W Warszawie otwarte zostały trzydniowe – potrwają do 29 stycznia – Międzynarodowe Targi Turystyczne ITM Warsaw. Jest to druga edycja zapoczątkowanej w ub. roku nowej imprezy targowej w stolicy.
Odbywają się one w Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 na Woli pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta m.st. Warszawy.
W targach uczestniczy ponad 160 wystawców ze z górą 20 krajów. Dominują wśród nich państwa afrykańskie i azjatyckie: Armenia, Egipt, Etiopia, Indie, Indonezja, Kenia, Maroko, Nepal, Tunezja, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Z europejskich reprezentowane są m.in. Andora, Grecja, Niemcy, Macedonia, Norwegia i Włochy. A także nieistniejące państwo, wyjazdy do którego odradza nasze MSZ, występujące jako Północny Cypr. No i oczywiście Polska, ale bardzo skromniutko.
Ładne stoisko Podlasia, pomysłowe Podkarpackie, kompromitująco ubożuchna Warszawa. Chyba tylko jedna Lokalna Grupa Działania, trochę firm oraz hoteli. I to już wszystko.
Gościem honorowym tegorocznej edycji ITM Warsaw 2012 jest Turcja. Poza ekspozycją narodową, swoją ofertę wypoczynku prezentuje prawie 40 tamtejszych ośrodków, hoteli i spa. Są stoiska krajów, regionów i miast, biur podróży i touroperatorów, hoteli, centrów konferencyjnych, linii lotniczych itp. Targom tym, w postaci wydzielonej części towarzyszy ITM Business Tourism.
Program imprezy jest bogaty. W jej ramach odbędzie się ponad 30 prezentacji, debat, seminariów itp. W dniu otwarcia podczas konferencji prasowej gościa honorowego – Turcji attache ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji w Warszawie A. Kasim Sonkaya podsumował sezon turystyczny 2011. Podkreślił, że jako kierunek wyjazdów w turystyce światowej jego kraj przesunął się z 15 miejsca w 2003 roku, na 7-me w 2010.
Liczba zagranicznych turystów wzrosła w latach 2003 – 2011 z 14.029.558 do 31.456.076. Zaś wpływy z turystyki w ub.r. wyniosły około 25 mld dolarów. Turyści polscy znajdują się dopiero na 18 miejscu wśród krajów z których przyjeżdżają zagraniczni goście, ale ich liczba zwiększyła się w tym czasie ze 102.340 do 486.319.
Z imprez towarzyszących ITM Warsaw 2012 interesujących szersze grono przedstawicieli branży turystycznej i turystów indywidualnych wspomnę jeszcze o podsumowaniu roku 2011 w polskiej turystyce wyjazdowej i omówieniu trendów na rok 2012 „Czy Polacy spędzą urlop na balkonie? Aktualne trendy na rynku sprzedaży usług turystycznych”.
Odbyło się również Forum Turystyki Przyjazdowej. Kwestie związane z rozwojem turystyki polskiej były tematem panelu dyskusyjnego „Czy wykorzystujemy wszystkie atuty Polski dla rozwoju turystyki?”. Ciekawa okazała się wystawa polskich plakatów turystycznych z lat 1908-1975 zatytułowana „Czego to myśmy nie próbowali! O historii polskiej promocji turystycznej.”
Sporo wartych uwagi imprez przygotowano też na sobotę 28 stycznia. M.in. prezentację „Doświadczyć Mount Everestu – opowieści z Nepalu” z podkreśleniem walorów turystycznych tego himalajskiego kraju. Poza jego zabytkami, świątyniami i innymi ciekawymi miejscami, także trekkingu i wspinaczki górskiej.
Z opowieściami ze zdobywania najwyższego szczytu Ziemi. Najciekawsze zakątki Etiopii i Kuby można będzie poznać podczas pokazu slajdów z tych krajów. Kilka innych imprez przewidziano przede wszystkim dla branży turystycznej.
Zdjęcia autora