Scyzoryki bez kompromisów.

Scyzoryki bez kompromisów.
Dobry nóż to w ekwipunku podróżnika jedna z podstawowych pozycji. Na spotkaniu w Globtroterze gościliśmy przedstawicieli scyzorykowej Formuły I.
Victorinox jest światowym liderem w dziedzinie scyzoryków wielofunkcyjnych i kieszonkowych zestawów narzędzi. Również noże kuchenne i profesjonalne marki Victorinox cieszą się światową renomą. Podstawą sukcesów firmy Victorinox jest jej nieprzerwana, ponad stuletnia tradycja.
Charles Elsener, czwarty z synów kapelusznika Balthazara Elsenra-Ott zadecydował, że będzie rzemieślnikiem od noży. W wieku 24 lat, po podróżach, po południowych Niemczech w dystrykcie Tuttlingen, wrócił do domu i w 1884 roku otworzył swój własny biznes w Ibach niedaleko Schwyz w Szwajcarii. W tamtych czasach było ciężko i wielu młodych farmerów było zmuszonych emigrować do północnej Ameryki, Australii, czy też Nowej Zelandii. W celu stworzenia nowych miejsc pracy, Karl Elsener wziął inicjatywę w 1891, i stworzył Szwajcarskie Sztućce Guild, głównie, aby dążyć do produkcji żołnierskich noży, których nabycie z Solingenen w Niemczech Szwajcarska Armia miała podtrzymać. We wrzesniu 1891 odbyła się pierwsza dostawa. Później Karl Elsener rozpoczął produkcje innych, pomysłowych, kieszonkowych noży, których on nie utożsamiał numerowo, lecz dawał im imiona, takie jak nóż studencki, nóż kadeta, nóż farmerski. Nóż Żołnierski był bardzo krzepki, a także stosunkowo ciężki. Dlatego na tym, Karl Elsener rozwinął specyficzny dla oficerów lżejszy i bardziej elegancki nóż. Ten nowy model z tylko dwoma sprężynami dla sześciu ostrzy nazywano „Nożem Oficerskim”. Projekt ten był oficjalnie zarejestrowany 12 czerwca 1897 roku. Posiadał oprócz dużego i małego ostrza, także śrubokręt, otwieracz do puszek, korkociąg oraz szydło. Z biegiem lat dochodziły do tego coraz to nowe narzędzia. Dziś największy model „Swiss Champ”, składający się z 64 części posiada ponad 30 narzędzi lub funkcji. To już nie jest scyzoryk, lecz wielofunkcyjny zestaw narzędzi.
Założona w roku 1884, dokonała pierwszej dostawy dla Armii Szwacarskiej w roku 1891.
W wyniku długoletnich doświadczeń każda część tego noża uzyskała swoją optymalną formę i funkcjonalność. Doskonałej jakości stal i niezwykle staranne wykonanie dają gwarancję najwyższej jakości. Ostrza noży są bardzo starannie ostrzone i odznaczają się wysoką trwałością.
Siedziba firmy VICTORINOX znajduje się w Ibach-Schwyz, w sercu Szwajcarii, u stóp potężnej góry Mythen, która stała się symbolem fabryki.
Przedstawicielem na Polskę jest:
Victorinox Poland Sp. z o.o.
ul.Ptasia 6
00-138 Warszawa
Tel.:(+48 22) 652 19 07
Fax :(+48 22) 652 19 08
e-mail:victorinox@victorinox.com.pl
right

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top