
Barokowe lub romantyczne budowle. Skarby wezerskiego renesansu i średniowieczne wieże czarownic. A może nowoczesna architektura i design? W Niemczech można odkryć wszystkie aspekty sztuki budowlanej. Jedną z najciekawszych tras turystycznych jest Niemiecki Szlak Szachulcowy liczący ponad 3 tysiące kilometrów. Żaden inny kraj na świecie nie ma tylu szachulcowych skarbów co Niemcy – to około 2,5 miliona budynków. Równie imponująca jest ilość zabytków UNESCO – 51 atrakcji ze światowej listy sprawiają, że Niemcy są w czołówce podróży kulturalnych Europejczyków.
Mur pruski

O wielkości i kształcie domu szachulcowego decydowały właściwości drewna, warunki klimatyczne oraz umiejętności stolarza. Budowla opierała się na drewnianej konstrukcji utrzymującej budynek, którą wypełniano gliną lub cegłami – metoda wysoce ekologiczna, przyjazna dla środowiska i jak się okazuje bardzo trwała. Przez Niemcy biegnie Szlak Muru Pruskiego. Trasa liczy prawie 3 tysiące kilometrów i 100 miast, w których można podziwiać różne style architektury szachulcowej
Lubeka

Lubeka nie tylko marcepanem stoi. To stare hanzeatyckie miasto, wpisane na listę UNESCO w 1987 roku zachwyca wieloma wspaniałymi zabytkami. Założone w XII wieku, mimo upływu lat nadal zachowuje swój średniowieczny charakter. Jeśli więc lubisz historię i długie spacery to Lubeka będzie dla Ciebie idealnym celem podróży – tu wszystkie zbytki są w zasięgu ręki. Brama Holsztyńska, Muzeum Hanzy czy Dom Buddenbroków to tylko niektóre atrakcje z długiej listy zabytków w Lubece.
Blisko Polski

W sercu Europy znajduje się region, który swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza architekturze szachulcowej. W trójkącie Niemcy, Polska i Czechy, od Górnych Łużyc i Szwajcarii Saksońskiej po Dolny Śląsk i Północne Czechy znajduje się około 19 tysięcy budynków z muru pruskiego. Jest to widok unikalny na skalę światową, bo nigdzie w Europie nie zachowała się architektura ludowa w takim zagęszczeniu

Klasztor i pałac
Opactwo Corvey było najważniejszym karolińskim sanktuarium IX wieku. W 822 r. syn Karola Wielkiego – Ludwik I Pobożny ofiarował opactwu relikwie św. Stefana. Potem trafiły tu relikwie św. Wita. Po Kongresie Wiedeńskim klasztor trafił w ręce księcia von Hessen-Rothenburg i do dziś jest własnością prywatną. Kościół wciąż jest celem pielgrzymek na długiej drodze do Santiago de Compostela. Oryginalna budowla z czasów Franków to perła architektury, którą warto zobaczyć.
Zamki, pałace, ogrody

Około 25 tysięcy zamków, pałaców i dworów jest świadkiem historii Niemiec. Niektóre z nich są wciąż w dawnej świetności, inne to ruiny przypominające minione czasy. Wybierz się w odkrywczą podróż i posłuchaj naszego podcastu, a znajdziesz inspiracje na kolejną wakacyjna podróż z architekturą w tle.