Niewielki, ale piękny kraj alpejsko – śródziemnomorski, Słowenia, doczekał się poświęconego mu tomu w popularnej serii przewodników Wiedzy i Życia wydawanej przez Hachette Polska. Państwo to, członek Unii Europejskiej, oferuje turystom zarówno wysokie góry – Alpy Julijskie i Karawanki, kawałek wybrzeża Adriatyku oraz jeziora, krasowy płaskowyż ze słynnymi jaskiniami, jak i zabytkowe miasta oraz miasteczka, zamki, klasztory i pałace. Ponadto bogatą kulturę, także ludową, świetną kuchnię i wina oraz wiele innych atrakcji wartych bliższego poznania.
Ułatwi to nowy przewodnik. Nowy dosłownie, gdyż jego pierwsze wydanie angielskie ukazało się dopiero w ub. roku. A polskie tłumaczenie jest pierwszym w tej serii. Bardzo bogato ilustrowanym, gdyż na 256 str. tekstu znalazło się ponad 800 kolorowych zdjęć, ilustracji, mapek i planów. Zgodnie z koncepcją tej serii przewodnik zawiera zwięzłe „Wprowadzenie” w którym znalazły się części: „Odkrywanie Słowenii” – prezentacja. najważniejszych w niej miejsc.
„Słowenia na mapie” – mapa tego kraju liczącego 20.273 km² powierzchni. „Panorama Słowenii” – podstawowe wiadomości o kraju, społeczeństwie, polityce oraz współczesności. Z omówieniem także krajobrazów i przyrody, architektury, muzyki i sztuki ludowej, sztuki oraz narciarstwa w słoweńskich Alpach. „Rok w Słowenii” z kalendarium stałych wydarzeń. A także zwartą, ale ciekawie napisaną „Historię Słowenii” z Kalendarium najważniejszych dat. Kraju, który zamieszkiwany był już w paleolicie, ma wielowiekowe, bardzo burzliwe i złożone dzieje, a równocześnie własną państwowość dopiero od… 22 lat.
Podstawowa część przewodnikowa zawarta została w dwu rozdziałach. „Lublana krok po kroku” oraz „Słowenia region po regionie”, w podziale na Alpy, Wybrzeże i płaskowyż kras oraz Południe i wschód kraju. Z planem centrum stolicy i spisem ulic, a także ułatwiającymi zwiedzanie rzutami „z lotu ptaka” oraz przekrojami głównych dzielnic i budowli. Np. Stare Miasto, Zamek Lublański, Galeria Narodowa, Dzielnica Uniwersytecka, Słoweńskie Muzeum Etnograficzne, Zamek Bogenšperk, Zamek w Predjamie, Jaskinia Postojna.
Opisy zabytków i innych ciekawych budowli oraz miejsc wzbogacają całostronicowe wstawki monotematyczne poświęcone m.in. Architekturze secesyjnej Lublany, Triglawskiemu Parkowi Narodowemu, Frontowi Soczańskiemu (długotrwałe boje podczas I wojny światowej), Jaskiniom Skoczjańskim. Krótsze wstawki włamane w tekst przybliżają czytelnikowi postacie wybitnych Słoweńców: France Prešerena, Valentina Vodnika, Jože Plečnika, Ivana Cankara, Arnolda Rikli, Erazma Luegera i innych.
Niezbędne i przydatne informacje zawierają dwa rozdziały końcowe. „Informacje turystyczne” mnóstwo danych o hotelach i innych obiektach noclegowych. Z ich lokalizacją, nazwami, adresami, telefonami, stronami internetowymi, charakterystyką itp. Podobnie na temat „Gdzie zjeść” z szeroką paletą propozycji i sugestii. Ponieważ turysta nie tylko śpi, je i zwiedza, czytelnik tego przewodnika znajdzie w nim także sporo informacji zarówno gdzie i jakie robić zakupy, jak i możliwości skorzystania z rozrywek bądź sportu i aktywnego wypoczynku.
Wydzielono, podobnie jak w innych tomach tej serii, „Informacje praktyczne” na temat podróży do i po Słowenii, z radami kiedy tam jechać, co z sobą zabrać, jak dbać o bezpieczeństwo oraz zdrowie, korzystać z komunikacji i różnych środków transportu, banków, Internetu, poczty itp. Przewodnik zamyka „Skorowidz” najważniejszych obiektów i nazw oraz mini słowniczek polsko – słoweński z zasobem podstawowych, przydatnych zwrotów. Jest to więc kolejna, udana pozycja wydawnicza w tej serii, którą z przyjemnością mogę polecić czytelnikom.
SŁOWENIA. Przewodnik Wiedzy i Życia. Autorzy: Jonathan Bousfield i James Stewart. Tłumaczenie Katarzyna Skawran. Wydawnictwo Hachette Polska, Wydanie I, Warszawa 2013, str. 256.