PAŁAC WOJANÓW

PAŁAC WOJANÓW


Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

 

            Gośćmi pierwszego spotkania w „Globtroterze” byli przedstawiciele Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Pałacu Wojanów. Piotr Napierała, prezes tej Fundacji, a zarazem szef spółki z o.o. – właściciela odrestaurowanego pałacu, Katarzyna Giziek – z-ca dyrektora pałacu i Gabriela Duma – z-ca dyrektora pałacu ds. marketingu.

            Prezes Piotr Napierała poinformował, że 9 maja br. odbędzie się uroczyste, z udziałem wysoko postawionych gości, otwarcie Pałacu Wojanów po jego rewaloryzacji. Opowiedział również o zabytkach Kotliny Jeleniogórskiej z wieloma bardzo cennymi, odległymi od siebie od kilkuset metrów do kilku kilometrów zamkami, pałacami i ich ogrodami z okresu romantyzmu, a także innych epok, opactwami, wieżami widokowymi, domami, termami, łaźniami itd. na ścianie Karkonoszy. Stanowiącymi rozpoznawalny w Europie zespół budowli. W znacznym stopniu w ruinie, ale od kilku lat odbudowywanych na cele hotelowe.

            Fundacja chciałaby stworzyć z nich nową markę turystyczną, są podobno szanse, aby zabytki Kotliny znalazły się na Liście dziedzictwa UNESCO. Jest to bowiem miejsce wyjątkowe pod względem bogactwa zabytków architektury – zwłaszcza zespołów pałacowych i dworskich. Są tam gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i unikalne XIX wieczne rezydencje. Obok nich zakładano rozległe parkikrajobrazowe. W połączeniu z tłem – Karkonoszami i Rudawami Janowickimi – powstał wyjątkowy krajobraz kulturowy tego regionu. W XIX w, w epoce romantyzmu, właśnie w tym miejscu odnajdywano krajobraz idealny. Fundacja stawia sobie jako cel ochronę zabytkowych zespołów parkowo – pałacowych i dworskich oraz innych budowli rezydencjonalnych w Kotlinie Jeleniogórskiej. A także promocję tego regionu pod nazwa „Dolina Pałaców i Ogrodów” jako szczególnego dziedzictwa kulturowego. Więcej na temat tej fundacji znaleźć można w Internecie na: www.dolinapalacow.pl .

            Pałac Wojanów ma liczącą już ponad 7 wieków historie. Po raz pierwszy wymieniono go w dokumentach historycznych w 1281 roku jako siedzibę rodu von Zedlitz. Był on właścicielem tego majątku, z krótkimi przerwami, do I ćwierci XVIII w. Później właściciele zmieniali się kilkakrotnie. Był nim m.in. jeleniogórski kupiec Daniel von Buchs, który posiadał już sąsiednie majątki w Dąbrowicy ( niem. Eichberg ) i Wojanowie – Bobrowie ( Boberstein ). Jeden z następnych właścicieli, tajny radca sądowy Królestwa Pruskiego – Ike był prawdopodobnie inicjatorem pierwszej przebudowy w stylu neogotyckim. Później majątek ten kupił król Fryderyk Wilhelm III dla swojej córki Luizy, żony Fryderyka Niderlandzkiego. Wówczas dokonano kolejnej, częściowej przebudowy i założono park. W końcu XIX w właścicielką Wojanowa była księżniczka niderlandzka Maria zu Wied, po niej Karol Krieg, a w latach 1927 – 1945 konsul Effenberg i wydawca gazet Kramer. Po wojnie pałac i budynki folwarczne przejął skarb państwa polskiego. Mieścił się tam m.in. PGR, później obiekt popadł w ruinę aż do wykupienia go i rewaloryzacji przez obecnych właścicieli.

            Mieliśmy możliwość obejrzeć zdjęcia pałacu w stanie zrujnowanym oraz efekty jego odbudowy. Obecnie zespół pałacowo – parkowy to centrum szkoleniowo – konferencyjne z zapleczem rekreacyjno – sportowym. Gościom oferuje on noclegi w apartamentach pałacowych i komfortowych pokojach 2, 3 i 4 – osobowych z TV satelitarną, łączami internetowymi, łazienkami i telefonami. Ponadto parking strzeżony oraz zaplecze relaksacyjne: SPA i wellness, kryty basen, saunę, jacuzzi, siłownię, solarium, korty tenisowe, wypożyczalnie rowerów i bilard. W centralnej części pałacu mieści się restauracja Kameliowa połączona z przestronnym tarasem z pięknym widokiem na park. Pod krzyżowym sklepieniem Stajni jest sala śniadaniowa dla 200 gości, z możliwością organizowania w niej rautów nawet dla 400 osób. W upalne dni do dyspozycji będzie ogród letni. Nie brak, oczywiście, dwu komfortowych wyposażonych sal konferencyjnych w Spichlerzu. Purpurowej na 200 osób oraz mniejszej, Zielonej, dla 50 osób. Możliwe jest również organizowanie konferencji w salach bankietowych pałacu. Jeleniej Górze przybył więc w jej pobliżu nowy obiekt, który – jak nas zapewnił prezes Piotr Napierała – już budzi zainteresowanie, m.in. klientów z Niemiec.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora.

Dodane 20 04 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top