WARSZAWA: PREZENTACJA BRANDENBURGII I GALA WRĘCZENIA NAGRÓD DZIENNIKARSKICH

W Warszawie zaprezentowała się Brandenburgia, a podczas spotkania prasowego z nią zorganizowanego przez DZT – Niemiecką Centralę ds. Turystyki wręczono również dziennikarzom nagrody za najciekawsze publikacje o atrakcjach turystycznych Niemiec w 2016 roku. Nagrody, które wręczył premier Brandenburgii i koordynator rządu federalnego ds. współpracy niemiecko – polskiej dr Dietmar Woidke otrzymali: I – i czek na 10 tys. zł. – Grzegorz Dzięgielewski z magazynu „Podróże” za artykuł „Saksońska Szwajcaria”. II – i zaproszenie na weekend do Poczdamu – Grażyna Saniuk z magazynu „Twój Styl” za artykuł „Brandenburgia. Wszystko płynie”. III – i zaproszenie na weekend w Brandenburgii – Szymon Nitka z magazynu „Rowertour” za artykuł „Rowerowe Niemcy. Północna Brandenburgia”.

 

Nagrody, które przyznało 4-osobowe jury były plonem dorocznego konkursu dla polskich dziennikarzy, na który 22 autorów nadesłało 30 tekstów. Gala rozdania nagród była zaś finałem – przed uroczystym obiadem – spotkania prasowego, na który z sąsiadującego z Polską niemieckiego kraju związkowego – Brandenburgii przybyła delegacja reprezentantów tamtejszej turystyki.

Dieter Hütte – prezes zarządu TMB – Organizacji Turystycznej Brandenburgii; Martin Fennemann – dyrektor marketingu zagranicznego TMB; Anne Biernath – rzeczniczka Fundacji Pruskie Zamki i Ogrody; Klara Piwnicka–Hensche – reprezentantka Brandenburgii w Polsce i Michał Rydz – przedstawiciel Biosfery Poczdam.

Spotkanie otworzył Tomasz Pędzik, dyrektor przedstawicielstwa DZT w Polsce. Zaś prezes D. Hütte w imieniu Brandenburgii – więcej na jej temat na: www.brandenburgia.turystyka.pl – oraz pozostałych niemieckich krajów związkowych podziękował polskim dziennikarzom za tak ciekawe i obszerne pisanie o atrakcjach turystycznych Niemiec.

Podkreślił on, że turystyka stanowi ważny obszar porozumienia między naszymi krajami i służy wzajemnemu zbliżeniu kultur. Zaprosił również turystów polskich do poznawania zarówno popularnych i znanych miejsc oraz obiektów w Brandenburgii, jak i tamtejszych turystycznych nowości.

Bardziej szczegółowo zaprezentowała je Klara Piwnicka–Hensche. Przypomniała, że minęło właśnie 25 lat od zawarcia bardzo ważnego traktatu polsko – niemieckiego o dobrym sąsiedztwie, a także 10 lat aktywnej współpracy trans granicznej.

Poinformowała, że w Brandenburgii żyje około 13 tys. Polaków, zaś turyści z naszego kraju stanowią najliczniejszą grupę wśród zagranicznych odwiedzających ten kraj związkowy.

O skali rozwoju tego ruchu świadczą liczby. W 2016 roku Polacy skorzystali tam ze 163 tys. noclegów. Trzykrotnie więcej, niż w 2007 r. Najchętniej odwiedzają Poczdam i jego zabytki oraz atrakcje, a także Wyspę Tropikalną, którą poznaje niemal co trzeci gość z Polski. Do ulubionych przez nich miejsc należą m.in. również park i dwór Puecklera w Branitz.

Zapowiedziała otwarcie w roku przyszłym wystawy „Czarodziej ogrodów” na zamku w Babelsbergu oraz w styczniu 2017 nowego muzeum sztuki w ostatnio kompleksowo zrekonstruowanych pałacu Barberini w Poczdamie. Wśród prezentowanych przez nią ciekawych miejsc i obiektów znalazł się m.in.

„Baumkronenweg” – Szlak nad koronami drzew biegnący na wysokości 23 m. nad ziemią, z punktami widokowymi na wysokości 45 m. Powstał on w 2015 na 200 hektarowym obszarze szpitalno – sanatoryjnym budowanym od 1888 r. Znajdują się na nim m.in. malownicze i fotogeniczne ruiny po-sowieckiego szpitala wojskowego, największego poza terenem dawnego ZSRR.

