Sezon na Törggelen!

Image

Speck i wino

 

Törggelen to nazwa południowo Tyrolskiej tradycji, nakazującej je-sienią wybrać się do wiejskiej gospody, aby w gościnnym, rustykalnym wnętrzu spożywać sezonowe przysmaki i raczyć się smakiem młodego wina.

 

Tradycja ta sięga czasów, kiedy kupcy zajmujący się handlem winem odwiedzali kolejno miejscowe gospody znajdujące się w okolicy, celem degustacji trunków z bieżącego rocz-nika, którym częstowali ich miejscowi gospodarze.

 

Image

Wspólna biesiada

 

Wiejskie gospody w Południowym Tyrolu noszą nazwę “Buschenschänken”, która wywodzi się z dawnej włoskiej tradycji zawieszania na drzwiach gałązek, które miały oznaczać, że wino jest już gotowe. Dzisiaj mieszkańcy regionu i turyści chętnie kultywują dawną tradycję, której towarzyszy szlachetny trunek z lokalnych winnic.

Image

Jesienią

 

Törggelen to nie tylko wino, ale także specjalne dania, które przygotowuje się z produktów sezonowych. Jednym z nich są kasztany. Ponadto w Południowym Tyrolu odbywa się festiwal kasztanów – „Dni Słodkiego Kasztana” obchodzone 20–28 października br. w Foiana/Völlan i Tesimo/Tisens. Natomiast „Kasztanowe Tygodnie” w dolinie Valle Isar-co/Eisacktal zaczynają się 19 października i trwają do 4 listopada br.

Jednym z wielu uroczych miejsc, gdzie lokalne restauracje przedstawiają bogactwo regio-nalnych produktów serwując miedzy innymi dania z kasztanów jest pensjonat Zmailer-Hof w Schenna.

Dodatkowe informacje i rezerwacje na stronie: www.suedtirol.info

 

{mosgoogle} 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top