CZECHY: FESTIWAL STRÁŽNICE 2013

 

Już w czwartek, 27 czerwca br. w miasteczku Strážnice, w regionie Slovacko, na południu Moraw, słynącym z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Należy on do najstarszych i największychtego typu imprez w Europie i w br. potrwa do niedzieli 30 bm. W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i tamtejszy skansen wypełni muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czekać będzie między innymi przegląd zespołów dziecięcych, pieśni i tańców ludowych, muzyka cymbałowa. Opróczczeskich grup przed publicznością wystąpią także goście z zagranicy.

 

 

W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca verbuňk z regionu Slovacko, wpisanego na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Ozdobą miasta Strážnice jest zamek otoczony rozległym parkiem. Obecny noworenesansowy wygląd otrzymał on w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję „Instrumenty muzyki ludowej w Czechach”, jedyną tego typu w środkowej Europie.

 

Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem. Ciekawostką jest także tamtejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty – przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli.

 

Więcej informacji: www.slovacko.cz, www.czechtourism.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top