WARSZAWA: OPERA MARIONETEK W TEATRZE KRÓLEWSKIM

Warszawiacy i odwiedzający stolicę mogą cieszyć się kolejnym niezwykłym wydarzeniem artystycznym. 26 lutego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyła się premiera słynnej komicznej opery marionetek „La serva padrona”, czyli „Służaca panią”, Giovanniego Battisty Pergolesiego. 

Przedsięwzięcie zostało realizowane przez Warszawską Operę Kameralną w ramach cyklu muzycznego „Barok w Teatrze Królewskim”.

Operę „La serva padrona” – „Służaca panią” Giovanniego Battisty Pergolesiego z zawieszonymi na trzymetrowych niciach marionetkami, które „grają” do muzyki w wykonaniu wybitnych instrumentalistów zespołu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense to jeden z najbardziej niezwykłych warszawskich projektów teatralnych tego roku.

Przedstawienie odbywa się na tle scenografii, zaś aktorzy-lalkarze, poruszający marionetkami na długich niciach, pozostają niewidoczni dla widzów.

 

Opera opowiada o niezwykle charyzmatycznej pokojówce Serpinie, która w ochocie podporządkowania sobie swojego pana, Uberto, nie cofnie się nawet przed intrygą zawarcia z nim małżeństwa. Ta komiczna, dwuaktowa opera z krótkim, trwającym niespełna godzinę, ale bardzo przekonującym libretto jest żartem na temat starokawalerstwa. „La serva padronę” prezentuje Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej, w skład której wchodzą znakomici soliści WOK, muzycy Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego oraz aktorzy-lalkarze, absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Przedstawienie wyreżyserował Lesław Piecka, specjalista teatru marionetek, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w białostockim oddziale Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza.

Opera marionetek to wyjątkowo trudna forma sceniczna łącząca operę oraz teatr lalek. – mówi Lesław Piecka, reżyser spektaklu. – Współcześnie istnieje w zaledwie kilku miejscach na świecie, między innymi w Salzburgu oraz ojczyźnie marionetek – Mediolanie, tym bardziej cieszymy się, że spektakl odbywa się w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Teatr Królewski w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich – dodaje.

Opera w ramach cyklu „Barok w Teatrze Królewskim będzie wystawiana również jesienią tego roku. Wiosną, w ramach cyklu muzycznego „Barok w Teatrze Królewskim” odbędą się następujące przedstawienia: – 30 kwietnia „Balet o kawie” – spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyrygent – Władysław Kłosiewicz. – 29 maja „Balette de la Musique” – spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyrygent – Marco Vitale.

Więcej informacji o cyklu „Barok w Teatrze Królewskim” na www.lazienki-krolewskie.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top