PORONIN HERBU MIŚ
Walory turystyczno – wypoczynkowe oraz kulturalne gminy Poronin i jej 8 sołectw, a także, składającego się ponadto z czterech innych, powiatu tatrzańskiego, zaprezentowali na spotkaniu w SD-P „Globtroter” przedstawiciele tej znanej nie tylko na Podhalu miejscowości z brunatnym Misiem w herbie: zastępca wójta Poronina Andrzej Buńda i jego żona Helena. Podkreślili znakomite położenie przy, nie cieszącej się co prawda najlepszą sławą ze względu na korki, ale jednak głównej szosie z Krakowa do Zakopanego – „Zakopiance” oraz linii kolejowej. Poinformowali o działających ponad tysiącu podmiotów gospodarczych – głównie sfery turystycznej: hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, placówek gastronomicznych itp. O około 10 tysiącach miejsc noclegowych dla turystów w gminie, w ponad 90% całorocznych, o zróżnicowanym, ale coraz wyższym standardzie.
Szlakach turystycznych, trasach i wyciągach narciarskich oraz innych atrakcjach przyciągających ceprów z dolin – nie tylko polskich. A także o bogatej kulturze góralskiej – działa m.in. 12 zespołów regionalnych, aktywności społecznej, m.in. Związku Podhalan itp. Bardzo dużo bardziej szczegółowych, ciekawych informacji o gminie, jej historii, ważnych wydarzeniach, jak również masę zdjęć, znaleźliśmy w przywiezionych na spotkanie, ładnie wydanych przez Wydawnictwo „Sztuka” z Krakowa, ponad 20-stronicowych folderach dużego formatu – „Gmina Poronin”. Znaleźć je można, oczywiście, także na stronach internetowych: www.poronin.tatry.pl .
Natomiast Wojciech Wróblewski przedstawił swój nowy pensjonat „Vena” w Poroninie. Położony jest on w malowniczej części tej miejscowości nad potokiem Zakopianka, 5 km od centrum Zakopanego. Składa się z kilkupiętrowego budynku z 70 miejscami noclegowymi w pokojach 1, 2, i 3-osobowych oraz apartamentach. Wszystkie pokoje mają oczywiście łazienki, TV, radio, telefony i lodówki, a także internet bezprzewodowy. Okna mają widok na piękną panoramę Tatr. Pensjonat dysponuje również – bo przyjmuje nie tylko gości indywidualnych, ale organizuje również konferencje i szkolenia, imprezy integracyjne oraz bankiety – dwiema w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi, sala restauracyjną oraz drink-barem z kawiarnią.
Przy pensjonacie znajduje się oryginalna chata góralska posiadająca 24 miejsca noclegowe w 10 doskonale wyposażonych – m.in. w stałe łącza internetowe – pokojach. W chacie tej jest wspólny aneks kuchenny oraz sala kominkowa. Do dyspozycji gości „Veny” jest parking na 30 samochodów, bezpłatne stanowisko internetowe, plac zabaw dla dzieci, siłownia, sala bilardowa, a już odpłatnie także oświetlony kort tenisowy, sauna, drewniany szałas z grillem oraz wypożyczalnia rowerów. Bliższe informacje oraz ceny znaleźć można w internecie pod www.pensjonat-vena.com.pl. Pensjonat organizuje również kuligi z pochodniami oraz… napadami zbójnickimi, a latem przejażdżki bryczką.
W okolicach Poronina jest sporo innych atrakcji. Tak np. w odległości 7 km w Małym Cichym wyciąg narciarski z uprawnieniami FIS-owskimi, w Bańskiej Niżnej, Szaflarach i Zakopanem baseny geotermalne. Wkrótce w Zakopanem otwarty zostanie duży aquapark. Te walory nie tylko pensjonatu „Vena”, ale całej gminy Poronin doceniają goście krajowi i zagraniczni. Np. w styczniu, gdy u nas jest już po okresie świąteczno-noworocznym, a jeszcze przed zimowymi feriami szkolnymi, większość miejsc zajmują goście ze wschodu: z Białorusi, Rosji i Ukrainy.