WYPOCZYNEK W MUSZYNIE – ZDROJU

Beskid Sądecki to kraina o wyjątkowej historii i niepowtarzalnej atmosferze. Warto ją wciąż odkrywać na nowo.

 

Położony w sąsiedztwie Pienin, Gorców i Beskidu Niskiego, tworzy pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, rozdzielone malowniczą doliną Popradu.

 

Stoki gór porastają lasy bukowe i bukowo-jodłowe. Region bogaty w źródła mineralne stąd wiele tu uzdrowisk. Bujną przyrodę chroni utworzony w 1987 roku Popradzki Park Krajobrazowy.

 

 

To świetne miejsce na wyjazdy rodzinne a także na zimowy wypoczynek w ośnieżonych górach, spędzenie tu Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra oraz regeneracje sił w SPA.

 

Atrakcje Muszyny

 

Niegdyś Muszyna była własnością biskupów krakowskich i stolicą nadgranicznego państwa muszyńskiego. Do dziś zachowały się ruiny zamku starostów muszyńskich na górze Baszta. Zamek wzniesiony ze panowania króla Kazimierza Wielkiego na miejscu drewnianego gródka rycerskiego miał zabezpieczać szlak handlowy na Węgry i bronić pobliskiej granicy.

 

Służył także jako komora celna. Dobra obejmujące miasta Muszynę i Tylicz oraz 35 wsie którymi zarządzali biskupi krakowscy, nazywano Państwem Muszyńskim. Biskupie wojska strzegły pobliskiej granicy i prowadzącego wzdłuż doliny Poprady ważnego „Węgierskiego” szlaku handlowego, broniły przejeżdżających tędy kupców przed napadami zbójców zwanych beskidnikami.

 

Ujętych zbójców wieszano przy drogach ku przestrodze, stąd w okolicznych miejscowościach do dziś spotkać można nazwę Szubieniczna Góra. W lecie 2010 r. w dawnej karczmie, otwarte zostało ciekawe Muzeum Państwa Muszyńskiego.

 

Początki uzdrowiska

 

Uzdrowisko Muszyna ma niezbyt długi staż. Dzięki staraniom ówczesnego burmistrza Antoniego Jurczaka i dr Seweryna Mściwujewskiego, Muszyna stała się uzdrowiskiem w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. W 1930 r. została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. Wtedy wykonano odwierty udostępniające źródła wód mineralnych „Wanda” (imię żony dr. Mściwujewskiego)i „Antoni” (imię burmistrza Jurczaka) oraz wybudowano zakłady kąpielowe. ]

 

Obecnie status uzdrowiska obok samej Muszyny mają także Złockie i Żegiestów. Oddalone od kilometr od muszyńskiego rynku, położone na lewym brzegu rzeki Zapopradzie było przedwojennym centrum życia uzdrowiskowego Muszyny. Tutaj w latach 30. ubiegłego wieku powstały muszyńskie łazienki z 24 kabinami do kąpieli mineralnych i borowinowych, odwierty wód mineralnych i rozbudowana infrastruktura sanatoryjno-wypoczynkowa.

 

Rekonstrukcja Zapopradzia

 

Obecne władze Muszyny korzystając ze środków Unii Europejskiej przeprowadzają liczne inwestycje zwłaszcza rekonstrukcję Zapopradzia – uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny. Nad Popradem powstał już amfiteatr a w jego sąsiedztwie zespół basenów kąpielowych oraz sztuczne lodowisko a także pijalnia wód mineralnych „Antoni”, którą otacza unikalny park w którym powstanie sześć ogrodów tematycznych, znajdzie się wśród ogród skalny ogród oraz różne ogrody zapachowe – m.in. lawendowe i różane.

 

Wkrótce powstaną też inne elementy parku zdrojowego – wieża widokowa oraz przeszkolone kładki prowadzące do Popradu. Do głównych walorów Muszyny jako uzdrowiska należą obok klimatu, także walory krajobrazowe cechujące się obfitością lasów, czyste powietrze, cisza i spokój oraz duże zasoby naturalnych wód mineralnych tzw. szczaw wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowych, żelazistych zawierających również takie pierwiastki śladowe jak lit i selen.

 

Atrakcje okolicy

 

Przyrodniczą atrakcją okolicy jest rezerwat Obrożyska, największe skupisko lipy czarnej ostrolistnej w Europie. Pomiędzy wsią Złockie i Jastrzębik znajdują się unikalne w skali kraju źródła dwutlenku węgla tzw. mofety. Z wznoszącej się ponad miastem góry Malnik przy dobrej pogodzie widać Tatry.

 

Wokół Muszyny jest kilka połemkowskich cerkwi. Polecam wycieczkę ich szlakiem przez Zubrzyk, Milik, Andrzejówkę, Złockie, Szczawnik i Jastrzębik do Powroźnika. W graniczącym z Muszyną i Złockiem Szczawniku powstała nowa stacja narciarska łącząca się ze stacją Wierchomla Mała tworzące razem zespół stacji narciarskich Dwie Doliny.

