zabytki oraz bezdroża tak przebogatego w nie Maroka.

 

Mam nadzieję – a uzasadnia ją świetny start w postaci datowanych rokiem 2010 przewodników po Tajlandii oraz Peru i Boliwii,  że rownież w kolejnej dekadzie wydawnictwo dostarczy nam – obieżyświatom – kolejne dawki solidnej wiedzy na temat nowych krajów i regionów oraz ich Bezdroży. Czego serdecznie życzę zespołowi Wydawnictwa oraz jego czytelnikom.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top