WIELKA BRYTANIA: HITY 2012 ROKU

W br. w Wielkiej Brytanii obchodzony jest Diamentowy Jubileusz 60-lecia panowania królowej Elżbiety II. W Londynie odbędą się letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, Festiwal Londyn 2012 i wiele innych ważnych wydarzeń oraz imprez o zasięgu światowym i międzynarodowym. Czy – i o ilu więcej niż w latach poprzednich – przyciągną one turystów ze świata?
 
Na pytania te próbowano odpowiedzieć podczas briefingu w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. Jej gospodarzem był J.E. Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett, zaś gośćmi specjalnymi przedstawiciele narodowej organizacji turystycznej VisitBritain. Dyrektor generalna Sandie Dawe, szef na Europę Południową i Centralną Holger Lenz oraz szef krajowy Martin Oxley.
 
 
 
Otwierając spotkanie z polskimi mediami pan ambasador stwierdził, że rok 2012 jest w jego kraju wyjątkowym. Przypadają w nim bowiem ważne rocznice oraz mieć będzie miejsce szereg znaczących wydarzeń, które, jak się oczekuje, przyciągną licznych turystów ze świata. Rocznica koronacji w 1952 roku królowej Elżbiety II przypadła 6 lutego.
 
Główne uroczystości Diamentowego Jubileuszu odbędą się jednak, ze względu na porę roku, na początku czerwca. W programie znajduje się wiele imprez. Jedną z nich będą Królewskie Regaty z udziałem prawie tysiąca łodzi. Na pokładzie pierwszej z nich popłynie sama Jej Wysokość. Londyn jest pierwszym miastem w historii nowożytnych letnich Igrzysk Olimpijskich, w którym odbędą się one już po raz trzeci.
 
Przy czym także pierwszym, które będzie gościć równocześnie Olimpiadę i Igrzyska Paraolimpijskie. Odbędą się one w lipcu i sierpniu, jedne po drugich. Pan ambasador przypomniał, że to również w Londynie po raz pierwszy w historii zorganizowano mistrzostwa sportowe osób niepełnosprawnych. Inwalidów – weteranów II wojny światowej. Uczestniczyło w nich zaledwie 16 sportowców, ale zapoczątkowało to światowy ruch paraolimpijski.
 
Z wyświetlonego filmu dowiedzieliśmy się, że w dwu ostatnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach i Pekinie wzięło udział po blisko 4 tys. niepełnosprawnych sportowców. Zaś na tegorocznych w Londynie oczekuje się ich 4,2 tysiąca. Dzięki ruchowi paraolimpijskiemu ludzie niepełnosprawni mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie i życiu, które sport bardzo wzbogaca.
 
Kolejnym z wielkich tegorocznych wydarzeń będzie Festiwal Londyński – w ramach zapoczątkowanej w czerwcu ub.r. roku kampanii „Great Britain. You’re Invited”. Promuje ona Wielką Brytanię jako cel podróży biznesowych, inwestycji, a przede wszystkim przyjazdów wakacyjnych. Ma pokazać, że Brytania jest naprawdę wielka w wielu dziedzinach i zachęcić dodatkowe 4 miliony zagranicznych turystów do odwiedzenia jej w ciągu najbliższych 4 lat.
 
Dyr. Sandie Dawe bardziej szczegółowo przedstawiła tę kampanię. Rząd brytyjski i jego partnerzy gospodarczy przeznaczyli na nią w ciągu najbliższych 4 lat łącznie 100 milionów funtów. Turystyka, dzięki rocznym obrotom na poziomie 115 mld funtów, jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki brytyjskiej. W 2010 roku kraj gościł prawie 30 mln cudzoziemców, co dało pracę 2,6 mln ludzi zatrudnionym w tej branży.
 
Najważniejszymi rynkami są: USA, Australia, Chiny, Indie, Kanada, Japonia i Brazylia. Najwięcej europejskich gości przybywa z Niemiec i Francji. Do „10” najważniejszych rynków turystyki przyjazdowej należy również Polska. W 2010 roku Wielką Brytanię odwiedziło 1,1 mln Polaków. W roku ubiegłym wg. szacunków nieznacznie mniej, gdyż 1,08 mln.
 
Aktualnie Polska znajduje się na 9 miejscu w rankingu rynków przyjazdowych i stanowi 3,7% wszystkich przyjazdów do Zjednoczonego Królestwa. 20% z tego stanowią podróże w celach turystycznych, a około 44% odwiedziny u rodzin i znajomych. W ramach przygotowań do letnich Igrzysk Olimpijskich powstało wiele nowoczesnych obiektów nie tylko sportowych, ale również transportowych i innych infrastrukturalnych.
 
Całkowicie zmieniła się jedna z najbardziej zaniedbanych londyńskich dzielnic we wschodniej części miasta. Do której, co ważne, jej dawni mieszkańcy powrócą po igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. Korzystne zmiany dotyczą nie tylko stolicy, ale i innych miast. Otwarto np. nowe muzeum w Glasgow, Szkocką Narodową Galerię Portretu oraz w Belfaście Muzeum Titanica, który zatonął 100 lat temu.
 
Jednym z ważnych tegorocznych wydarzeń kulturalnych będzie Światowy Festiwal Szekspirowski. Odbędzie się 37 spektakli w 37 miejscach. Udział w nim weźmie również zespół polski pokazując „Macbetha”. Zapowiedziany jest również m.in. Festiwal Ogrodniczy, a także obchody 150-lecia popularnej kanapki – sandwicza. Wymyślił ją hrabia Sandwicz. Tak namiętny gracz, że nie chciał odchodzić od stołu krupierskiego, a musiał posilać się czymś w trakcie gry.
 
Z innych informacji, jakie uzyskaliśmy podczas tego spotkania prasowego wymienię jeszcze, że w Wielkiej Brytanii są 24 miejsca i obiekty wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzać tam można 15 parków narodowych i 2,5 tysiąca światowej klasy muzeów i galerii. Samych zamków tylko w Walii jest 641. Zaś restauracji nagrodzonych gwiazdkami w przewodniku Michalina – 145. Promocja Wielkiej Brytanii o której już wspomniałem, koncentrować się będzie na czterech głównych dziedzinach.
 
Kulturze, poznawaniu kraju, sporcie i zakupach. Gospodarze oczekują w 2012 roku 30,7 mln. zagranicznych turystów. I liczą, że wydadzą oni na miejscu 17,6 miliardów funtów. Sądząc z tegorocznych atrakcji, jest to chyba w pełni realne. Więcej informacji na temat turystyki brytyjskiej i jej ofert znaleźć można na: www.visitbritain.org i www.visitbritain.com. Zaś zdjęcia obejrzeć na www.visitbritainimages.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top