EXPO 2017 ASTANA KAZACHSTAN

Następna Wystawa Światowa EXPO 2017 ASTANA odbędzie się w roku przyszłym w stolicy Kazachstanu. Będzie to pierwsza tego rodzaju impreza w Azji Środkowej. Jej hasłem przewodnim zaś Energia Przyszłości (Future Energy). O przygotowaniach to tej wystawy i współpracy kazachsko – polskiej w nich oraz gospodarczej i kulturalnej między naszymi krajami, poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przez ambasadę Kazachstanu w Polsce. Uczestniczyli w niej J.E. ambasador Pan Yerik Utenbayev i komisarz Expo 2017 Astana, pierwszy zastępca ministra spraw zagranicznych Kazachstanu Rapil Zhoshybayev.

 

A także grupa kazachskich studentek i studentów reprezentujących ponad 700 ich rodaków kształcących się w Polsce. W prezentacji multimedialnej pokazano zarówno ten kraj i jego stolicę, jak i tereny oraz obiekty przyszłej wystawy. Imponujące rozmachem i nowoczesnością architektury.

Kazachscy goście poinformowali, że ich kraj oczekuje, iż w EXPO 2017 ASTANA weźmie udział ponad 100 krajów ze wszystkich kontynentów. 76 z nich, jak również 14 organizacji międzynarodowych, potwierdziło oficjalnie swoje uczestnictwo. W tym Polska, dla której już zarezerwowano pawilon.

Spodziewanych jest co najmniej 5 milionów zwiedzających. Trwa, i zostanie zakończona jeszcze, w br. budowa obiektów wystawowych. Niedawno plac budowy i stan prac wizytowało około 250 przedstawicieli ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych. W związku z wystawą w Astanie powstaje też, kosztem około miliarda dolarów, nowy dworzec kolejowy i kolejki.

W budowie jest Centrum Zielonych Technologii pod patronatem ONZ oraz 24 nowe hotele. – Goście będą mieli zagwarantowane noclegi, zapewnili przedstawiciele gospodarzy EXPO 2017. Poinformowali również o rozmowach, jakie przeprowadził wiceminister SZ Rapil Zhoshybayev w Warszawie.

M.in. w MSZ i ministerstwie ochrony środowiska na temat współpracy gospodarczej między naszymi krajami oraz udziału Polski w wystawie. Ambasador Utembayev mówił też o znaczeniu dla jego kraju Dni Kultury Polskiej, jakie zorganizowane zostaną w Kazachstanie w roku przyszłym.

A także o rozmowach z PLL LOT na temat uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych Warszawy z Astaną, gdyż obecnie można latać do niej tylko z przesiadkami m.in. w Stambule lub w którejś ze stolic państw europejskich. Zapowiedział też zniesienie obowiązku wizowego dla polskich turystów przybywających do Kazachstanu w br. na okres do 15 dni, zaś w roku przyszłym także na nieco dłużej.

Na podstawie zaprezentowanych filmów i zdjęć, a także foto-przewodnika po kazachskiej stolicy, z rozdziałem poświęconym EXPO 2017, można oczekiwać, że będzie to duże i ciekawe wydarzenie, warte odwiedzenia. Na terenach wystawowych centralne miejsce zajmie wielki, o nowoczesnej, a nawet futurystycznej architekturze, pawilon gospodarzy.

Otoczony on będzie czterema pawilonami termalnymi, trzema handlowymi, jednym korporacyjnym, pawilonem, w którym organizowane będą Dni Narodowe, a także biurowcem kierownictwa wystawy. A ponadto, rozmieszczonymi w kręgu i otoczonymi zielenią 14 pawilonami międzynarodowymi.

Tuż poza tym kręgiem wznoszone jest wielkie Centrum Kongresowe, dom towarowy, trzy hotele ze 150 – 250 pokojami każdy oraz pięć dużych parkingów. Gospodarze oczekują bowiem, że nie tylko zwiedzający krajowi, ale również wielu zagranicznych, zwłaszcza z państw sąsiednich, przyjedzie samochodami lub autokarami.

Na planie EXPO 2017 ASTANA zamieszczonym we wspomnianym przewodniku, który publikujemy, znajduje się również 10 różnej wielkości budynków rezydencyjnych, szkoła, przedszkole i posterunek policji.

Poza tym 190–stronicowym przewodnikiem, kazachscy goście przywieźli też kilkanaście rodzajów pocztówek, w tym kilka trójwymiarowych, prezentujących Astanę. A także w wersji angielskiej, wydaną w trzech wielkich, grubych i ciężkich, bogato ilustrowanych tomach, historię wystaw międzynarodowych:

„From London to Astana. History of International Exhibitions” – I – 1851-1933, II –1935-1968, III –1970-2017. Od pierwszej, która odbyła się nad Tamizą, do przyszłorocznej w Kazachstanie. Który z dziennikarzy przyszedł na konferencję punktualnie, to je otrzymał. EXPO 2017 ASTANA przygotowywana jest więc z dużym rozmachem i nakładem środków.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top