SZWAJCARIA: ZIMA 2009/2010

Gotowość Szwajcarii do sezonu zimowego 2009/2010, nowości oraz zapowiedzi ciekawszych wydarzeń były tematem tradycyjnego już spotkania przy filiżance gorącej czekolady szefowej przedstawicielstwa w Polsce Switzerland Tourism Adriany Czupryn z prasą turystyczną. Tym razem gośćmi byli również przedstawiciele szwajcarskich linii lotniczych SWISS i firmy Interhome Polska.

Adriana poinformowała, że w ciągu 9 miesięcy br Szwajcaria odnotowała 6,4% spadek ruchu turystycznego. W przypadku zagranicznego był on większy i wyniósł 8,2%, ale z Polski tylko o 7,9%. Ponieważ w poprzednim, rekordowym sezonie, miał miejsce aż 11% wzrost liczby przyjazdów turystów, nie są to straty duże. Przy czym goście z Polski coraz liczniej korzystają z hoteli 4*.

 

Przypomniała też, co w sezonie zimowym oferuje ojczyzna Wilhelma Tella: prawie 50 czterotysięczników; 29 ośrodków sportów zimowych położonych na wysokości do 2800 m n.p.m.; 7400 km tras zjazdowych – w tym najdłuższy zjazd, z Klein Matterhorn do Zermatt, ma 17 km; 220 km kw. terenów narciarskich sięgających 3800 m n.p.m.; 2500 km zimowych szlaków wędrownych; 500 km tras zjazdowych dla sanek.

 

No i liczne kolejki linowe i wyciagi oraz bogatą bazę noclegową. Apartamenty wakacyjne, schroniska górskie, hotele: tradycyjne, dla dzieci oraz wellness, a także szczególnie polecane w br. chaty górskie. Można w nich smakować potrawy regionalnej kuchni, a w niektórych również nocować. Nowości w tegorocznym sezonie będzie sporo.

 

W regionie Wallis specjalny pociąg „winny” z przystankami oraz 5 – daniowym menu i winami z tego regionu. W Leukerbad korzystając z basenu można będzie równocześnie oglądać filmy w języku niemieckim i francuskim. W Nendaz, na Tortin-Gentianes uruchomiono nową, awangardową kabinę dla 120 osób, zaś w Zermatt 8-osobową kolejkę gondolową na Schwarzsee – Furgg – Trockener Steg. W Saas Grund dzieci nie płacą za noclegi, wyżywienie, skipass, szkółkę narciarską itp.

 

W Lozannie otwarto nowy hotel Ibis Central, ślizgawkę we Flon, a dzieci do 9 lat nie płacą. Podobnie do tego wieku darmo korzystają one ze stoku i hoteli w Leysin, gdzie nowością jest Kukelos na energię słoneczną. W Lucernie przybyły nowe hotele, m.in. Etap i Lion Lodgie dla backpackersów. W Engelbergu hotel Terrace w systemie all-inclusive obejmującym noclegi, skipasy, posiłki i napoje, opiekę nad dziećmi i program animacyjny. Tam również otwarto pierwszy w Szwajcarii park linowy czynny zimą.

 

Nowością w Engadine St. Moritz jest wioska igloo na Muottas Muragi oraz rodzinne skipasy. W Laax proponowany jest rockresort – nowa koncepcja wypoczynku. Wyciągi w Lenzerheide – Valbella czynne będą już od godziny 6.30 rano. Soul ma nową kolejkę na Motta Nalus, oferuje również fondue w ogrzewanej bryczce. A to tylko najważniejsze przykłady nowości. Ciekawie zapowiadają się również imprezy będące dodatkową atrakcją dla miłośników zimowego wypoczynku.

 

Wśród tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych znajdzie się kilka hitów. Najwyżej położony, z 50 stoiskami, odbędzie się od 20 do 22. XI. w miejscowości Pilatus k. Lucerny. Największy w Romandie, z ponad 200 stoiskami, od 26. XI. do 23.XII. 200 stoisk będzie od 26.XI. do 23.XII. w Bazylei. Także 200 na największym w Europie tego typu jarmarku pod dachem w Zurychu, w RailCity/Shop Ville/Landesmuseum. Dodatkową atrakcją będzie na nim słynna choinka Swarovskiego.

 

W Einsiedeln jarmark z ponad 150 stoiskami zorganizowany zostanie od 28.XI. do 6.XII. w otoczeniu tamtejszego klasztoru. Zapowiedziano ciekawy program kulturalny, spodziewanych jest 150 tys. gości. Warto wspomnieć jeszcze w dwu innych jarmarkach. Na starówce w Lucernie od 3 do 20.XII z ponad 150 stoiskami i bogatą ofertą tradycyjnych wyrobów rękodzielniczych oraz – 5.XII. – we Fribourgu w Domu św. Mikołaja – patrona miasta.

 

Nie zabraknie również tradycyjnych choinek. Największa w Szwajcarii odbędzie się od 28.XI. do 22.XII. w St. Gallen na terenie klasztoru, z bogatym programem kulturalnym. Natomiast amatorzy noworocznych ( 31.XII. ) fajerwerków mogą wybierać wśród ich pokazów w: Zurychu, Bazylei, Lugano, Genewie, Vevey, Asconie, Interlaken i Villars. Switzerland Tourism wydał również w 75-tysięcznym nakladzie bezpłatną broszurę „Zima” oraz kilka innych publikacji. Więcej informacji na temat Szwajcarii i jej ofery turystycznej znaleźć mozna na: www.MojaSzwajcaria.pl.

 

Nowości przygotowały również linie lotnicze SWISS. Ich samoloty latają z Warszawy do Zurychu 2 razy dziennie, a do Bazylei 3 razy tygodniowo. Bardzo wygodne jest również połączenie z Genewą przez Zurych. Sprzęt narciarski przewożony jest bezpłatnie, a rezerwując bilet przez Internet – w zależności od terminu już od 313 zł w obie strony, i to z wszystkimi opłatami w cenie – można wybrać sobie miejsce w samolocie. Natomiast firma Interhome Polska wydała gruby katalog bazy noclegowej w Szwajcarii oferowanej w sezonie zimowym. Jest więc w czym wybierać. Byle starczyło czasu, pieniędzy oraz kondycji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top