KALABRIA W WARSZAWIE

Położona między morzami: Jońskim i Tyrreńskim oraz Apeninami, stanowiąca „stopę” „włoskiego buta” Kalabria sąsiadująca przez Cieśninę Messyńską z Sycylią, jest najdalej na południe wysuniętym regionem kontynentalnej Italii. W antycznej przeszłości stanowiła kolebkę kultury Wielkiej Grecji, której ślady przetrwały w tamtejszych wsiach i miasteczkach, obyczajach oraz kuchni.
 
Większość turystów wybierających ten region Włoch jako kierunek wyjazdów urlopowych przyciąga przede wszystkim przepiękne, liczące 800 km wybrzeże oraz liczne tamtejsze piaszczyste oraz skaliste plaże. Zarówno zagospodarowane jak i dzikie, zapewniające wypoczynek w cichych ustroniach oraz różne rodzaje aktywności organizowanej bądź improwizowanej na miejscu.
 
Interesujące są również tamtejsze góry oraz płaskowyż Sila, ludzie, zabytki, kuchnia – oczywiście z miejscowymi winami, rzemiosło itp. Kalabria zaprezentowała się w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Była to jedna z imprez programu „Made in Calabria” podpisanego przez władze tego regionu z Włosko – Polską Izbą Handlowo – Przemysłową, a realizowanego przy wsparciu Desk Enterprise Europe Network Unioncamere Calabria.
 
„Made in Calabria” obejmuje turystykę i kulturę, ale także rzemiosło, sektor rolno – spożywczy, morski, mechaniczny, budowlany, innowacje technologiczne i rozwój w harmonii z otoczeniem. Wizyta kalabryjskich gości odbywała się pod hasłem „Śródziemnomorskie klimaty w Polsce”.
 
Miała obejmować turystykę, enogastronomię i wyposażenie domów, ale punkt pierwszy został znacznie ograniczony. Spowodowała to zmiana, w rezultacie wyborów, kierownictwa tego działu kalabryjskiej gospodarki i „nałożenie się” terminów rozpoczęcia jego działalności oraz prezentacji w Warszawie. Co uniemożliwiło przyjazd do nas przedstawicieli tego sektora.
 
Byli jednak właściciele winnic i producenci win zajmujący się również agroturystyką. Zaś uczestnicy konferencji prasowej otrzymali także trochę informacji na temat kalabryjskiej turystyki. Beatrice Tence otwierając w imieniu Camera di Commercio e Industria Italo-Polacca tę konferencję stwierdziła, że przyjazd tak licznych i znaczących przedstawicieli kalabryjskiego sektora rolno – spożywczego oraz wyposażenia wnętrz jest dużym wydarzeniem.
 
Umożliwia bowiem kompetentną prezentację ich walorów oraz produktów i nawiązanie kontaktów z polskimi partnerami handlowymi. Uroki Kalabrii, zwłaszcza tamtejszą wyjątkową przyrodę i krajobrazy, przedstawiła Mec. Saveria Cristiano. Poinformowała też o trzyletnim programie „Made in Calabria” rozpoczętym w 2011 roku i uzupełnianym rocznymi planami wykonawczymi koncentrującymi się na państwach, z którymi Kalabria rozwija współpracę. Polska wybrana została ze względu na jej systematyczny rozwój gospodarczy, stale rosnący PKB oraz możliwości wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej.
 
„20 przedsiębiorstw, które reprezentowane są na dzisiejszej imprezie w Warszawie, podkreśliła, należą do kluczowej sfery kalabryjskiej gospodarki. To produkcja i przetwórstwo spożywcze, zwłaszcza wysokiej jakości wina, oliwy, makaronu czy marmelady”. Z wydanej na prezentację „Śródziemnomorskie klimaty w Polsce” broszurze w językach polskim i włoskim, w której przedstawione zostały także wszystkie uczestniczące w niej firmy dowiedzieliśmy się także, iż:
 
„Produkcja z sektora enogastronomicznego wyróżnia się unikalnymi wyrobami wysokiej jakości o śródziemnomorskich smakach i zapachach – pomarańcza, cedr, bergamotka (uprawiana tylko wzdłuż wybrzeża Reggio di Calabria). Te typowe dla regionu produkty wykorzystywane są często w produkcji ciast oraz marmolad… Znajdziemy tu również szeroki wybór napojów i konserw, nie mówiąc już o wędlinach, suchych makaronach z przyprawami, typowych serach czy konserwach rybnych.”
 
Mec. Saveria Cristino szczególną uwagę poświęciła winom. Dwa jego gatunki Greco Negro i Greco Bianco, czyli czerwone i białe nazywane greckim, pochodzą z autochtonicznych szczepów winorośli prawdopodobnie jeszcze z antycznym rodowodem. Również zaprezentowane inne, jak Gaglioppo, Magliocco Canino, Prunesta, Nerello, Pecorello oraz Guarda Valle pochodzą z miejscowych odmian winorośli.
 
Na temat win rozmawialiśmy także m.in. z Roberto Ceraudo, właścicielem rodzinnej winnicy, wytworni win oraz gospodarstwa agroturystycznego „Dattilo” z miejscowości Strongoli Marina (Crotone), którego wina znalazły się wśród innych na ich degustacji. Oprócz nich mogliśmy spróbować wielu, rzeczywiście znakomitych kalabryjskich produktów spożywczych na zimno i gorąco.
 
I, oczywiście, dowiedzieć się nieco więcej o turystycznych walorach tego regionu Italii. Także ze wspomnianej broszury. „Kalabria to niezwykła ziemia podróży, odkryć i spotkań, zachwycająca pięknem naturalnym oraz różnorodnością tradycji i kultur – tak prezentują ją Kalabryjczycy. Matka Natura sprawuje pieczę nad terytoriami nadmorskimi i górskimi, oferując łagodny klimat i śródziemnomorskie aromaty…
 
Przepych walorów naturalnych wybrzeży między morzami Jońskim i Tyrreńskim i serca gór, płaskowyż Sila i łańcuch Apeninów zachęca turystę do nowych doświadczeń fizycznych, a ponadto przywołuje wspomnienie dawnych cywilizacji, które zachowały swój ślad we wsiach i miasteczkach będących żywym muzeum na świeżym powietrzu…”.
 
Oprócz udziału w konferencji prasowej i degustacji kalabryjskich przysmaków mieliśmy również możliwość bezpośrednich rozmów z innymi wystawcami – reprezentantami firm. A mieli oni niejednokrotnie sporo ciekawego do powiedzenia o swoich wyrobach i ich, przeważnie ekologicznej produkcji. Że wspomnę o firmie – konsorcjum Nero di Calabria, producencie świetnych wędlin z czarnych świń wypasanych na otwartych pastwiskach.
 
Była to więc udana impreza, dzięki której zapewne sporo kalabryjskich specjałów pojawi się na naszym rynku.
 
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top