WYDAWNICTWO AMISTAD: ŻYWIECKIE QUESTY W SMARTFONIE

 

Questing jest zjawiskiem wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce pojawił się kilka lat temu. Nawiązuje on do tradycji podchodów i gier terenowych. Obecnie dzięki rosnącej popularności smartfonów i powszechnym instalowaniu w telefonach modułu GPS ta edukacyjna zabawa może być realizowana także poprzez aplikacje mobilne. Aplikacje questowe łączą funkcje turystyczne – zwiedzanie regionu – z zabawą i edukacją. To atrakcyjna forma zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Aplikacja mobilna Żywieckie Questy proponuje turystom zwiedzanie terenów Żywiecczyzny w nowoczesny i interesujący sposób. Questy, czyli wierszowane zagadki, prowadzące użytkownika po poszczególnych atrakcjach okolicy, dostarczają mnóstwa rozrywki oraz wiedzy na tematy związane z regionem.

 

Żywieckie Questy zawierają zadania związane z gminami Łękawica, Gilowice, Ślemień oraz Świnna, które są malowniczo położone w otoczeniu pasm górskich – to tutaj właśnie rozciąga się Beskid Mały i Beskid Żywiecki. Amatorzy aktywnego zwiedzania w aplikacji Żywieckie Questy mają do wyboru cztery questy o zróżnicowanej tematyce: „Jak to w państwie ślemeńskim bywało” (gmina Ślemień), „Spacerem po zboczach Łyski” (gmina Świnna), „W drodze do zamczyska” (gmina Łękawica) oraz „W sercu Rychwałdu” (gmina Gilowice). Trasy questów są tak przygotowane by można było je przejść w około 1-1,5 godziny.

 

Na trasie wędrówki użytkowników aplikacji znajdują się miejsca-przystanki, do których użytkownik ma dotrzeć. Po dojściu na miejsce aplikacja lokalizuje użytkownika i informuje go o tym wibracją i dźwiękiem. Tam pojawiają się na ekranie pytania odnoszące się do otoczenia czy wiedzy o danym miejscu. Po wpisaniu z klawiatury odpowiedzi na pytania pojawia się opis kolejnego miejsca, do którego należy dotrzeć. W międzyczasie użytkownik zobaczy ekran z uzupełniającym się sukcesywnie hasłem questu. Zwieńczeniem wędrówki po questach jest dyplom, który można uzupełnić i podzielić się informacją w portalach społecznościowych.

 

Można też – w osobnej zakładce – zapisywać trasy questowe, które się już z sukcesem przebyło. Aplikacja, stworzona w oparciu o autorską technologię Treespot, wykorzystuje multimedia i geolokalizację, by urozmaicić i uatrakcyjnić rozwiązywanie questów. Dodatkowo oferuje wirtualny dyplom – co może być przydatne w sytuacji gdy drewniana skrzyneczka jaka występuje w questach tradycyjnych jest w danym okresie trudno dostępna np. ulokowana jest w sklepie czy innym obiekcie, który nie jest otwarty 24h na dobę.

 

Przewodnik mobilny dostępny jest na smarfony z systemami iOS i Android. Łatwa jest sama dostępność aplikacji – pobrać ją można z dowolnego miejsca w Polsce czy na świecie i korzystać w terenie już w formie offline, zatem unika się problemu z dostępem do wydruków questów tradycyjnych – można nawet ściągnąć aplikację na telefon w samochodzie w drodze lub już na miejscu. Ważnym atutem może być też system „pomocy”, który spowoduje, że nawet jeśli nie znamy odpowiedzi na jakieś pytanie – nie musimy przerywać całej zabawy. Liczba wykorzystanych podpowiedzi zostanie odnotowana w statystykach danego questu.

 


 Aplikację Żywieckie Questy opracowała firma Amistad na zlecenie Żywieckiej Fundacji Rozwoju przy współpracy z Lokalną Grupą Działania Fundacja „Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy”. Aplikację moża pobrać bezpłatnie w sklepach: Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.zywieckiequesty&hl=pl AppStore: https://itunes.apple.com/pl/app/id980211357?mt=8

 

Projekt został sfinansowany w ramach Osi 4 „Leader” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, operacje z zakresu małych projektów finansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013. więcej informacji: http://www.zfr.beskidy.org.pl/projekty/aplikacje/mobilne-questy/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top