WYDAWNICTWO BOSZ: BIESZCZADY

 

W wydawnictwie BOSZ ukazało się nowe, jedenaste już wydanie popularnego przewodnika po Bieszczadach. Uzupełnionego i zaktualizowanego. „Czytelnik znajdzie tu wszystko – zachęca wydawca na tylniej okładce – co turysta powinien wiedzieć o Bieszczadach: opis historii, kultury, zabytków, przyrody, geografii, szlaków turystycznych, propozycje wycieczek. Bogactwo ilustracji, podręczny format, ciekawa szata graficzna oraz czytelne mapy z pewnością ułatwią podróżowanie po bieszczadzkiej krainie.”

 

Wewnątrz zaś autor podkreśla, że jest to przede wszystkim przewodnik krajoznawczy, w którym najwięcej miejsca poświęcono wiedzy o regionie, zarówno ogólnej, jak i szczegółowej dotyczącej konkretnych miejsc i miejscowości. A także informacjom o ich historii, zabytkach i innych atrakcjach, ale również charakterze i atmosferze. Przewodnik składa się z 8 rozdziałów, z których pierwszy, wstępny, informuje dla czego w ogóle warto odwiedzić ten region Polski, a ostatni zawiera informacje praktyczne. Pozostałe prezentują Bieszczady w podziale na poszczególne regiony.

 

Zanim wyruszysz w głąb, czyli podbieszczadzkie miasta. Żagle pod Jaworem, czyli wokół Jeziora Solińskiego. Echo cerkiewnych chórów, czyli doliny Osławy i Osławicy. Lasy i pomniki, czyli okolice Baligrodu i Cisnej. Kraina drewnianych cerkiewek, czyli wschodnie rubieże Bieszczadów. Ocean falujących traw, czyli Bieszczady Wysokie. Mocną stroną tego przewodnika są liczne, dobre i wielobarwne zdjęcia, a także plany i mapki. Ponadto informacje monotematyczne na kolorowym tle o objętości od niewielkich ramek, po nawet 3-stronicowe.

 

M.in. „Skalne grzyby, czyli z Sanoka na Orli Kamień”; „Szlak nadsańskich umocnień”; „Bieszczadzcy starozakonni”; „Lotnicze tradycje Ustianowej”; „Wsie na dnie jeziora, czyli o bieszczadzkich zbiornikach wodnych”; „Herbowi po strzechą, czyli o szlachcie zagrodowej w Bieszczadach”; „Pod trójramiennym krzyżem, czyli o cerkwi, ikonie i ikonostasie”; „Pod znakiem tryzuba, czyli o walkach z UPA w Bieszczadach.” „Odpust w Łopience”; „Renesans hucuła” i wiele innych.

 

Wyszukiwanie potrzebnych informacji ułatwiają indeksy na końcu. Cienką, kartonową okładkę wzmacnia dodatkowa plastikowa. A dobry papier, chociaż zwiększa wagę, oznacza równocześnie dobrą czytelność tekstów i informacji. W sumie – nie jest to stwierdzenie odkrywcze, skoro ukazało się już jego jedenaste wydanie – przewodnik bardzo dobry i wart polecenia.

 

BIESZCZADY. PRZEWODNIK. Autor tekstu: Paweł Luboński, aktualizacje: Anna Chudzik i Sabina Niedzielska. Zdjęcia: Ryszard, Zygmunt i Stanisław Naterowie. Wydawnictwo BOSZ, wyd. XI, Olszanica 2014, str. 268, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-7576-212-9

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top