Dzięki dobrym połączeniom lotniczym, także czarterowym, Portugalia jest jednym z miejsc wypoczynkowych coraz chętniej odwiedzanych przez polskich turystów. Pod tym względem szczególnym powodzeniem cieszy się najbardziej na południe położony region tego kraju – Algarve.
Jemu, z omówieniem również najważniejszych miejsc w południowej części największego, sąsiadującego z nim od północy i także położonego po lewej stronie rzeki Tag regionu Alentejo, poświęcony został wydany właśnie po raz pierwszy przewodnik Wiedzy i Życia z serii TOP 10. Algarve jest znacznie uboższe we wspaniałe zabytki z jakich słynie Portugalia.
Rangi, że wymienię przykładowo, klasztoru heronimitów i co najmniej jeszcze kilku innych architektonicznych skarbów Lizbony. Klasztorów, świątyń, twierdz i pałaców Alcobaçy, Batalhy, Combry, Porto i wielu innych miast. Natomiast na południu, w Algarve, główną atrakcję stanowią plaże i wody Atlantyku, kurorty i rybackie miasteczka oraz wioski.
Ponadto przyroda, zwłaszcza parki narodowe. Ale również i zabytki. Przede wszystkim Faro, Taviry, Silves, Castro Marim, może jeszcze Loulé, Lagos i paru innych miejscowości. To co dla turysty jest w tej części Portugalii najważniejsze i może zainteresować go w pierwszej kolejności, przedstawione zostało w tym przewodniku w stosowanym w nim systemie „10”. Najpierw miejscowości, później budowli, obiektów i miejsc na starym oraz nowym mieście i nabrzeżu w Faro.
Następnie w miastach Tavira, Silves, Monchique, Loulé, Lagos – z wyodrębnieniem skarbów tamtejszego muzeum miejskiego. 10 najciekawszych miejsc w parku przyrody Ria Formosa – z ich dziesiątką najważniejszych gatunków mieszkańców, itd. Nie zabrakło w tej „10 naj…” w Algavre, która zresztą, trochę wbrew przyjętemu systemowi zawiera aż 28 pozycji, także rysu historycznego regionu, prezentacji plaż, kurortów, wsi i miasteczek – odrębnie w głębi lądu oraz na wybrzeżu, muzeów.
Pobnie pól golfowych: osobno 10 mistrzowskich i tyleż określonych jako rekreacyjne. Są zamki i twierdze, rejsy po morzu i rzekach, atrakcje dla dzieci, najważniejsze święta i festiwale, centra handlowe i targi, klubu i bary nocne, restauracje, atrakcje kulinarne itp. Część ściślej przewodnikowa, w której znajduje się sporo powtórzeń informacji z tej pierwszej i najobszerniejszej, stanowią propozycje wędrówek po środkowym, wschodnim i zachodnim Algarve oraz po Alentejo.
W części trzeciej „Wskazówki dla turystów” znajdują się liczne informacje na temat dojazdu do Algarve i poruszania się na miejscu, ostrzeżenia czego należy unikać, informacje o zakwaterowaniu, wyżywieniu, zakupach, bezpieczeństwie i zdrowiu, korzystaniu z banków i łączności itp. Przewodnik zamyka Indeks nazw oraz krótki słowniczek polsko – portugalski. Podobnie jak w innych przewodnikach tej serii, jest w nim sporo ciekawych ilustracji, a także włamane w tekst i wzbogacające go wstawki monotematyczne.
Np. „Mity i legendy” dotyczące Algarve, „10 najlepszych win i alkoholi”, „Kosmopolityczne Faro”, „Sporty wodne”, „Przemysł solny”, „Chleb świętojański” itp. Ponadto propozycje jak ciekawie spędzić jeden dzień np. w Alcoutim, czy w zachodnim Algarve. W sumie jest to poręczny i ciekawy mini – przewodnik po tym regionie Portugalii. Szczególnie warto polecić go osobom wybierającym się przede wszystkim na tamtejsze plaże, ale zainteresowanych również zobaczeniem zabytków, interesujących miejsc czy ciekawym spędzeniem czasu „po plaży”.
ALGARVE. POŁUDNIOWA PORTUGALIA. Przewodnik Wiedzy i Życia z serii TOP 10. Autor: Paul Bernhard, przekład Joanna Wasilewska. Wydawnictwo Hachette Polska, wyd. I, Warszawa 2013, str. 144.