Inną zaprezentowana atrakcją, na Łużycach, na południu Brandenburgii, były domy na drzewach, zbudowane na wysokości 3-5 m. Z sypialniami, prysznicami, miejscami zabaw dla dzieci. Prelegentka przedstawiła także – i prezentowała je na ekranie – „Rowerowe koncerty” w Chociebużu (Cottbus) i Poczdamie, z zabawnym zdjęciem 7 muzyków jadących na jednym, długim rowerze.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wyprawy kajakowe na Pojezierzu Wkrzańskim. Klara Piwnicka–Hensche poinformowała też o portalu „Brandenburgia po polsku” redagowanym przez Polaków, głównie Polki, mieszkających w tym kraju związkowym i działających w turystyce.

O ciekawych formach współpracy trans granicznej, np. Frankfurtu nad Odrą i Słubic. Z dwoma statkami wycieczkowymi – polskim i niemieckim, zawijającymi do odrzańskich przystani na obu brzegach. W Słubicach działa też polsko – niemiecka orkiestra młodzieżowa. Mówiła również o aktualnościach: polsko – niemieckich jarmarkach gwiazdkowych.

Organizowane są one Frankfurcie przed kościołem mariackim, w Poczdamie, na którym wystawcy z obu krajów oferują wyroby artystyczne i regionalne oraz w innych miejscowościach. Wspomniała o bardzo ciekawym „Bożym Narodzeniu po łużycku” w Spreewaldzie – imprezie na wyspie, na którą płynie się łodziami po tamtejszych kanałach. Jak również o innych miejscach i wydarzeniach turystycznych.

Wspomnianą Biosferę Poczdam, jedną z największych brandenburskich atrakcji, zaprezentował Michał Rydz, zajmujący się jej promocją w Polsce. Mieści się ona w dawnym hangarze, w którym niegdyś montowano sterowce Zeppeliny. Ma około 7 tys. m² powierzchni, zrekonstruowano na niej lasy tropikalne w których rośnie ponad 20 tys. roślin i żyje z górą 100 gatunków ptaków, gadów i płazów oraz zwierząt.

Uwagę zwiedzających Biosferę, a jest ona czynna przez 365 dni w roku, przyciąga też Motylarnia z bardzo fotogenicznymi okazami owadów. Podobnie wkomponowana w egzotyczne środowisko wystawa orchidei. Jednym z celów działalności Biosfery, oprócz jej walorów poznawczych, jest promowanie idei ochrony środowiska. Więcej informacji na jej temat znaleźć można na: www.biosphere-potsdam,de

Dyr. Pędzik przedstawił zarys programu działalności przedstawicielstwa ZDT w Polsce na rok 2017. Kontynuowane będą niektóre tematy rozpoczęte w br. Zwłaszcza „Natura” – promocja aktywnych urlopów w Niemczech. Jak również już zainaugurowane, ale przypadające w roku przyszłym, 500-lecie Reformacji.

Pojawią się też nowe tematy i atrakcje, które zaprezentowane zostaną na konferencji prasowej w styczniu. Dyr. Pędzik przypomniał przy okazji m.in., że 48% powierzchni Niemiec stanowią obszary chronione, co daje im pod tym względem 2 miejsce w świecie. Jedna trzecia kraju jest zalesiona, z czego 35% stanowi 130 parków narodowych, krajobrazowych i przyrodniczych.

Zabierając głos przed wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu prasowego, premier Dietmar Woidke zażartował, że jest przede wszystkim koordynatorem rządu federalnego ds. współpracy niemiecko – polskiej, a przy okazji premierem Brandenburgii. W krótkim wystąpieniu wyraził zadowolenie z doskonałych stosunków między naszymi krajami.

Znaczącą rolę w nich odgrywa turystyka. A rozwija się ona fantastycznie, o czym najlepiej świadczy trzykrotny pod względem wielkości, wzrost liczby turystów polskich przyjeżdżających do Niemiec w ostatnich latach. Bardzo udane i bogate w nowe informacje spotkanie zakończyło się uroczystym obiadem.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top