POLSKA TURYSTYCZNA: ŚWIĘTOKRZYSKIE NA ROWERZE

Turystyka rowerowa, jak również przemieszczanie się po miastach, nawet dużych, tymi jednośladami, staje się w Polsce coraz popularniejsza. Mimo iż warunki klimatyczne sprzyjają jej zaledwie przez kilka miesięcy w roku.

 

Coraz więcej jest też u nas wytyczanych, znakowanych i opisywanych tras rowerowych prowadzących przez najbardziej atrakcyjne regiony i miejsca kraju. W niemałym stopniu dzięki wsparciu ze środków unijnych.

 

Dobrym tego przykładem jest przewodnik „BIKE-owe Świętokrzyskie”. Autorstwa Krzysztofa Bzowskiego, znanego z ciekawych, rzetelnych i dobrze napisanych, wcześniej wydanych przewodników nie tylko po różnych regionach Polski, ale i innych krajach.

 

 

Wydany zaś, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przez krakowskie wydawnictwo Amistad w serii „Polska Turystyczna”.

 

– „Wokół prastarych Gór Świętokrzyskich – napisał autor we wstępie – rozciąga się kraina pełna atrakcji. W województwie świętokrzyskim rowerzystom sprzyjają niewielkie odległości między ciekawymi miejscami, gęsta sieć dróg, atrakcyjność krajobrazów. Jednocześnie liczne wzniesienia, wzgórza i szczyty Gór Świętokrzyskich oraz rozległych wyżyn zapewniają, że o monotonii na szlakach wypraw rowerowych można zapomnieć.”

 

Przewodnik ten zawiera niewielki rozdział wstępny „Informacje krajoznawcze” zawierający oprócz podziału administracyjnego, charakterystykę geograficzną regionu, prezentację jego przyrody i ochrony środowiska, walorów kulturowych oraz atrakcji turystycznych. Ilustrowane są one sporą ilością ciekawych zdjęć.

 

Tylko kto wymyślił ich opisywanie negatywową, białą czcionką na pomarańczowym tle? Przecież są one niemal nieczytelne. Drobna czcionka podpisów pod zdjęciami, obok ich przeważnie małego formatu, jest zresztą chyba największą wadą tej, generalnie bardzo udanej, serii wydawniczej. Każdy rozdział w tym przewodniku ma marginesy w innym kolorze, co ułatwia posługiwanie się nim.

 

A w nich na tego samego koloru paskach, negatywowe opisy zdjęć. O ile jednak na tle ciemnym, granatowym czy czerwonym, ma to sens, to w przypadku jasno pomarańczowego jest horrorem. Ponieważ to już nie pierwszy taki przypadek w wydawnictwach Amistadu, w których niekiedy szata graficzna wydaje się być ważniejsza, niż czytelność treści, warto chyba w przyszłości zmienić kolor tła, albo podpisy na bardzo jasnych drukować czarną czcionką.

 

Podstawowy, zajmujący dominującą większość objętości tej książki rozdział poświęcony jest prezentacji 15 szlaków rowerowych. Lub w przypadku najdłuższego, 510 kilometrowego, okrężnego dookoła województwa, prowadzącego z Końskich do Kielc ( lub odwrotnie ) poprzez m.in. Chęciny, Pińczów, Wiślicę, Ujazd, Opatów – jego fragment. Są to bardzo atrakcyjne, przeważnie tematyczne trasy.

 

Np. „Architektury Obronnej”, „Miejsca Mocy”, „Nad Wierną Rzeką”, „Leśne dukty”, „Sandomierskie krajobrazy”. A także pętle dookoła poszczególnych miejscowości. Każdy z tych szlaków ma dokładny opis jego przebiegu, podany przeciętny czas przejazdu, poziom trudności oraz rysunek pionowego przekroju trasy.

 

W tekście są numery zabytków: kościołów, klasztorów, pałaców, średniowiecznych osad, uroczysk i rezerwatów, a także innych atrakcji. Takich jak np. Izba Dobrego Smaku Krainy Łysogór, muzea, zalewy, pomniki. Bardziej szczegółowe opisy tych atrakcji, w kilku – kilkunastu, rzadziej więcej wierszach, ze zdjęciami najważniejszych, umieszczone są po mapce każdego szlaku. Zawierają one sporo, także mało znanych informacji historycznych, przyrodniczych i wielu innych.

 

Na końcu przewodnika umieszczono „Przydatne informacje”. Jak zaplanować wycieczkę rowerową, o potrzebnym sprzęcie i wyposażeniu, co zabierać ze sobą, jak się ubrać, technice jazdy itp. Ponadto informacje praktyczne: placówki Informacji Turystycznej w 17 miejscowościach z ich adresami, telefonami, stronami internetowymi itp. Jak również o serwisach rowerowych.

 

Całość zamyka „Indeks wyróżnionych miejsc z rozdziału „Szlaki rowerowe”. Wygodny, kieszonkowy format oraz grzbiet spięty spiralą ułatwiają korzystanie z tego udanego przewodnika. Przeznaczonego dla kolarzy, ale interesującego również dla turystów przemieszczających się innymi środkami transportu. Lub na krótszych odcinkach, ewentualnie w poszczególnych miejscowościach na własnych nogach.

 

BIKE-owe ŚWIĘTOKRZYSKIE. Trasy rowerowe po regionie. Autor: Krzysztof Bzowski. Wyd. Amistad w serii „Polska Turystyczna”, Kraków 2011, str. 128.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top