ODKRYJ RZESZÓW, ODKRYJ PODKARPACKIE

ODKRYJ RZESZÓW, ODKRYJ PODKARPACKIE
st1:*{behavior:url(#ieooui) }

 


st1:*{behavior:url(#ieooui) }

            Na pierwszym czerwcowym spotkaniu Globtrotera gościliśmy region Podkarpacki. Reprezentowali go: pani Maria Ragan – Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz pan Mariusz Piotr Sikor – Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu z Urzędu Miasta Rzeszowa. Przedstawili oni swój region pod hasłem „Odkryj Rzeszów, odkryj Podkarpackie”.

 

                                      W czołówce kraju

 

            Nasi goście poinformowali, że w rankingu regionów uznawanych za turystyczne, Podkarpacie plasuje się na drugim miejscu. Ich region ma wysoki – 67%    wskaźnik ludności w wieku produkcyjnym. Stolica Podkarpacia –  Rzeszów oceniana jest jako najbezpieczniejsze i najlepiej oświetlone miasto Polski. Gród położony nad rzeką Wisłok uzyskał prawa miejskie w XIV wieku z rąk Kazimierza Wielkiego. Jest miastem akademickim, a 30 % jego ludności stanowią studenci 6 tamtejszych wyższych uczelni.

            Osobliwością i atrakcją turystyczną Rzeszowa jest podziemna trasaRzeszowskie Piwnice” o długości 369 metrów z okresu XIV-XVIII wieku. Składa się ona z 15 korytarzy i przebiega przez 25 piwnic położonych na trzech kondygnacjach do dziesięciu metrów pod płytą Rynku. Do zabytków miasta należą również katedra i kościoły, dwie synagogi, ratusz i kamienice w Rynku, którego najstarsze elementy pochodza z XII wieku oraz charakterystyczny Zamek Lubomirskich.

            W Rzeszowie działają liczne placówki kulturalne. Muzyczne, to m.in. Państwowa Filharmonia im. Adama Malawskiego,  Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ponadto prywatne: Rewia Taneczna „Imperium” oraz Klub Jazzowy „Gramofon”. Są dwa teatry: im. Wandy Siemaszkowej i Maska, a także Estrada Rzeszowska. Z placówek artystycznych trzeba wymienić Biuro Wystaw Artystycznych, Miejską Galerię Zespołu Szkól Artystycznych, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Galerię Szajna oraz Galerię pod Ratuszem.

            Nie brak, oczywiście, również muzeów. Przede wszystkim polecić trzeba Okręgowe, Etnograficzne oraz Łowiectwa. Warto też obejrzeć zbiory muzeów Historii Miasta Rzeszowa i Diecezjalnego. Są biblioteki: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna z 15 filiami oraz kilka uczelnianych, kina, kluby studenckie oraz inne miejsca, w których można ciekawie spędzić czas.

            Rzeszów jest także miastem przemysłowym. Jego chlubę stanowi przemysł lotniczy i jedyny w  Polsce kierunek kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego, informatyczny oraz produkcja sprzętu AGD. Obszary nowych inwestycji stanowią: Podkarpacki Park Naukowo -Technologiczny, Strefa Aktywności Gospodarczej Rzeszów – Dworzysko i Wolna Strefa Ekonomiczna S1 Jasionka.

                                               Sport i turystyka        

 

            Główne miasto Podkarpacia jest też prężnym ośrodkiem sportowym.

Dyscyplinami pierwszoligowymi są siatkówka, koszykówka, żużel, łucznictwo oraz tenis stołowy. Znajdują się tam również kryte pływalnie, 60 km ścieżek rowerowych, korty tenisowe, kąpielisko „Żwirownia” i Marina w okolicy zapory na rzece Wisłok. Aktualnie trwa przebudowa stadionu miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Rzeszów to zarazem  największy ośrodek kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Odbywają się tam liczne imprezy cykliczne jak np. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych czy Międzynarodowy Festiwal Piosenki Carpathia.Carpathia to impreza szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej dla młodzieży w  wieku 16-35 lat z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy, Białorusi, Litwy Mołdawii, Bułgarii, Rumunii i Rosji.. Towarzyszą mu warsztaty dla wokalistów i instrumentalistów.

