PRZEWODNIKI BEZDROŻY: PORTUGALIA INACZEJ

W ślad za ubiegłorocznym, obszernym i znakomitym przewodnikiem po Portugalii ( „Portugalia. W rytmie fado” – jego recenzję, nadal do przeczytania, zamieściliśmy 25.7.2009 ) Wydawnictwo Bezdroża edytowało obecnie jego skróconą wersję. 

 

W popularnej, ładnie wydanej, bogato ilustrowanej i poręcznej serii „wakacyjnej”: „Portugalia. Od Lizbony po wybrzeża Algarve”. Obejmuje on tylko południową połowę tego kraju rozciągniętego nad Atlantykiem, na zachodnich krańcach Europy.

 

Poza nią pozostało więc sporo interesujących i bogatych w zabytki miejsc, przede wszystkim uniwersytecka Combra i Porto.

 

Nie mówiąc już o Maderze czy Wyspach Azorskich. A także m.in. 6 z 13 portugalskich obiektów wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO. Ale i w opisywanej części Portugalii pominięto kilka ciekawych miejsc. M.in. rybackie miasteczko Nazare, które – zwróciłem na to uwagę już w recenzji poprzedniego, pełnego przewodnika – jakoś nie przypadło do gustu autorom.

 

Czy króciutko opisując sławny, najdalej wysunięty na zachód przylądek kontynentu europejskiego – Cabo da Roca, pomijając go zresztą w Indeksie wybranych nazw geograficznych. Całej Portugalii nie da się zresztą zobaczyć podczas jednej do niej, zwłaszcza krótkiej podróży. Tym więc turystom, którzy wybierają się tylko do stolicy kraju i w jej okolice, bądź na urlop nad oceanem, ten przewodnik na pewno wystarczy. Zwłaszcza, że jest również bardzo dobry.

 

„Niniejszy przewodnik – czytamy we wstępie – opisuje Lizbonę oraz jej bliższe i dalsze okolice, obejmując obszar od Fatimy na północy, po przepiękne plaże południowego wybrzeża kraju”. Jak zawsze w tej serii przewodników do zwiedzania kraju zachęca rozdział Hity Portugalii. Prezentujący 15 pereł tamtejszej architektury. Szkoda, że nie znalazł się wśród nich również przepiękny, zabytkowy ( Convento do Cristo – Lista UNESCO, Stare Miasto, jedna z dwu najstarszych w kraju synagog ) Tomar, o którym autorzy piszą „niesłusznie pomijane miasteczko”.

 

Zwrócenie na nie szczególnej uwagi pozwoliło by je spopularyzować, zwłaszcza, że położone jest w pobliżu Fatimy. Wśród „hitów” są również najciekawsze muzea, miejsca kultu religijnego i o ciekawej tradycji ludowej, tradycyjne święta, najciekawsze doroczne wydarzenia, oryginalne smakołyki, najpiękniejsze wyroby rzemieślnicze, ciekawe obiekty techniki oraz atrakcje przyrodnicze i plaże.

 

W Informacjach praktycznych znaleźć można odpowiedzi chyba na wszystkie pytania oraz rady potrzebne turystom. W Informacjach krajoznawczych sporo faktów na temat kraju, jego charakterystyki geograficznej, klimatu, flory i fauny, przeszłości – z kalendarium historycznym – i współczesności, architektury, muzyki itp.

 

Dla polskiego czytelnika ważne są też krótkie, zaledwie 4 stronicowe, ale ciekawe informacje o portugalskich polonikach: Polacy pod portugalską banderą, Zaskakujące relacje polsko – portugalskie, Polski zakon w Belsamão, Warneńczyk na Maderze ? i Nagrobek Warneńczyka w Quinta das Cruzes.

 

W części przewodnikowej przedstawiona została Lizbona z jej dziejami oraz najciekawszymi dzielnicami, miejscami i zabytkami, Okolice stolicy, a następnie regiony kraju: Estremadura i Ribatejo, Antelejo i Algarve . W nich zaś poszczególne miejscowości oraz warte zobaczenia miejsca i zabytki. Sporo ciekawych informacji monotematycznych znalazło się we włamanych w tekst na barwnym tle ramkach.

 

Np. Niebezpieczne drogie przystawki; Dania regionalne w Portugalii; Portugalskie wina; Lizbona gay-friendly; Portugalska literatura wydana w Polsce; Tsunami i trzęsienie ziemi w 1755 roku; Skarb Alfonsa de Albuquerque; „Święta” mniszka Paula i wiele innych. Poruszanie się po Portugalii ułatwia mini słowniczek polsko – portugalski.

 

Jest to więc bardzo udany, poręczny i – podkreślę to jeszcze raz – wydany starannie, z masą kolorowych zdjęć, planów miast, mapek, a przede wszystkim przydatnych turyście informacji, pozwalających dowiedzieć się wiele o tym kraju i miejscach w nim.

 

Mogę go więc polecić zarówno osobom wybierającym się do Portugalii, jak i zastanawiających się nad kolejnym celem ciekawej podróży. Bo na zachodni kraniec naszego kontynentu na pewno warto pojechać. Zarówno aby zobaczyć tam wysokiej klasy zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca, jak i odpocząć na tamtejszych plażach. A przewodnik ten bardzo w tym pomoże.

 

PORTUGALIA. Od Lizbony po wybrzeże Algarve. Anna Pamuła i Federico Kuhl de Oliveira. Wydawnictwo Bezdroża. Wyd. I, Kraków 2010, str. 239, cena 24,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top