WYDAWNICTWO MUZA

WYDAWNICTWO MUZA

WYDAWNICTWO MUZA

Bogaty dorobek, ciekawe zamierzenia

Globtroter - spotkanie Muza

Dawno na spotkaniach „Globtrotera” nie było aż tak tłoczno, że w dużej sali zabrakło krzeseł i część uczestników musiała siedzieć na okiennych parapetach. Tym razem naszym gościem było warszawskie Wydawnictwo MUZA SA. Jego dorobek i zamierzenia przedstawił dyrektor ds. marketingu Krzysztof Genczelewski.

Wydawnictwo działa od 1991 roku, ale w 1994 roku przejęło znacznie starsze – powstało w 1953 roku – Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, które od tej pory stanowi część „Muzy”. Jest to – podkreślił K. Genczelewski – jedyne w Polsce wydawnictwo z polskim kapitałem, które wydaje książki poświęcone Polsce, jej kulturze, przyrodzie i turystyce. Od 1997 r. Spółka znajduje się na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma bogaty dorobek, wydaje po około 270 tytułów rocznie m.in. leksykonów, poradników, literatury pięknej oraz – to domena „Sportu i Turystyki” – z dziedziny najbardziej interesującej członków naszego Stowarzyszenia: turystyki i mającej z nią związek ( lub odwrotnie ) kultury – także ludowej oraz historii.

Od roku 1995, tj. już w ramach wydawnictwa MUZA SA, „S i T” wydało 173 książki – z czego 104 nowe tytuły, w łącznym nakładzie około 630 tys. egz. Blisko 20 z nich zdobyło nagrody na Ogólnopolskich Przeglądach Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Ukazują się one przede wszystkim w trzech seriach: POLSKA – dotychczas 17 tytułów, w br. dojdą do nich kolejne, MIASTA W 3 DNI – 9 tytułów i OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – 11 pozycji. Największym bestsellerem okazał się ilustrowany przewodnik POLSKA, który miał już 5 wydań – kolejne jest w przygotowaniu i nakład ponad 30 tys. egz. Zawiera ponad 1300 haseł zilustrowanych 166 mapami i ponad 1200 barwnymi zdjęciami. Z serii „Ocalić od zapomnienia” szczególnie dobrze przez czytelników przyjęte zostały „Polskie stroje ludowe”, które miały 5 wydań, 3 tomy i łączny nakład 22 tys. egz. oraz „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne” – również 5 wydań w nakładzie ogółem 15.500 egz.

Globtroter - MuzaSpośród książek wydanych ostatnio, wydawnictwo szczególnie poleca kilka. Są to: „POLSKA. Świątynie, klasztory i domy modlitwy” Małgorzaty Omilanowskiej – pierwsza tego typu publikacja, która w tak obszerny sposób prezentuje ponad 300 kościołów, klasztorów, domów modlitwy i kalwarii na terenie całego kraju. Oczywiście wszystkich wyznań, a więc również cerkwie, synagogi, meczety, kościół monnonitów, dawny zbór ariański, a nawet stupę buddyjską. Książka ta zawiera też 800 ilustracji, 100 rzutów obiektów oraz słowniczek terminów z historii sztuki. Z serii „Ocalić od zapomnienia” jest to „Biżuteria ludowa w Polsce” autorstwa Elżbiety Piskorz-Branekovej. Piękna opowieść o biżuterii w szerokim tego słowa znaczeniu, z historią korala i bursztynu, krzyżyków, medalików i szkaplerzy, spinek, pasów, guzików na nawet fajek. Natomiast jako niezwykle interesującą podróż śladami pierwszych Piastów przedstawiany jest przewodnik „Szlakiem Piastowskim” Izabeli i Tomasza Kaczyńskich.

Interesujące są zapowiedzi wydawnicze na 2009 rok. W związku z obchodami 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina znalazły się w nich albumy: „Polska Chopina” i „Europa Chopina” oraz zbiór esejów Janusza Ekierta „Chopin. Biografia ilustrowana”. Wydane zostaną również dwujęzyczne albumy: „Kalendarz świąt”, „Najpiękniejsze zamki” i „Magiczne Podlasie”. Seria „Polska” wzbogaci się o tomy „Polska. Architektura drewniana” i „Hajda na koń”. Seria „Ocalić od zapomnienia” o „Wyposażenie polskiego domu” i „Polską sztukę ludową”. Nowa seria wydawnicza „Są takie miejsca” zainaugurowana zostanie tomem „Polskie gniazda literackie”. Po nim planowane są „Święte miejsca” oraz „Zabytki i duchy”. Poza seriami ukaże się przewodnik po Górach Świętokrzyskich. Będzie więc w czym wybierać, zwłaszcza, że i wiele już wydanych pozycji jest nadal dostępnych.
W serii POLSKA ukazały się już, poza wspomnianym już, bestsellerowym przewodnikiem ilustrowanym, również tomy: „Arcydzieła w architekturze”, „Najciekawsze zamki”, „Pałace i dwory”, „Festyny. Turnieje. Zloty. Jarmarki”, „Góry, górki i pagórki”, „Najciekawsze muzea”, „Urokliwy świat małych miasteczek”, „Najciekawsze zabytki”, „Fascynujący świat podziemi”, „Najpiękniejsze uzdrowiska”, „Świątynie, klasztory i domy modlitwy”, „Rezydencje królów i książąt”, „Noclegi w zabytkach”. Seria „Miasto w 3 dni” to wydane dotychczas: „Gdańsk”, „Kazimierz Dolny”, „Kraków”, „Łódź”, „Poznań, „Toruń”, „Warszawa”, „Wrocław” i „Zakopane”. W serii „Zwiedzaj z nami”: „Pomorze”, „Warmia, Mazury, Suwalszczyzna” i „Wielkopolska”. A to tylko najważniejsze przykłady działalności wydawnictwa, które ma również cykl „Szlakiem” – 5 tytułów, czy „Inne przewodniki” – 11 pozycji. . Więcej szczegółów o wydawnictwie Muza SA znaleźć można na: www.muza.com.pl .
Globtroter - MuzaW spotkaniu uczestniczyli również autorzy kilku książek, którzy poinformowali o pracy nad nimi i nowymi tytułami. Odbyła się również dyskusja na temat tego, jak lepiej docierać z książkami wydawnictwa do czytelników. Dyr. K. Genczelewski zapowiedział ściślejszą współpracę z „Globtroterem”. Jest więc szansa, że recenzje przynajmniej najciekawszych nowości literatury turystyczno – krajoznawczej oraz dotyczącej turystyki kulturalnej będą ukazywać się w naszym portalu, a z niego można się będzie łączyć się bezpośrednio z systemem informacyjnym Muzy. Był to więc bardzo udany wieczór.

Cezary Rudziński
Zdjęcia autora

Dodane 19 02 09

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top