NIEMCY: WIESBADEN

To spore, liczące bez mała 300 tys. mieszkańców miasto jest stolicą kraju związkowego Hesja. A jednocześnie, dzięki licznym wodom termalnym, jest znanym uzdrowiskiem. Wiesbaden leży nad środkowym Renem, u podnóża gór Taunus. Jest ważnym punktem Europejskiego Szlaku Historycznych Miast Termalnych, międzynarodowej sieci zrównoważonych miejscowości turystycznych o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym, które czerpią mineralne wody termalne dla zdrowia i poprawy samopoczucia.

Solankowe źródła termalne wykorzystuje się do kuracji w chorobach reumatycznych i nieżytach układu oddechowego. Stosuje się je przede wszystkim jako kąpiele wraz z terapią ruchową, a także jako kuracje pitne. W centrum miasta znajduje się 14 gorących źródeł, a wszystkich jest aż 26. Ich temperatura sięga od 46 do 66 st. C. Dziennie wypływa z nich około 2 mln litrów, co sprawia, że Wiesbaden jest drugim najbardziej produktywnym niemieckim uzdrowiskiem, zaraz po Akwizgranie (Aachen).

Już starożytni Rzymianie wygrzewali tu kości

Termalne łaźnie działają w mieście od czasów rzymskich, a niektóre źródła są dostępne dla publiczności: Kochbrunnen (66 stopni Celsjusza), Bäckerbrunnen (49 st. C.) i Faulbrunnen (woda chłodna, 14-17 st. C., ale za to mocno siarkowa). Łaźnia Kaiser-Friedrich-Therme z saunami jest zasilana przez Adlerquelle (64,4 st. C.). Są też prywatne łaźnie, dziś głównie w hotelach, które oferują również najwyższej jakości zabiegi wellness (Schwarzer Bock, Nassauer Hof i Goldenes Ross). Nowa dzielnica uzdrowiskowa skupia się wokół przestronnych miejskich łaźni termalnych z odkrytymi basenami w Aukammtal. W części uzdrowiskowej istnieje wiele poradni rehabilitacyjnych i specjalistycznych (w sumie jest ich 18) Najbardziej znana jest niemiecka Klinika Diagnostyki.

Elegancko na deptaku i w parku

Wzdłuż wschodniego krańca historycznego centrum biegnie Wilhelmstrasse, przy której skupiły się eleganckie butiki i kawiarnie zajmujące stare, XIX wieczne domy. Na jej północnym krańcu znajduje się tzw. Kureck. Centralnym punktem jest Bowling Green, prostokątny skwer z dwiema kaskadowymi fontannami, otoczony zespołem budynków uzdrowiska. Dominuje potężny Kurhaus (dom zdrojowy), zbudowany przez Friedricha von Thierscha w latach 1905-07, w którym mieści się między innymi kasyno i sala koncertowa a także pierwszy, niewielki ale ponoć bardzo ładny, wybudowany w 1810 roku dom zdrojowy. Za nim rozciąga się 6,5-hektarowy Kurpark (park zdrojowy) w stylu angielskim. W dawnej pijalni na zachodnim krańcu placu jest restauracja. Wokół skweru zainstalowało się kilka wielkich hoteli Wiesbaden, wśród nich najstarszy w Niemczech Schwarzer Bock, który powstał w 1486 r.

Na szlaki w mieście i okolicy

Wśród zabytków miasta są fragmenty murów rzymskich z IV wieku, plac Zamkowy (Schlossplatz) wraz z pałacem książęcym oraz starym i nowym ratuszem, neogotycki protestancki kościół przy rynku (Marktkirche) i prawosławna cerkiew św. Elżbiety. I wiele starych willi. Wszędzie strzałki, trafić łatwo. Poznawanie bliższej i dalszej okolicy ułatwiają liczne, świetnie oznakowane szlaki piesze i rowerowe. Miłośników reńskich win zainteresuje zapewne 70-kilometrowy Rheingau Riesling Route. Rheinsteig dla odmiany łączy wszystkie zamki po prawej stronie środkowego Renu. Bäderstraße (droga uzdrowiskowa) zaczyna się w Wiesbaden i prowadzi przez Bad Schwalbach i Schlangenbad do Bad Ems an der Lahn. To tylko kilka z wielu propozycji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top