SAKSONIA ZAPRASZA NA WĘDÓWKI

Budząca się do życia przyroda napawa nas optymizmem i pozwala żywić nadzieję, że to już ostatnia majówka, podczas której podróżowanie nie jest możliwe. Nie tracimy nadziei, że latem a najpóźniej jesienią Saksonia znowu wypełni się gośćmi. Zanim to nastąpi, pragniemy podzielić się z Wami nowościami i informacjami, które z pewnością pomogą zaplanować Wam waszą najbliższą wizytę w Saksonii. – Pisze do nas z Drezna TMG Sachsem. Oto wiosenne propozycje wycieczek i zwiedzania w tym, graniczącym z Polską, niemieckim kraju związkowym.

Najpiękniejsze miasta Saksonii – Schwarzenberg

W Saksonii znaleźć można wiele romantycznych miasteczek, zachwycających swoją architekturą, kosztownymi eksponatami muzealnymi i wyjątkową atmosferą. Dziś chcielibyśmy przedstawić „Perłę Rudaw” – Schwarzenberg. Historia tego otoczonego górami i pełnego tradycji górniczych miasta sięga 860 lat wstecz. Wpisana w rejestr zabytków starówka z jej uroczymi uliczkami zachęca do leniwych spacerów.

W samym centrum, między rynkiem a imponującymi sylwetkami kościoła św. Jerzego i zamku Schwarzenberg codziennie o godz. 9, 11, 14 i 17 posłuchać można brzmienia dzwonków z miśnieńskiej porcelany. Udostępniona dla zwiedzających kopalnia Zinnkammern Pöhla pozwala poznać życie rudawskich górników. Miłośników techniki z pewnością zachwycą lśniące zabytkowe lokomotywy w Muzeum Kolei Schwarzenberg lub przejażdżka kolejką widokowa „Erzgebirgische Aussichtsbahn”. i

Galeria Alte Meister w Dreźnie

„Dziewczyna czytająca list” Jana Vermeera to jedno z najsłynniejszych dzieł holenderskiego malarstwa Złotego Wieku. Obraz od czasu nabycia go w Paryżu, w 1742 r. przez Fryderyka Augusta II, syna Augusta Mocnego znajduje się w zbiorach Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie. W 2017 r. rozpoczęła się restauracja tego głównego dzieła wczesnej twórczości Vermeera. Podczas prac odkryto na płótnie zamalowaną postać Kupidyna. Dzieło wraz z 9 innymi obrazami Vermeera i ponad 40 dziełami holenderskiego malarstwa rodzajowego z drugiej połowy XVII wieku, prezentowane jest w ramach wystawy specjalnej „Johannes Vermeer. Vom Innehalten“.

Wystawę oglądać bądzie można w drezdeńskim Zwingerze od 10.09.2021 – 02.01.2022 r. Ze względu na obostrzenia pandemiczne dostępne są bilety czasowe do nabycia m.in. w sklepie online. Wystawa specjalna „Vermeer. Zatrzymanie“

Szwajcaria Saksońska – romantyczne wędrówki ze smakiem

Wędrówka szlakami Szwajcarii Saksońskiej już sama w sobie jest przyjemnością. Przyjemnością doskonałą stanie się dzięki pysznemu poczęstunkowi. Nowa na rynku agencja turystyczna „BrotZeitTouren” oferuje wycieczki z przewodnikiem o zróżnicowanym stopniu trudności, uzupełnione o wspaniały piknik bazujący w 100% na regionalnych produktach. Oprócz bajecznych krajobrazów zachwycać się można smakiem sera, wędlin, chleba i wielu innych wyrobów lokalnych rzemieślników.

Od kwietnia wznowione zostały wycieczki z przewodnikiem w języku niemieckim i angielskim. W każdy wtorek zapraszamy na AbendBrotZeitTour „SKALNY ŚWIAT WIECZOROWĄ PORĄ“. W piątki podczas BrotZeitTour „UKRYTE SKAŁY I NIESAMOWITE WIDOKI” podziwiać można spektakularne widoki na okolicę. W ofercie wędrówki dla gości indywidualnych, specjalne propozycje dla małych grup oraz vouchery. Więcej wycieczek BrotzeitTour

Twierdza Königstein – historia z widokiem na okolicę

Nieopodal Drezna, w Szwajcarii Saksońskiej, wznosi się majestatycznie wysoko nad Łabą górska twierdza. Ta nigdy niezdobyta warownia oferuje dzisiaj swoim Gościom wyjątkowe połączenie walorów kulturowych i przyrodniczych. Obiekt może się poszczycić niezwykle bogatą historią – był zamkiem, klasztorem, fortecą, letnią rezydencją, więzieniem państwowym i obozem jenieckim.

W latach 1704 -1706 więźniami twierdzy byli m. in. Jakub i Konstanty Sobiescy. Zwiedzający twierdzę i wystawę poświęconą historii warowni mogą skorzystać z audioprzewodnika w języku polskim, mapki i strony internetowej. Dla rodzin opracowana została gra plenerowa „Wielka twierdza dla małych odkrywców”. Zdobądź Twierdzę Königstein

Saksonia – raj dla bikerów

Saksonia to El Dorado dla miłośników rowerów górskich. Wąskie ścieżki, niczym nieograniczone przestrzenie, wspaniałe szczyty górskie i intrygujące parki rowerowe – to wszystko w Saksonii – pełnym przygód rowerowym raju. Na Stoneman Miriquidi w Rudawach na rowerzystów czeka do pokonania aż 4400 m przewyższenia. Trasy w Bikewelt Schöneck w Vogtland tworzyli jedni z najbardziej renomowanych kreatorów tras na świecie.

W efekcie powstało 5 tras o różnym stopniu trudności, 14 000 m² terenu do ćwiczeń, również dla najmłodszych rowerzystów górskich oraz wyciąg krzesełkowy z wieszakiem na rowery. Pośród pięknego skalistego krajobrazu Gór Żytawskich szybciej bije serce każdego bikera. Pokryte igliwiem ścieżki leśne i chropowate skały piaskowcowe to gwarancja tras o dobrej przyczepności, umożliwiających zarówno wymagające technicznie zjazdy po skałkach jak i spokojne przejażdżki po lesie. 

200 lat Kneippa w Saksonii

W tym roku Sebastian Kneipp obchodziłby swoje 200 urodziny. Jego koncepcja lecznicza, bazująca na pięciu elementach: wodzie, odżywianiu, ziołolecznictwie, uporządkowanym trybie życia i ruchu cieszy się po dziś dzień dużą popularnością. Kuracjusze odwiedzający uzdrowisko Bad Schlema w Rudawach mogą zrobić coś dla swojego zdrowia zgodnie ze wskazówkami Sebastiana Kneippa.

Pakiet zdrowotny „Zabiegi wg. Kneippa” zawiera naprzemienne bicze wodne, gimnastykę w wodzie, terapię relaksacyjną oraz kąpiele terapeutyczne. Również w Szwajcarii Saksońskiej amatorzy metod Kneippa znajdą coś dla siebie. Od 1936 roku Bad Schandau jest oficjalnym uzdrowiskiem Kneippa. Charakter miasta kształtują ośrodki uzdrowiskowe i obiekty spa, takie jak Toskana-Therme. Szczególnie dobrze rozwinięta jest sieć zdrowotnych szlaków terenowych. Przez miasto ciągną się trasy podzielone wg. trzech różnych stopni trudności. 

Zdjęcia: TMG Sachsen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top