Szlaki turystyczne Słowenii znane są przede wszystkim wytrawnym i doświadczonym podróżnikom. Znacznie popularniejsze oraz masowo odwiedzane są plaże Chorwacji lub Czarnogóry, Dubrownik , Budva, czy Św. Stefan. Raczej omijamy Słowenię, a szkoda, bo ten niewielki kraj jest bogato wyposażony w turystyczną infrastrukturę, wszystkich przyciągają piękne szlaki alpejskie, morskie wybrzeże Adriatyku, czy wspaniałe akweny dla wędkarzy, miłośników ekstremalnych sportów wodnych, górskich wspinaczek itp. Tegoroczne lato obfituje w ciekawe imprezy i wydarzenia także w stolicy kraju, w Lublanie. Miasto wyróżnia się swoim pochodzeniem liczącym co najmniej 20 wieków. To dawna Emona, wymieniana już w greckim micie o Jazonie, Złotym Runie i Argonautach.
Ale założona w pierwszych latach naszej ery cieszyła się względami cezarów, zwłaszcza Augusta i Tyberiusza, który – jak wynika z zachowanej inskrypcji – przeznaczył ogromną dotację na wzniesienie wysokich, miejskich murów obronnych. Tyle historia. Turyści, a szczególnie zamiłowani w kulturze starożytnego Rzymu, którzy przyjadą do Lublany w sierpniu nie zawiodą się.
Wykopaliska i eksploracje archeologiczne prowadzono w pierwszej połowie XIX wieku, a po wojnie jeden z najbardziej znanych słoweńskich architektów Joże Plecnik opracował szczegółowy program zwiedzania poszczególnych stanowisk dawnej Emony. Do obchodów 2000 lat miasta przygotowanych przez Organizację Turystyczną Lublany włączyły się Słoweńskie Muzeum Narodowe, muzeum miejskie i zamkowe.
Liczne imprezy okolicznościowe będą miały swój finał 22 i 24 sierpnia na głównym placu miasta, na Kongresnym Trgu, gdzie w czasie imprez pod nazwą AVE EMONA turyści przeniosą się do czasów starożytnych z widowiskami, walkami rzymskich ekwitów, gladiatorów, potykać się będą stacjonujące kiedyś w Emonie legiony.
Odbędą się warsztaty twórcze, spotkania historyków, a w Parku Tivoli, w plenerze muzea zaprezentują najciekawsze wyniki wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Słowenii i Chorwacji. Emona położona na szlaku bursztynowym wiodącym z plaż Bałtyku na wybrzeże śródziemnomorskie, czerpała przez wieki korzyści z handlu między Północą a Południem, Apeninami a nizinami naddunajskimi.
W okresie swojej świetności miasto liczyło 4-6 tys. mieszkańców. Zachowały się m. In. fragmenty dawnych murów obronnych, tzw. Emona House i Centrum Wczesnego Chrześcijaństwa. Emona była częścią Rzymskiego Imperium aż do V wieku. Za osiągnięcia w ochronie europejskiego dziedzictwa kulturalnego Ljubliana uhonorowana została w ubiegłym roku prestiżową Nagrodą Gubbio. Sierpień to także okazja dla melomanów, którzy przyjadą do Słowenii. 62-gi już Festiwal Muzyczny w Lublanie zgromadził czołówkę europejskich zespołów i solistów.
M.in. grać będzie Vienna Brahms Piano Trio, wybitni moskiewscy instrumentaliści, pianiści Martin Belic i Ivan Fercic, gitarzysta Sasa Dejanovic, wystawiony zostanie również słynny musical EVITA Tima Rice i Andyego Lloyda Webera. A na głównym rynku przez cały sierpień w każdy piątek w ramach OTWARTEJ KUCHNI najlepsi kucharze stolicy Słowenii przygotowywać będą najlepsze słoweńskie regionalne, lokalne potrawy, m. In. wspaniałe ciasta trochę przypominające nasze makowce.
Zdjęcia: Slovenian Tourist Board