ZWIERZYNIEC: BRAMA DO ROZTOCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

To tu Marysieńka zakochała się w późniejszym królu Janie Sobieskim. Tu znajduje się najwięcej pomników i tablic pamiątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

Urokliwy Zwierzyniec na Roztoczu to idealne miejsce na weekendowy wypad. Kościół świętego Jana Nepomucena najpiękniej wygląda, gdy odbija się w stawie, którego brzegi porośnięte są tatarakiem i szuwarami.

 

 

Niewielka świątynia z barwnymi barokowymi freskami powstała w połowie XVIII wieku jako wotum dziękczynne Teresy i Tomasza Zamoyskich za narodziny syna Klemensa. Dalej w parku można oglądać inne architektoniczne pamiątki po rodzinie Zamoyskich: Zespół Zarządu Ordynacji Zamojskiej, czy zespół rezydencji plenipotenta ordynacji.

 

W części budynków mieści się obecnie zespół szkół, w rezydencji zaś dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego utworzonego w 1974 roku. Niemal po sąsiedzku z rezydencją znajduje się browar murowany z 1806 roku, gdzie mieściła się warzelnia, suszarnia słodu, fermentowania, słodownia i magazyny. Skąd nazwa miasteczka?

 

Tutejsza puszcza od wieków przyciągała arystokrację i szlachtę na polowania. Za jeleniami ganiali tu królowie Jan Kazimierz, Władysław IV, Michał Korybut Wiśniowiecki. Jan Zamoyski pod koniec XVI wieku u podnóża Bukowej Góry postanowił zbudować dwór i przy nim zgromadzić dziką zwierzynę: łosie, jelenie, dziki, żbiki, rysie, sarny, żubry. Dwór ze zwierzyńcem gościł możnych ówczesnego świata.

 

Tu podobno Maria Kazimiera de la Grange margrabianka d’Arquein, żona ordynata Jana „Sobiepana”, zakochała się w chorążym Janie Sobieskim, późniejszym królu Polski. Dziś do Zwierzyńca przybywają przede wszystkim amatorzy pieszych i rowerowych wędrówek. Dla nich przygotowano ścieżkę dydaktyczną prowadzącą z miasteczka na Górę Bukową.

 

Szlak przez większą część jest bardzo łagodny, dopiero pod sam koniec stromo wspina się pod górę. Z drugiej strony szczytu roztacza się piękny widok na kolorowe, podobne do świętokrzyskich pola, wzgórza oraz wioskę Socha, która w 1943 roku przeżyła tragedię. Niemcy ukarali ją za pomoc partyzantom zabijając 185 mieszkańców. W drodze powrotnej do Zwierzyńca można zahaczyć o kąpielisko na stawach Echo, nad którymi można dostrzec pasące się koniki polskie.

 

A w samym Zwierzyńcu na pewno zauważymy mnóstwo pomników i tablic pamiątkowych, między innymi pieska Marysieńki Sobieskiej, AK-owców, ormowców czy jedyny na świecie pomnik powstały dla uczczenia zwalczenia szarańczy, która nawiedziła miasteczko w 1711 roku. Tych pomników, figur i tablic jest ponoć blisko 70. Równie dużo jest kwater, pokoi gościnnych, pensjonatów, które chętnie goszczą miłośników roztoczańskiej przyrody.

 

Zdjęcia autorki. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top