Świetna prezentacja Irlandii
Gościem drugiego wrześniowego spotkania w SD-P „Globtroter” była pani Justyna Schramm, przedstawicielka na Polskę Turism Ireland. W trakcie ponad godzinnej, świetnej prezentacji przedstawiła ona zarówno obie części Zielonej Wyspy, jak nazywana jest Irlandia i bardziej szczegółowo Dublin i Irlandię Północną, jak i promującą turystykę na nią organizację.
Tourism Ireland powstało w 1998 roku na mocy tzw. Porozumienia Wielkopiątkowego stabilizującego sytuacje polityczną w Irlandii Północnej. Jego głównym zadaniem jest promocja Irlandii jako kierunku wyjazdów turystycznych poza granicami Irlandii. Przy czym całej Zielonej Wyspy, a więc nie tylko Republiki Irlandii, ale także Irlandii Północnej wchodzącej w skład Zjednoczonego Królestwa. Która – także jej główne miasto Belfast jest, pod podkreśliła pani Justyna, bezpieczna i życzliwa dla turystów. TI posiada oddziały na całym świecie.
Najwięcej w USA, gdzie mieszka najwięcej emigrantów z Irlandii i ich potomków, we Francji oraz w Niemczech. Oddział niemiecki obejmuje swoim zasięgiem również Polskę. Nasz kraj jest bowiem atrakcyjnym rynkiem dla Tourism Ireland, głównie ze względu na mieszkających w Irlandii Polaków, do których w celach turystycznych przyjeżdżają krewni i znajomi. Rośnie także zainteresowanie u nas uprawianiem w Irlandii turystyki aktywnej, zwłaszcza rowerowej, pieszej, a także golfa i wędkarstwa, wyjazdami typu incentive oraz pielgrzymkami – to przecież kraj św. Patryka oraz innych świętych katolickich, licznych opactw, klasztorów i innych miejsc kultu oraz zabytków sakralnych.
Tourism Ireland – przedstawicielstwo w Polsce działa od początku 2006 roku – od kilku lat obecne jest na targach TT Warsaw, poznańskim Tour Salonie, w br. także Gdańskich Targach Turystycznych. Nasz gość zapowiedziała, że TI będzie się prezentować także na imprezach targowych w innych polskich miastach. Turystyka do Irlandii rozwija się bardzo dobrze, szybciej, niż wynoszą średnie wzrosty światowe ( 5% ) i europejskie ( 4,2% ). W 2006 roku obie części wyspy odwiedziło 8,7 mln zagranicznych turystów. Najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Był to wzrost o 7,5% w stosunku do roku poprzedniego. Bardzo ważne jest, że aż 50% gości odwiedzających Republikę Irlandię jako cel przyjazdu deklarowało wypoczynek wakacyjny. W przypadku Irlandii Północnej odsetek ten wyniósł 17%. Znaczące miejsce wśród celów przyjazdów zajmują także odwiedziny krewnych i znajomych oraz turystyka biznesowa.
W promocji turystyki do Irlandii TI koncentruje się na czterech grupach gości. Przyjeżdżających w odwiedziny do rodzin i znajomych; w celu nauki języka angielskiego – głównie młodzieży; amatorów konkretnego sposobu spędzania urlopu, zwłaszcza na wędkowaniu i golfie oraz turystach-pielgrzymach. Na pytanie naszego portalu, dlaczego pominięta została klasyczna turystyka krajoznawcza: zwiedzanie zamków, pałaców i innych zabytków, muzeów, poznawanie miast, kultury, przyrody, krajobrazów, usłyszeliśmy, że i ten rodzaj turystyki jest doceniany oraz ma wielu zwolenników, którzy mają w Irlandii bogatą ofertę zwiedzania.
Do tegorocznych nowości należy 50 nowych tras turystyki pieszej ze specjalnie dla niej przygotowanymi bezpłatnymi mapami. Są tematyczne trasy rowerowe, np. krajobrazowe lub mitologiczne. Na miejscu można wypożyczyć rowery. Do dyspozycji amatorów tego rodzaju sportu jest ponad 400 pól golfowych – jak podkreśliła Justyna Schramm – na każdym poziomie zaawansowania i zasobności kieszeni. Bogata, z dobrą infrastrukturą i udzielaniem zezwoleń na połowy na miejscu, jest oferta wędkarstwa rzecznego i pełnomorskiego.
Można – także samodzielnie, z przyjaciółmi czy rodziną odbyć, po krótkim instruktażu, wyprawę wypożyczoną łodzią po rzece Shannon. Bardzo ciekawe są proponowane programy incentive. Jest więc w czym wybierać. Aby te atrakcje przybliżyć gościom z Polski wydawane są informatory i foldery z naszym języku – niektóre z nich reprodukujemy.
Organizowane są konferencje „Spotkania z Irlandią” dla przedstawicieli branży turystycznej, lokalnych lotnisk oraz linii lotniczych. Wyjazdy prasowe. Dla touroperatorów oraz zainteresowanych tą tematyką dziennikarzy zawsze w przededniu otwarcia TT Warsaw odbywają się warsztaty umożliwiające kontakt z irlandzkimi partnerami reprezentującymi regiony, touroperatorów, sieci hotelowe, schroniska, szkoły językowe itp. W br. odbędą się one w Pubie Lolek na Polu Mokotowskim w Warszawie 19 września. Wezmą w nich udział irlandzcy touroperatorzy, przedstawiciele sieci schronisk młodzieżowych, regiony Shannon, nowego centrum turystycznego Klifów Moheru, miasta Belfast, firmy wypożyczającej łodzie na wakacje na rzecze Shannon oraz przewoźników: linii lotniczych AerLingus i promowych Iris Ferries w Polsce – Pet Polonia.
Tradycyjnie odbędzie się też Wieczór Irlandzki na który zaproszeni zostali wszyscy obecni na spotkaniu członkowie „Globtrotera”. Można będzie posłuchać tradycyjnej muzyki irlandzkiej i zobaczyć prawdziwy irlandzki taniec. Więcej informacji na temat działalności Tourism Ireland znaleźć można na stronie www.tourismireland.com, zaś wszelkie informacje w języku polskim związane z podróżowaniem do Irlandii na stronie www.doscoverireland.com .
Cezary Rudziński
Zdjęcia autora