O JEDEN LĄD ZA DALEKO

Jarosław Fischbach – geograf i podróżnik. Organizator i uczestnik wielu egzotycznych wyjazdów m.in. do Nepalu, Tanzanii, Maroka, na Madagaskar, do wielu krajów Ameryki Południowej, która stała się jego wielką fascynacją, a także wyprawy naukowo-poznawczej Uniwersytetu Łódzkiego „Azja’78”. Po powrocie z wyjazdów publikował swoje reportaże m.in. w „Poznaj Świat”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Łódzkim” i „Wierchach”. W latach 80. organizował „Tygodnie Gór”, spotkania miłośników górskich wypraw i wycieczek.

 

 

Od ponad trzydziestu lat wędrówek po świecie z rodziną i przyjaciółmi przemierzał Amerykę Południową, Afrykę i Azję, odwiedził większość krajów europejskich, ale jedną, z najciekawszych wypraw był kajakowy spływ malowniczą rzeką Skrwą Lewą, oddzielającą Mazowsze od Kujaw, płynącą tuż obok jego domu nad pięknym jeziorem Lucień.

Podczs swoich wypraw odwiedzał często miejsca nieznane i trudno dostępne. W Ameryce Południowej wędrował śladami Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii Brazylii, Ekwadoru, Boliwii, Peru, Chile i Argentyny, czego owocem jest wydana przed kilkoma laty książka „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”.

W ukochanej Ameryce Łacińskiej dotarł do wielu znanych i kultowych miejsc: Torres del Paine, Ziemi Ognistej, Machu Picchu, Perito Moreno, Buenos Aires, ale często schodził z utartych szlaków – polował na krokodyle, pływał łodzią po brazylijskich rzekach, poznawał favele i ich mieszkańców, zapuszczał się w brazylijski i ekwadorski interior. W trakcie tych wędrówek wielokrotnie odwiedzał mieszkających tam Polaków, a także polskich misjonarzy. Poznawał góry, lodowce, kaniony, wodospady, osady, którym nadano polsko brzmiące nazwach np. Kanion Polaków, wodospady Jana Pawła II, góry Domeyki, lodowiec Ostrowskiego, wsie: Wanda, Jagoda, Orzeł Biały.

W książce opisuje m.in. swoje przygody w Andach, Himalajach i Pantanalu – królestwie tropikalnych zwierząt i roślin, nad jeziorem Titicaca, wejście na Kilimandżaro, wędrówki po Ziemi Ognistej oraz nieistniejących już rozlewiskach Tygrysu i Eufratu.

– “Książka Jarka to typowa literatura faktu podróżniczego – pisze o książce Jarosława Fischbacha Piotr Pustelnik, alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. – Zresztą autor już na wstępie odwołuje się do Ryszarda Kapuścińskiego, swojego guru. Na szczęście Jarek nie naśladuje pana Ryszarda. Ma swój styl, oszczędnyw opisach, bardzo skoncentrowanyna warstwie faktograficznej. To dobra cecha tej książki. Inny walor, który zobaczyłem od razu, to różnorodność miejsc do których dotarł autor. Góry, pustynie, pojezierzaAzja, Afryka, Ameryka i… Polska. Amazonia Gostynińska! Do teraz nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Autentyczna i szczera proza powinna czytelnika zaciekawić, a może i zainspirować. Tak więc, jeśli jeszcze nie byliście tam, gdzie autor, przeczytajcie tę pozycję uważnie. Z przyjemnością, której ja doznałem, dowiecie się, jak było i czy warto jechać”.

Poza podróżami i turystyką, jego pasją jest fotografia oraz muzyka. Jarek jest wielkim fanem zespołu muzycznego Skaldowie. Organizował spotkania miłośników muzyki tego zespołu w swoim gospodarstwie agroturystycznym „Pod Lipą” w Budach Lucieńskich nad Jeziorem Lucień, na pojezierzu Gostynińskim. Żona Anna – geograf, córki: Katarzyna – geograf, Aleksandra – etnograf.

Jarosław Fischbach prowadzi własną stronę podróżniczą www.polskimszlakiem.pl

Jarosław FischbachO jeden ląd za daleko. Wydawnictwo PWN. Warszawa 2015. 368 stron. Cena 39,90 zł

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top