 

Teraz miłośnicy białego szaleństwa mogą wyruszyć kolejką z Wierchomli i pojawić się na dole w Szczawniku, pokonując trasę wśród wspaniałych lasów, z otwierającymi się, przy dobrej przejrzystości powietrza, wspaniałymi widokami również na Tatry. Można powtórzyć trasę w drugą stronę, wjeżdżając wyciągiem w Szczawniku, lub pomieszkać w tej małej, uroczej miejscowości z własnym ujęciem źródlanej wody za połemkowską cerkwią. www.muszyna.pl

 

Po relaks do Korony

 

Sanatorium Uzdrowiskowe KORONA stoi jest na wzgórzu, z którego widać piękną panoramę Muszyny, górskie pejzaże oraz płynącą w dole rzekę Poprad. Bezpośrednie sąsiedztwo lasów, sprzyja wypoczynkowi, odpręża i uspokaja. W pobliżu sanatorium znajduje się pijalnia wód mineralnych, amfiteatr, a także korty tenisowe i stadnina koni.

 

Okolica zachęca do wycieczek pieszych i na nartach ski tourowych, w sąsiedztwie jest kilka wyciągów narciarskich, a w pobliskim Szczawniku zaczynają się atrakcyjne stoki narciarskie połączone wyciągami z sąsiednią Wierchomlą. Niegdyś do sanatorium przyjeżdżali ludzi chorzy, dziś coraz częściej przyjeżdżają zdrowi, aby odpocząć w zdrowym klimacie i pięknym otoczeniu i nabrać sił do pracy, korzystając m.in. ze SPA i rozmaitych zabiegów.

 

Można zamieszkać się przytulnych pokojach i apartamentach, korzystać z nowoczesnej bazy zabiegowej obsługiwanej przez doświadczoną, wysokokwalifikowaną kadrę medyczną. Można wziąć udział w turnusach rehabilitacyjnych, aktywnego odchudzania czy odnowy biologicznej. Nowością jest refleksoterapia czyli leczniczy masaż stóp, w którym stymulowane są receptory na stopach w celu uaktywnienia procesów samoleczenia organizmu.

 

Pakiety zdrowia

 

Można wykupić pakiet „Dla dwojga”; „Antystres”; „Pozytywna energia”, „Pięknym być…”, Senior 55+”, aktywne odchudzanie, odnowę biologiczną oraz turnusy rehabilitacyjne SOS kręgosłupa – dla osób z zespołem przeciążeniowym kręgosłupa. Do dyspozycji gości jest kawiarnia, bilard, tenis stołowy, sauna, jacuzzi, solarium, fotele masujące, kijki do Nordic Walking. Na terenie całego obiektu jest bezpłatny bezprzewodowy internet Wi-Fi.

 

Podczas pobytu można korzystać z bogatej oferty zabiegów; m.in.: kąpieli borowinowej i solankowej, hydromasażu, galwanoborowiny, bicze szkockie, fotele masujące, miejscową krioterapię, masaże, naukę jazdy na nartach z licencjonowanym instruktorem PZN lub nordic walking z instruktorem. Jest także kulig z pochodniami, ogniskiem, kapelą góralską (pieczenie kiełbasek, herbatka góralska, kwaśnica), wycieczka do termalnego kąpieliska Aqua City w Popradzie na Słowacji, wycieczka na Węgry do Miskolca Tapolcy – kąpieliska termalnego w jaskiniach.

 

W zimie u podnóża sanatorium czynne jest lodowisko. W grudniu organizowane są pobyty świąteczno-sylwestrowe z balem noworocznym. Pakiet Wigilijny w terminie od 24-26.12.2010 zawiera: 2 noclegi ze śniadaniem, obiadokolację i kolację wigilijną. Cena 350,00 od osoby. Sylwester 2010 w terminie od 30.12.2010 do 02.01.2011 zawiera: 3 noclegi ze śniadaniem, 2 obiadokolacje.

 

Cena 595,00 zł od osoby + Bal Sylwestrowy 150,00 zł. Na życzenie gości organizowane są kuligi z pochodniami, ogniska na których czas umila regionalna kapela. Lokalizacja Sanatorium sprzyja uprawianiu sportów zimowych,150 m od obiektu znajduje się odkryte lodowisko natomiast w pobliżu można korzystać z wielu wyciągów narciarskich.

 

Sylwester ze Zbigniewem Wodeckim

 

W Noc Sylwestrową Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie oraz Stowarzyszenie „Klucz Muszyński” organizują imprezę sylwestrową na Rynku. W programie przewidziane są występy Wokalnej Grupy Młodzieżowej, gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki. Po koncercie odbędzie się dyskoteka i pokaz sztucznych ogni. Więcej informacji: tel/fax: 018 477 79 60; www.sanatoriumkorona.pl

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top