CZECHY: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEROWY LITOMYŚL SMETANY

 

W pięknym mieście Litomyśl, o którym niedawno pisaliśmy, rozpoczyna się ponad 3-tygodniowy Międzynarodowy Festiwal Operowy Litomyšl Smetany 2015. Miasto to, położone we wschodnich Czechach, około 80 km od Międzylesia jest bowiem miejscem urodzin słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany. Na przełomie czerwca i lipca odbywają się w nim międzynarodowe festiwale muzyki klasycznej. Bedřich Smetana, autor opery Sprzedana Narzeczona i wielu innych dzieł, urodził się w roku 1824 jako pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany. Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne.

 

W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć lat występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu lat skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś. W tutejszym pałacu możemy zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej. Pierwsza edycja festiwalu Litomyšl Smetany odbyła się w roku 1949.

 

Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach. Koncerty organizowane są w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na Listę UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach. Tegoroczna, 57 edycję tego festiwalu, trwać będzie od 11 czerwca do 5 lipca. Więcej informacji: www.czechtourism.com, http://festival.smetanovalitomysl.cz/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top