PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: KANADA

W bogato ilustrowanej serii przewodników Wiedzy i Życia ukazała się nowa edycja przewodnika po Kanadzie. Być może zwiększy to zainteresowanie tym krajem nie tylko jako miejscem emigracji zarobkowej, ale również celem podróży turystycznych Polaków. Które ostatnio są o wiele łatwiejsze wobec zniesienia obowiązku wizowego dla tych, którzy posiadają już nowe paszporty z danymi biometrycznymi.

Przewodnik ten, zgodnie z regułą serii, zawiera mapy i plany miast na których zaznaczono najciekawsze, polecane przez autorów obiekty, przekroje i rzuty najważniejszych budowli, centrów dużych miast lub ważnych w nich dzielnic, plany metra w Montrealu, Toronto i Vancouver, a także ponad tysiąc barwnych zdjęć i, nierzadko historycznych, fotografii. Wśród nich m.in. rzeźb, figurek, ceramiki i detali architektonicznych.

 

Walory turystyczne tego, drugiego pod względem wielkości powierzchni kraju świata, położonego nad trzema oceanami: Atlantyckim, Spokojnym i Arktycznym przedstawiono w 6 rozdziałach: Prowincje Nadatlantyckie, Quebek, Ontario, Środkowa Kanada, Kolumbia Brytyjska i Góry Skaliste oraz Północna Kanada. A w ich ramach zaprezentowano 13 części kraju uznanych przez autorów za najbardziej interesujące.

 

We Wprowadzeniu: Odkrywanie Kanady zamieszczono krótką charakterystykę każdej z tych części, z wypunktowaniem jej głównych walorów. W przypadku Nowej Funlandii i Labradoru jest to Niezwykłe położenie, Gros Morne National Park, Wikińska i irlandzka spuścizna oraz Nadmorski styl życia. W Montrealu m.in. Wspaniałe Muzea i Niezwykła Starówka, w Quebeku – Rzadko spotykane okazy flory i fauny, w Wielkich Jeziorach – Wodospad Niagara i Festiwal teatralny w Stratford, w Środkowej Kanadzie – Kultura ludów rdzennych i Niedźwiedzie polarne, w Północnej Kanadzie – ślady po gorączce złota w Dawson City oraz Kultura i sztuka Eskimosów itp.

 

W Panoramie Kanady znajduje się sporo informacji m.in. o jej wielokulturowości oraz ludności: rdzennej, pochodzenia brytyjskiego i islandzkiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, chińskiego i ukraińskiego. Rok w Kanadzie zawiera informacje o najważniejszych dorocznych wydarzeniach i imprezach. Historia Kanady zarys dziejów tego rozległego obszaru, z nieco szerszym omówieniem niektórych ich fragmentów, np. Zmagań angielsko – francuskich czy Gorączki złota w Klondike, a także kalendarium najważniejszy wydarzeń od 9000 roku p.n.e. po współczesność.

 

Każdy z rozdziałów poświęconych poszczególnym, wielkim obszarom kraju, zawiera Wprowadzenie – z najważniejszymi o nim informacjami oraz dwustronicowymi, ilustrowanymi informacjami o tym, co dla nich jest charakterystyczne. Np. Przyroda prowincji nadatlantyckich, Akadyjczycy – o potomkach osadników francuskich. O szczególnie ciekawych miejscach, np. Wyprawa na Northern Peninsula, Wyspa Księcia Edwarda, Cape Breton Island, Twierdza Louisbourg, , Droga wodna Świętego Wawrzyńca, najciekawsze muzea itp.

 

W tekście znajdują się również obszerniejsze informacje monotematyczne, m.in. Lasy klonowe ( i wyroby z dodatkiem słynnego syropu klonowego ), Wodospad Niagara, Dinozaury i Kanada prehistoryczna, Canadian Mounties – słynna Królewska Kanadyjska Policja Konna, Sztuka i kultura Eskimosów itd. Zaś w niewielkich ramkach różnego rodzaju ciekawostki, np. Podziemna Linia Kolejowa – o organizacji zajmującej się w USA, aż do zakończenia wojny secesyjnej w 1865 r., przerzucaniem czarnych niewolników ze stanów południowych do północnych i Kanady.

 

No i przede wszystkim informacje o wartych odwiedzenia miejscowościach, obiektach i miejscach. W opisie prowincji nadatlantyckich jest również informacja o znajdujących się tam maleńkich wysepkach Saint – Pierre i Miquelon, będących francuskimi terytoriami zamorskimi. W rozdziałach Informacje Turystyczne znajduje się spory wybór hoteli i innych obiektów noclegowych: z ich nazwami, adresami, charakterystyką, telefonami, stronami internetowymi itp. Podobnie restauracji, barów, kawiarni, miejsc gdzie najlepiej robić zakupy, rozerwać się, uprawiać sport i aktywny wypoczynek.

 

Bardzo przydatne są również Informacja Praktyczne – zarówno podstawowe, ważne dla turystów, jak dotyczące podróżowania do i po Kanadzie oraz jej miastach różnymi środkami transportu. Odszukanie potrzebnej informacji ułatwia obszerny skorowidz. Jest to więc przewodnik pomagający zarówno przygotować się do podróży do tego kraju, ułatwiający poruszanie się po nim oraz poznawanie najciekawszych miejsc i obiektów, jak i do czytania – i oglądania ilustracji – nawet, jeśli nie ma się w planach wyjazdu w tamte strony.

 

KANADA. Przewodnik Wiedzy i Życia. Praca zbiorowa, przekład Barbara Arciszewska i Monika Żychlińska. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2009, str. 448.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top