Inne rzeszowskie festiwale to: Święto Ulicy Pańskiej, Dni Miasta, Przeglądy Zespołów Muzycznych „Rockowa Noc”, Festiwal i Konkurs Multimedialny „RzeszOFF In Plus”,  Sylwester na Rynku, Rzeszowskie Spotkania Teatralne, Festiwal Teatrów Obcojęzycznych, Noc Muzeów, Koncert „jednego serca i jednego ducha”.

            Nie brak atrakcyjnych imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych w innych miejscowościach województwa. Na Zamku w Łańcucie odbędzie się już  47 edycja Festiwalu Muzycznego na którym prezentowane będą różnorodne utwory począwszy od średniowiecznych po współczesną muzykę klasyczną. Wydarzeniom muzycznym towarzyszą przy tym wystawy oraz prezentacje kultur poszczególnych krajów, bowiem każdy wieczór Festiwalu poświęcony jest muzyce odmiennej kulturowo. W br. koncerty będą odbywać się również w nowo otwartej Storczykarni łańcuckiego zamku oraz w bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku.

            Spośród imprez sportowych sztandarową dla miasta i województwa jest Puchar Soliny. Od czerwca do października na Zalewie Solińskim odbywają się Regaty o ten Puchar. W roku bieżącym będzie to już szósta ich edycja Regat. Rozpoczęła ją parada żaglówek, prezentacja załóg żeglarskich oraz koncert szant na rzeszowskim Rynku. Pierwsze wyścigi na Zalewie rozpoczną się 21 czerwca. Weźmie w nich udział około 50 załóg z całej Polski. Zawodom towarzyszą weekendowe spotkania z  ludźmi związanymi z żeglarstwem.

Kolejne wyścigi odbywać się będą co dwa tygodnie

 

                                   Zamki, pałace, ogrody…

 

            Nasi goście przedstawili również inne turystyczne atrakcje Podkarpacia.

W Bolestraszycach znajduje się Arboretum czyli ogród w którym uprawiane są drzewa i krzewy, rośliny wodne i bagienne z całego świata, w sumie 3800 gatunków. Ogród ten zdobi kolekcja rzeźb i wyrobów z wikliny. Znany Szlak Architektury Drewnianej, który przebiega przez trzy województwa: małopolskie, podkarpackie i śląskie pozwala poznać kościoły, cerkwie, dwory i skanseny. Warto podkreślić, że kościoły w Haczowie i Bliznem znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Turystyka  konna proponuje rajdy terenowe oraz naukę jazdy na krytej ujeżdżalni i w plenerze. Wiodącymi w tej dziedzinie są: Ośrodek w Odrzechowej na terenie Beskidu Niskiego oraz bieszczadzki w Wołosatem. Pojeździć można na hucułach, konikach polskich i małopolskich,  Są też kuce szetlandzkie, angloaraby oraz konie czystej krwi arabskiej i angielskiej

            Podkarpacie szczyci się również zamkami i pałacami wysokiej klasy. Należą do nich przede wszystkim: zamek w Łańcucie z XVII wieku, wraz z doskonale wyposażoną powozownią i parkiem w stylu angielskim, zamek w Krasiczynie z XVI wieku, którego właściciele – rodzina Sapiehów wniosła do tradycji polskiej zwyczaj sadzenia dębu gdy urodził się syn oraz lipy na cześć urodzin córki oraz zamek w Baranowie Sandomierskim, który jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce nazywanym także Małym Wawelem W przyziemiach tego zamku znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Siarki.

            Warte odwiedzenia są także inne obiekty: barokowy pałac w  Sieniawie z pierwszej połowy XVII wieku, zamek Kamieniec w Odrzykoniu, którego losy stały się inspiracją dla Aleksandra Fredry do napisania komedii „Zemsta”. Zamek Kamieniecki jest najstarszą, z I połowy XIV w., warownią na terenie Podkarpacia. W jego otoczeniu  znajduje się rezerwat przyrodniczy „Prządki” z osobliwymi formami skalnymi oraz malowniczy krajobraz Pogórza Dynowskiego. Ciekawy jest również zespół pałacowo-parkowy w Narolu oraz

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. A także – dodajmy – inne liczne zabytki tego starego miasta.

 

Maria Kowalska

Zdjęcia: Andrzej Zarzecki

 

Dodane 19 06 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top