POLSKA TURYSTYCZNA: WARMIA MIKOŁAJA KOPERNIKA

Miasta i zabytki związane z Mikołajem Kopernikiem należą, obok jezior, rzek i lasów, do największych turystycznych atrakcji Warmii.
 
Zainteresowanie nimi powinno jeszcze bardziej zwiększyć ukazanie się bardzo ładnie wydanego przewodnika. Co prawda o skromnej, broszurowej objętości, ale za to bezpłatnego.
 
Składa się on ze wstępu i dwu rozdziałów. O Koperniku – zawierającym najważniejsze fakty z jego życia oraz działalności nie tylko w dziedzinie astronomii, ale również gospodarki i medycyny. I Miasta Kopernika.
 
Przede wszystkim te trzy główne, w których mieszkał na Warmii: Olsztyn, Lidzbark Warmiński i Frombork. Ale z informacjami również o pozostałych znajdujących się na liczącym 232 kilometry samochodowym Szlaku Kopernikowskim: Braniewie, Dobrym Mieście, Ornecie i Pieniężnie.
 
 
 
Orientację w terenie ułatwia znajdująca się na wewnętrznej stronie przedniej okładki mapa z zaznaczonymi na niej 22 – oma polecanym do zwiedzenia zabytkami. Broszura ta napisana została przystępnie, a wydrukowana z ułatwiającymi szybkie odszukiwanie tego, co w danym momencie jest potrzebne, wytłuszczeniami nazw miast i obiektów.
 
A także mnóstwem informacji i ciekawostek, że wspomnę o… zachowanej do naszych czasów latrynie w olsztyńskim mieszkaniu skromnego kanonika i wielkiego astronoma. Oprócz licznych zdjęć i ilustracji, w książeczce tej są również krótkie ale ciekawe informacje monotematyczne włamane w tekst w ramkach na kolorowym tle. Są w niej również adresy, telefony i odsyłacze do stron internetowych placówek Informacji Turystycznej w regionie, a także do regionalnych portali informacyjnych.
 
Broszura ukazała się w ramach Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności – „Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy” z dofinansowaniem ze środków unijnych oraz budżetu samorządowego województwa warmińsko – mazurskiego. To kolejny przykład sensownie wydanych pieniędzy na promocję.
 
WARMIA MIKOŁAJA KOPERNIKA. Autorka: Iwona Baturo. Zdjęcia: zespół autorów i archiwa. Wydanie w ramach programu Polska Turystyczna – Wydawnictwo Amistad. Wyd. I, Kraków 2011, str. 24

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top