CZECHY: KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA

Czechy przygotowują się do karnawału 2010 roku. Turystów, którzy odwiedzą w tym czasie kraj naszych południowych sąsiadów czekają barwne, wesołe korowody masek, ciekawe imprezy folklorystyczne i wiele innych atrakcji. 

 W dniach od 5 do 16 lutego 2010 w Pradze zagości Bohemian Carnevale, festiwal talentów i kreatywności, radości i barwnych maskarad. Urozmaicony program realizowany będzie zarówno pod gołym niebem, jak i w pałacach, muzeach, teatrach, restauracjach. Nie zabraknie także królewskiego balu barokowego w maskach, czy niedzielnej imprezy karnawałowej dla dzieci.

Tegoroczną nowością jest centrum informacji i sklepik na Złotej Uliczce, gdzie można uzyskać aktualne informacje o imprezie i kupić maski karnawałowe z atelier Franzis Wussin (www.wussin.cz) Szczegółowe informacje o programie znajdziemy na: www.carnevale.cz.

 

O tym, jak wyglada tradycyjny karnawał na Morawach dowiemy się odwiedzając gminę Strání (region Slovacko) (www.strani.cz). Od 12 do 16 lutego rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa, odbędą się liczne imprezy taneczne, przedstawienia teatralne i filmowe, pokazy rzemiosł ludowych. Wystąpią zespoły folklorystyczne z Czech, Słowacji i Belgii. Jedną z największych atrakcji będzie niewątpliwie tzw. taniec z mieczem – prastary taniec regionalny, wykonywany przez uczestników zabawy karnawałowej, z mnóstwem figur, ze skomplikowanym układem choreograficznym, wymagający dobrej kondycji fizycznej. (www.strani.cz)

 

Karnawałowe zabawy odbędą się także w wielu czeskich miastach, miasteczkach i skansenach. 16 lutego ulicami Czeskiego Krumlova przejdzie barwny korowód masek (www.ckrumlov.info). Zabytkowy Telcz (Wysoczyzna) zaprasza na zabawę 14 lutego (www.telc.eu) a miasto Lednice (Morawy Południowe) 6 lutego (www.lednice.cz, www.plavby-lednice.cz).

 

Rožnov pod Radhoštěm (Morawy Północne), najstarszy i największy skansen ludowej architektury góralskiej w Europie Środkowej zabawę karnawałową szykuje na 6 lutego. Oprócz bogatego programu folklorystycznego na odwiedzających czekają przysmaki ze świniobicia oraz zabawny konkurs o Najlepszą Kiełbaskę Wołoską. Tradycyjnie karnawałowe szaleństwa zakończy pochówek kontrabasu, z udziałem księdza, kościelnego, ministrantów i grabarza, symbolizujący początek postu. (www.vmp.cz).

 

Skansen Veselý Kopec (Wesołe Wzgórze) w regionie Hlinecko (woj. pardubickie) zaprasza 30 stycznia na wystawę masek karnawałowych i zabawny program towarzyszący. (www.vesely-kopec.eu). Jako ciekawostkę możemy dodać, że karnawałowe korowody i maski w regionie Hlinecko w przyszłości będą być może znane na całym świecie – kandydują bowiem do wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

Na staroczeski karnawał, z występami zespołów folklorystycznych zaprasza 20 lutego skansen Dlaskův statek niedaleko Turnova w Czeskim Raju. (www.muzeum-turnov.cz) Tradycje karnawałowe przypomni także festiwal muzyczny Dni Bedřicha Smetany w Pilźnie, od 15 lutego do 21 marca 2010. 21 lutego miasto przemierzy, przy dźwiękach muzyki, barwny korowód masek.(www.smetanovskedny.cz). 05.01.2010

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top