SŁOWENIA: MARIBOR – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2012

W br. warto odwiedzić Maribor, który stał się Europejską Stolicą Kultury 2012 r. Z tej okazji miasto przygotowało ponad 400 wydarzeń: imprez muzycznych, filmowych, teatralnych, literackich i artystycznych, które mają zainteresować turystów z kraju i przede wszystkim z zagranicy i rozreklamować region. Budżet tego przedsięwzięcia pochłonął 17 mln euro. Maribor to drugie co do wielkości miasto Słowenii. Ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Położone jest zaledwie godzinę drogi samochodem od lotniska w Lublanie, tylko trzydzieści minut jazdy od lotniska w Graz w Austrii i tylko godzinę jazdy od lotniska w Zagrzebiu.
 
Do nadmorskiego portu Koper można dojechać z niego w ponad 2 godziny.
 
Dla zwolenników Bachusa
 
Maribor reklamowany jest jako najbardziej nasłoneczniona okolica w Słowenii. Atrakcją miasta (a także sąsiadujących z nim gmin) jest duży wybór regionalnych win. We wrześniu odbywa się tu uroczyste winobranie. Ale nie tylko zwolennicy Bachusa znajdą tu coś dla siebie. Miasto oferuje także: możliwość skorzystania z szerokiej oferty centrów odnowy biologicznej, ekologiczne produkty żywnościowe i zdrową pitną wodę.
 
Turystyce sprzyja przyjemny klimat i dużo słońca. Mieszkańcy Mariboru słyną ze swej otwartej i przyjaznej natury, spokojnego i wesołego stylu życia. Maribor to także miejsce dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Niedaleko znajduje się największy ośrodek sportów zimowych w Słowenii – Pohorje. W styczniu w Mariborze odbywają się zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim.
 
Średniowieczne korzenie
 
Maribor to nie tylko miejsce, w którym można wypocząć i znaleźć atrakcje kulturalne, ale także ciekawe do zwiedzania i poznawania historii. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII w. Początkowo funkcjonowało jako typowy średniowieczny gród z podzamczem. Okres dynamicznego rozwoju przypada na czasy panowania Habsburgów, do I wojny światowej. W 1864 r. Maribor uzyskał połączenie kolejowe z Wiedniem, co wpłynęło na bardziej dynamiczny rozwój aglomeracji.
 
Sięgająca średniowiecza historia miasta pozostawiła po sobie cenne pamiątki. Najważniejsze z nich skupiają się w centrum rozciągniętym nad rzeką Drawą. Można tam zobaczyć średniowieczne umocnienia i wieże, zamek, kościoły, a także ślady kultury żydowskiej. Obowiązkowym miejscem odwiedzenia w Mariborze jest Zamek Miejski. Został zbudowany pod koniec XV w. w celach obronnych. Wielokrotnie był przebudowywany i w rezultacie nabrał cech rezydencji.
 
Kościoły, klasztor, synagoga…
 
Obecnie w jego murach mieści się Muzeum Regionalne prezentujące dzieje miasta. Jego zbiory uchodzą za jedne z najbogatszych w Słowenii. Kolejnym zabytkiem który trzeba zobaczyć, jest katedra św. Jana Chrzciciela. Powstała w XII w. Ta budowla w stylu romańskim była wielokrotnie przebudowywana i obecnie w głównej mierze ma charakter gotycki. Szczególnie warte uwagi jest jej XIV-wieczne prezbiterium oraz XVI-wieczne sklepienie nawy głównej.
 
Dzwonnica kościoła, która ma 57 m wysokości, stanowi jeden z symboli miasta. Powstała na początku XVII w. i liczyła 76 m. Wiek później została obniżona do obecnych rozmiarów. Warto także odwiedzić Kościół Franciszkanów, zbudowany na przełomie XIX i XX w. Ta trójnawowa bazylika, projektu wiedeńskiego architekta Richarda Jordana, powstała w miejscu dawnego kościoła Wniebowzięcia NMP. Na uwagę zasługuje również Synagoga.
 
