Majorka, największa wyspa archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym, stanowiącym autonomiczną wspólnotę w ramach Królestwa Hiszpanii, nie jest tak popularna wśród turystów, jak najbogatsze w zabytki miasta tego kraju czy sławne miejscowości wypoczynkowe i plaże nad Morzem Śródziemnym oraz południowe nad Atlantykiem.
Ale też dysponuje wieloma ciekawymi miejscami i budowlami oraz oferuje sporo atrakcji przyciągających gości. W przypadku turystów polskich zachęci ich do tego, być może, wydany właśnie przez Hachette Polska przewodnik po tej wyspie w serii Przewodniki Wiedzy i Życia – Top 10.
Zgodnie z jej formułą „układu dziesiętnego” uwzględniający po 10 – chociaż nie zawsze konsekwentnie – „naj” : najwspanialszych plaż, najciekawszych zabytków, najpiękniejszych krajobrazów, najlepszych hoteli na każdą kieszeń, tradycyjnych restauracji i kawiarni, klasztorów i kościołów, miejsc zabaw dla dzieci, kurortów, miejscowości określanych jako magiczne oraz najważniejszych wskazówek dla turystów.
Wszystko bardzo krótko, „w pigułce”, ale z licznymi barwnymi planami, mapkami, zdjęciami i ilustracjami. Autor za najważniejsze miejsca na wyspie uważa, i trudno to kwestionować: Katedrę Se Seu w Palmie; Ponad 700-letni zamek Castell de Bellver; Centrum sztuki współczesnej Fundació Pilar i Joan Miró; Muzeum – kolekcję narzędzi tortur Inkwizycji Sa Grania ( nazywanego w innym miejscu La Grania – warto to poprawić w następnym wydaniu );
Najpiękniejsze miasto Majorki – Valldemossa – dla nas ważne, zwłaszcza w Roku Chopinowskim, ze względu na pobyt w nim naszego kompozytora. Tysiącletnie, po-arabskie ozdobne ogrody Jardins d’Alfàbia; Klasztor Monestir de Nostra Senyora de Lluc; Półwysep Peninsula de Formentor; Otoczone murami średniowieczne miasto Alodia i Wapienne Jaskinie Smoka – Coves del Drac. Dodatkowo w tej „10” znalazły się: pałac Palau de l’Almudaina w Palmie i Museo Municipal de Valldemosse.
W każdym z wymienionych przedstawione zostały krótko najważniejsze miejsca, szczegóły i detale. Przeszłość wyspy przybliża czytelnikom jej rys historyczny od okresu prehistorycznego po lata bezpośrednio po roku 1945. A więc bez informacji o utworzeniu w 1983 r. Autonomicznej Wspólnoty Balearów, którą znaleźć można dopiero przy opisie stolicy archipelagu – Palmy.
Natomiast z listą 10 ważnych, związanych z Majorką, postaci historycznych. Budzącą jednak sprzeciw. Znajdują się bowiem na niej m.in. kartagiński wódz Hannibal, który podobno – ale jest to kwestionowane – urodził się na pobliskiej wyspie Cabrera oraz angielski poeta i pisarz Robert Grave, który – jak pisze autor – „wprowadził Majorkę do światowej literatury”, a brak Fryderyka Chopina i George Sand.
Sporo krótkich, ale ciekawych informacji znajduje się również na kolejnych 2-stronicowych rozkładówkach: Przyroda na Majorce; Flora i fauna; Porty i Kurorty; Plaże; Zatoczki i jaskinie; Sport i wypoczynek; Wycieczki piesze i samochodowe; Miasteczka; Święta + 10 postaci związanych z religią; Zabytki starożytne; Zamki i wieże; Kościoły; Klasztory; Muzea; Parki i ogrody; Atrakcje rodzinne; Zakupy + lista 10 najlepszych targów; Nocne życie; Kluby dla gejów i lesbijek + lista 10 miejsc dla nich poza stolicą; Główne atrakcje kulinarne + 10 najlepszych rodzajów tapas; Kawiarnie i bary oraz Restauracje – każde z 10 polecanymi przez autora w różnych miejscowościach.
Niestety, nie zawsze zawartość poszczególnych informacji zgodna jest z tytułem części czy rubryki przewodnika. Tak np. wśród p o s t a c i związanych z religią znaleźli się również Templariusze, Sędziowie Inkwizycji i Xuetes – żydzi zmuszeni przez Inkwizycję do przyjęcia wiary katolickiej. W rozdziale Wędrówki po Majorce są propozycje zwiedzenia, oczywiście także po 10, najważniejszych zabytków, obiektów i miejsc oraz kolejnych 10 również wartych zobaczenia.
Także z króciutkimi informacjami o nich, niekiedy, niestety, nieścisłymi. Tak np. w przypadku Valldemossy autor napisał: „…Fryderyk Chopin i George Sand spędzili ( na niej ) dramatyczną zimę na początku XIX w.” Gdy w rzeczywistości było to w roku 1838, a więc baaardzo daleko od początku wieku. Ponadto z informacjami o „10 naj…”: sklepach, kawiarniach i barach oraz restauracjach w Palmie i w czterech regionach wyspy:Wybrzeżach: płd.- zachodnim, północnym, płd.- wschodnim i na Równinie Centralnej.
Rozdział Wskazówki dla turystów zawiera informacje praktyczne i rady z różnych dziedzin: podróży, bezpieczeństwa i zdrowia, czego należy unikać, co jeść i pić, gdzie nocować, robić zakupy itp. Odszukanie potrzebnej miejscowości czy obiektu ułatwia Skorowidz, poruszanie po wyspie jej duża, składana mapa będąca dodatkiem do przewodnika, zaś porozumiewanie się w nagłych wypadkach mini słowniczek polsko –hiszpański.
Poręczny format, sporo krótkich, niekiedy do przesady, informacji oraz zdjęć i ilustracji powoduje, że jest to przewodnik dla turystów, którzy nie potrzebują zbyt wielu i bardziej szczegółowych danych o zwiedzanych miejscowościach, obiektach i miejscach.
MAJORKA. Autor Jeffrey Kennedy, tłumaczenie Natalia Wiśniewska. Przewodnik z serii Przewodniki Wiedzy i Życia – TOP 10. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2010, str. 159.