AUSTRIA: POCZUJ WOLNOŚĆ POŚRÓD TYROLSKICH SZCZYTÓW

 

 

Wysokogórska wspinaczka i trekking są dla wielu ludzi wyjątkowym przeżyciem – niezwykłą okazją do obcowania z dziką przyrodą. Po osiągnięciu pewnej wysokości wędrujemy już tylko wzdłuż tyrolskich szczytów napawając się krajobrazem serca Alp. Wędrówka z Mayrhofen w dolinie Zillertal do schroniska Berliner Hütte prowadzi przez Górny Zemmgrund i szerokie doliny, tuż obok Grawandhütte. Dotarcie do celu zajmuje 3 godziny. Położona na wysokości 2042 metrów n.p.m. chata łączy w sobie prowadzone przez stowarzyszenie Alpenverein schronisko i alpejski hotel. Berliner Hütte zbudowano w 1878 roku i podobnie jak wiele innych tego typu budynków powstałych na tyrolskich szlakach, tworzy część alpejskiej historii.

 

 

Schronisko czy namiot?

 

Na wysokogórskiej wędrówce możliwe są obie opcje Prowadzone przez stowarzyszenie Alpenverein od 135 lat schronisko Berliner Hütte jest nieodłączną częścią tyrolskich Alp. Najlepszym dowodem jest niesłabnące zainteresowanie miłośników wysokogórskiej wędrówki. Fakt ten potwierdza również Ambros Gasser – dyrektor Alpinschule w Innsbrucku.

 

Prowadzona od 1963 roku Alpinschule („alpejska szkoła“) jest jedną z największych instytucji zajmujących się organizacją wypraw wysokogórskich w krajach niemieckojęzycznych. „Ludzie, którzy wybierają się na piesze wyprawy szukają jak najwięcej kontaktu z naturą, to dla nich zdecydowanie ważniejsze niż nocleg w hotelu“ – tłumaczy Gasser. „Jedni decydują się na spanie w namiotach, inni wędrują od schroniska do schroniska – Tyrol oferuje bardzo komfortowe rozwiązania dla wszystkich miłośników długich górskich wypraw.“ – dodaje.

 

Plecak czeka u góry

 

W sercu Alp mamy możliwość przeżycia niezapomnianej wyprawy wysokogórskiej. Tego typu wspinaczki nie definiuje tylko wysokość nad poziomem morza – podkreśla Ambros Gasser. „Za wędrówkę wysokogórską uznajemy wielodniowe obcowanie z przyrodą. Początek pieszej wyprawy zakłada wejście na określoną wysokość, a następnie stopniowe przemieszczanie się wzdłuż górskiego pasma, dające możliwość podziwiania krajobrazu z orlej perspektywy.

 

Wędrówka wśród szczytów pozwala na bardzo bliskie i intensywne obcowanie z naturą – nie jednemu zapiera często dech w piersiach.“ Alpinschule pomaga piechurom w transporcie bagażu, bo jak tłumaczy Ambros Gasser „mając lekki plecak z ekwipunkiem na jednodniową wyprawę, górskie wyprawy są jeszcze przyjemniejsze.“

 

Fauna, flora i przewodnicy po alpejskiej przyrodzie

 

Wyruszając w Tyrolu na wysokogórską wyprawę wkraczamy w alpejski krajobraz pełen delikatnych alpejskich łąk i surowych skał. Odpowiednie wyposażenie jest warunkiem, aby wyprawa była udana. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zatem wycieczki z przewodnikiem. Przewodnicy górscy zapewniają turystom bezpieczeństwo i wprowadzają ich w świat alpejskiej flory i fauny.

 

Odpowiadając na zapotrzebowanie Tyrolski Instytut Ochrony Środowiska we współpracy z Tirol Werbung, tyrolskimi biurami promocji turystyki, tyrolskimi parkami krajobrazowymi, organizacją Nature Watch i firmą Swarovski Optik od 4 lat kształci „przewodników po przyrodzie“. W tej chwili jest ich w Tyrolu osiemdziesięciu. Podczas górskich wypraw przybliżają oni turystom świat tyrolskiej fauny i flory.

 

Thomas Schmarda, dyrektor Parku Krajobrazowego Ötztal, poleca korzystanie z usług „przewodników po przyrodzie“: „przewodnicy uczą się jak opowiadać, by zainteresować swoich gości. Dobry przewodnik potrafi w bardzo przystępny, a zarazem fascynujący sposób przekazać swoją fachową wiedzę.“ W Parku Krajobrazowym Ötztal w sezonie letnim pracuje ich aż dwunastu.

 

Nowa trasa na Ötztal Trek

 

Przez Park Krajobrazowy Ötztal prowadzi jedna z najbardziej spektakularnych tras trekkingowych w Alpach – Ötztal Trek. 22 etapy,15 alternatywnych tras, 400 kilometrów długości i 30000 metrów różnicy wysokości – to tylko niektóre niesamowite statystyki dotyczące tego szlaku. Nic dziwnego, że przyciąga on co roku aż tylu miłośników górskiej wędrówki i wspinaczki. Wyjątkowość Ötztal Trek podkreśla fakt, że na jego trasie wielokrotnie przekraczamy granicę 3000 metrów n.p.m.

 

Porady dla początkujących

 

Wszystkim, którzy nie chcą wspinać się aż tak wysoko Ambros Gasser z Alpinschule w Innsbrucku poleca wędrówkę trasą Berliner Höhenweg, Orlim Szlakiem (Adlerweg) lub ścieżką wzdłuż rzeki Lech (Lechweg). Jego zdaniem bardzo interesujący jest również prowadzący z Innsbrucku do Schwaz Inntaler Höhenweg: „wędrując tym szlakiem cały czas obserwujemy wspaniałą dolinę Innu. Najważniejsza tyrolska dolina podziwiana z lotu ptaka jest naprawdę fascynująca.“

 

Interesujące linki:

 

•Wędrówki po Tyrolu (www.tirol.at/wandern) •Orli Szlak (Adlerweg) – ze wschodu na zachód Tyrolu (www.tirol.at/adlerweg) •Stubaier Höhenweg – trasa przez Alpy Sztubajskie (www.stubaier-höhenweg.at) •Berliner Höhenweg – wysoko nad doliną Zillertal (www.mayrhofen.at) •Ötztal Trek – wysokogórskie przeżycie w Ötztal (www.oetztal.com) •Höhenweg Paznaun – 9 etapów i 10000 metrów różnicy wysokości (www.ischgl.com) •Lechtaler Höhenweg – 13 schronisk, 100 kilometrów, 10 dni (www.lechtaler-hoehenweg.at) •Lechweg (www.lechweg.com) •„Przewodnicy po przyrodzie“ (www.tiroler-umweltanwaltschaft.gv.at) •Alpinschule Innsbruck („Alpejska szkoła w Innsbrucku“) (www.asi.at)

 

Tyrol należy do czołówki najchętniej odwiedzanych regionów w Alpach. W sezonie 2011/2012 zanotowano tu ponad 9 milionów gości, którzy wykupili w sumie 43 miliony noclegów. Tyrolska turystyka szczyci się wieloma pionierskimi rozwiązaniami i prawie dwustuletnią tradycją. Nieważne zimą czy latem, goście szczególnie cenią tu sobie niezapomniane spotkania z przyrodą, nowoczesną infrastrukturę i wysoką jakość obsługi oraz legendarną na całym świecie gościnność.

 

Zdjęcia: Tirol Werbung

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top