Jej XV-wieczny budynek początkowo był siedzibą naczelnego rabinatu Styrii. Po wypędzeniu Żydów z Mariboru w 1501 r. stał się świątynią rzymskokatolicką. Obecnie pełni funkcję kulturalną. Inne atrakcje i zabytki które są warte uwagi to: park miejski, założony w końcu XIX w, wieża sądowa z XIV w., zespół klasztorny jezuitów z kościołem św. Alojzego z XVIII w. i późnogotycki ratusz miejski.
 
Miasto tętniące kulturą
 
Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Mariborze można zaliczyć festiwale muzyki barokowej, rockowej, festiwal teatralny czy koncerty muzyki klasycznej na zamku. W br. Maribor ma przygotowanych szereg dodatkowych atrakcji, które mają przyciągnąć jeszcze większą liczbę odwiedzających. Istotne miejsce w tegorocznym życiu miasta zajmują festiwale, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Miasto przygotowało m. in. koncerty Ivo Pogorelića z orkiestrą Filharmonii z Zagrzebia.
 
Gościnnie wystąpi też wiele teatrów, m.in. z Belgii – Troubleyn Jana Fabre i Les Ballets C de la B Alaina Platela, czeski Forman Brothers Theatre, Teatry Narodowe z Rumunii i Chorwacji. Miasto mają także odwiedzać znani twórcy, m.in. Goran Bregović, Rebeka Horn, Mario Vargas Llosy i Peter Zumthor. Specjalny projekt filmowy, zrealizowany we współpracy z twórcami sąsiednich krajów: Chorwacji, Węgier, Austrii i Włoch będzie dziełem słoweńskiego reżysera Jana Cvitkoviča (zdobywcy Złotej Palmy).
 
W kulturowym programie miasta są także liczne wystawy: „La belle peinture est derriere nous” z arcydziełami Picassa, Miró, Cezanne’a i Degasa, „Following the Taste” z rysunkami z londyńskiej Tate Gallery oraz wystawa austriackich i europejskich artystów XX w. z Mauer Otto Collection, m.in. Otto Dixa, Marca Chagalla, Oskara Kokoschki, Marii Lassnig, Alfreda Kubina i Arnulfa Rainer.
 
Więcej turystów
 
Maribor jest coraz bardziej widoczny na arenie międzynarodowej pod względem turystyki. W minionym roku liczba odwiedzających miasto wzrosła o ponad 11 proc., a miejsc noclegowych zwiększyła się o 6 proc. Wśród turystów odwiedzających miasto, aż 70 proc. stanowią zagraniczni goście. Głównie z: Austrii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Węgier, Rosji.
 
Odnotowano także duży wzrost przyjazdów turystów z Belgii, Czech, Skandynawii i Azji. Szczególnie z Tajwanu i Japonii, co wynika z danych Centrum Informacji Turystycznej w Mariborze. W br. w mieście liczba miejsc noclegowych ma wzrosnąć o 20-30 proc. Już w pierwszych dwóch tygodniach stycznia br. zarejestrowano ponad 60 proc. więcej turystów niż w tym samym okresie ub. r.
 
Nie tylko Maribor
 
Warto przy okazji wspomnieć, że w br. drugą Stolicą Kultury jest portugalskie miasto Guimaraes. Od 2007 r. każdego roku wybierane są dwie Stolice Kultury Wspólnoty: jedna ze „starej” i druga z „nowej” części Unii. W 2013 r. Europejskimi Stolicami Kultury mają być francuska Marsylia i słowackie Koszyce. W 2014 r. szwedzka Umea i łotewska Ryga, w 2015 – belgijskie Mons i Pilzno w Czechach. W 2016 r. – Wrocław i San Sebastian w Hiszpanii.
 
Zdjęcia: STO, Matej Vranic

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top