PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: MEKSYK

PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: MEKSYK
 
 
Z tegorocznych wznowień przewodników Wiedzy i Życia wydawnictwa Hachette Polska wkrótce trafi do sprzedaży Meksyk. W porównaniu z wydaniem z 2000 roku zaktualizowany i powiększony o 28 stron. Dodano m.in. stałą rubrykę znajdującą się w innych przewodnikach tej serii „Odkrywanie Meksyku”.
 
 Zawiera ona skrótową prezentację najważniejszych zabytków, miejsc i obiektów w kraju w podziale na Miasto Meksyk, jego okolice, a następnie części: północną, centralną, południową, wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i półwysep Jukatan.
 
Nowością jest również słowniczek polsko – hiszpański zawierający najpotrzebniejsze zwroty. Przeredagowano, zaktualizowano i wzbogacono informacje turystyczne i informacje podstawowe, dodając m.in. „Rozrywki w Meksyku” i „Sport i aktywny wypoczynek” oraz „SPA”.
 
Znacznie, z 14 do 26 stron, rozszerzono informacje o hotelach i innych obiektach noclegowych, z ich aktualnymi adresami – także stronami internetowymi, telefonami i innymi danymi, charakterystyką itp. w układzie według części kraju. Z 14 do 20 stron, z analogicznymi zmianami, rozszerzono informację o restauracjach, barach itp., przeredagowując równocześnie strony poświęcone meksykańskiej kuchni.
 
Zrezygnowano natomiast z, moim zdaniem ciekawej, rozkładówki „Malarze meksykańskiego muralismo”, dokonano również niewielkich zmian w kilku innych. Zmianie, chyba również niekorzystnej, uległy mapki poszczególnych części kraju na początku poświęconych im rozdziałów. W poprzednim wydaniu znajdowały się na nich, i bardzo ułatwiały orientację, rysunki najważniejszych zabytków i obiektów.
 
W nowym pozostawiono tylko nazwy miejscowości, równocześnie zamieszczając dokładniejszą sieć dróg. Podstawowe części przewodnika i ich układ nie uległ zmianie. Tak więc czytelnik otrzymuje, podobnie jak w innych pozycjach tej serii wydawniczej, „Wprowadzenie” z częściami: „Odkrywanie Meksyku”, „Meksyk na mapie”, „Panorama Meksyku”, „Rok w Meksyku” i „Historia Meksyku” doprowadzona do roku 2011.
 
Następnie zaś część przewodnikową w wymienionym już wyżej układzie terytorialnym kraju. Na końcu zaś „Informacje Turystyczne” i „Informacje praktyczne”, obszerny Skorowidz i słowniczek polsko – hiszpański. Plusem tego przewodnika, podobnie jak całej ich serii, jest mnóstwo – w tym przypadku ponad 1000 – kolorowych zdjęć, ilustracji, planów i mapek.
 
Informacje o poszczególnych zabytkach, obiektach i ciekawych miejscach są jak zwykle bardzo skrótowe, chociaż chyba nie pominięto, na ile znam ten kraj, prawie niczego rzeczywiście ważnego. Korzystanie z tego przewodnika w trakcie podróży ułatwiają prezentacje, z trójwymiarowymi rysunkami i przekrojami najważniejszych zabytków: kultur prekolumbijskich, świątyń okresu kolonialnego, historycznych centrów miast widzianych „z lotu ptaka”, czy najsłynniejszych muzeów.
 
Cennym wzbogaceniem treści są nieco obszerniejsze informacje monotematyczne włamane w tekst. Np. „Kamień Słońca”, „Malowidła w grotach Kalifornii Dolnej”, „Kaktusy północnego Meksyku”, „Pancho Villa”, „Wycieczka wokół jeziora Pátzcuaro”, „Święto zmarłych”, „Plaże w stanie Oaxaca”, „Skoki z klifu La Quebrada”, „Benito Juarez”,
 
„Czarna i zielona ceramika z Oaxaki”, „Święta w południowym Meksyku”, „Wycieczka doliną Tlacolula”, „Powstanie Zapatystów”, „Sztuka Majów”, „Święta na Jukatanie”, „Bogowie dawnego Meksyku”, „Hamaki”, „Gra w piłkę” (ulama), „Los pokonanych”, „Riwiera Majów”, „Nurkowanie na wybrzeżu karaibskim” i inne.
 
Ograniczone do minimum informacje o poszczególnych miejscach, zabytkach i atrakcjach, a także fakt, iż autorami tego przewodnika są cudzoziemcy spowodowało, że polski czytelnik nie znajdzie w nim np. ani słowa o meksykańskich polonikach. Np. o pomniku Mikołaja Kopernika w Mieście Meksyk, wzniesionym przez jego władze w 1973 r. dla upamiętnienia 500 rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka.
 
Z tekstem na tablicy przytwierdzonej do postumentu: „Al genial astronomo Polaco Nicolas Copernico. Enel V centenario de su nacimento. Cuidad de Mexico, 1973”. Podobnie o pomniku Jana Pawła II na terenie najważniejszego meksykańskiego sanktuarium – Basilica de Santa Maria de Guadelupe, ustawionym na placu przed Starą Bazyliką.
 
Nie mówiąc już o tamtejszej dzwonnicy ufundowanej przez polskich ludwisarzy z dzwonami odlanymi w Przemyślu. Zamieszczam więc zdjęcia tych, tak bliskich nam, obiektów. Nie uniknięto również, nielicznych na szczęście błędów, na które zresztą zwracałem już uwagę recenzując poprzednie wydanie.
 
W obu np. na str. 148 znajduje się zdjęcie kościoła podpisane „Okazała fasada Catedral de la Asuncion” (w mieście Cuernavaca). W rzeczywistości jest to fronton tamtejszego kościoła dominikanów, obecnie kaplicy katedralnej Najświętszego Sakramentu, stojącej po prawej stronie zaraz za wejściem na teren kompleksu katedralnego.
 
Natomiast katedra, zbudowana zresztą wcześniej i w zupełnie innym stylu architektonicznym, stoi vis a vis tego wejścia. Różnicę nie trudno dostrzec czytając jej opis w przewodniku, jako „przypominającą twierdzę”, a także na zdjęciach jakie umieściłem w tej recenzji. Warto to poprawić w następnym wydaniu. Te kilka potknięć nie zmienia faktu, że jest to przewodnik ciekawy, przewyższający pod względem ilustracji wszystkie znane mi inne. I wart polecenia.
 
MEKSYK. Przewodnik z serii Wiedzy i Życia. Praca zbiorowa, przekład grupy polskich tłumaczy. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2013, str. 408.
 
Zdjęcia autora recenzji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top