BUŁGARIA: PRESS TOUR 2022 PO CZARNOMORSKIM WYBRZEŻU

Bułgaria, to od lat był tradycyjny kierunek wyjazdów Polaków nad ciepłe morze. Co prawda w ostatnio częściej udajemy się do sąsiedniej Greji, Turcji czy Egiptu, ale też coraz częściej powracamy na bułgarskie wybrzeże.

Samolotem z Warszawy przez Wiedeń dolecieliśmy na lotnisko w Warnie, skąd przejechaliśmy do imponującego ośrodka golfowego BlackSeaRama Golf & Villas Resort w rejonie Kaliakra z 18 dołkowym polem golfowym, które zaprojektował Gary Player. Zatrzymaliśmy się w eleganckim Boutique hotel przy polu golfowym z restauracją, strefą termalną z basenem oraz wspaniałym widokiem z wysokiego klifu na Morze Czarne.

Po zapoznaniu się jednym z najciekawszych pól golfowych w Bułgarii podjechaliśmy do pobliskiego Bałcziku gdzie odwiedziliśmy pałac rumuńskiej królowej Marii (w okresie międzywojennym ten fragment Dobrudży należał do Rumunii) Palace in Balchik, oraz największy na Bałkanach ogród botaniczny z imponującą kolekcją kaktusów i rozarium, w którym zgromadzono ponad 3 500 gatunków roślin.

W dawnej willi księcia Mikołaja mieści się dziś winiarnia Queen’s Winery House z dobrymi winami z własnej winnicy i doskonałymi rakijami. Dumą winiarni jest wino Regina z dodatkiem miodu oraz półsłodkie wino Missi. https://queenswinehouse.com/pl/

Kolejnym punktem programu był turystyczny kompleks Albena complex, najbardziej na północ wysunięty morski kurort Bułgarii, miejscowość gdzie są wyłącznie hotele. Albenę otaczają lasy rezerwatu przyrody Baltata, zaś przyjeżdżający tu turyści ceną sobie spokój oraz 3 km długości szeroką plażę. Najlepszym hotelem w Albenie jest 5* Maritim Blue Paradise, znany z dobrej kuchni opartej na produktach z własnych upraw i hodowli.

W bardziej rozrywkowych Złotych Piaskach zamieszkaliśmy w 4* hotelu Grifid przy pięknej plaży. Następnego dnia zwiedziliśmy położony w pobliżu skalny klasztor Aładża. W położonych na dwóch poziomach skalnych wnękach mieściły się cele mnichów, kaplica, kuchnia, jadalnia i katakumby. Na niektórych ścianach zachowały się resztki fresków. Trzeba też odwiedzić tam niewielkie, ale ciekawe muzeum historyczne z kolekcją ikon.W nowoczesnej winiarni Warna https://varnawinery.eu/en odbyła się kolejna degustacja produkowanego tu wina.

W kurorcie Św. Konstantyn i Helena (dawna Drużba) zwiedziliśmy Astor Garden Hotel i jego fantastyczne termy oraz SPA Aquahouse Thermal & Beach. W Warnie, drugim co do wielkości mieście Bułgarii, podjechaliśmy do parku Władysława Warneńczyka z cenotafem tego polskiego i węgierskiego króla, który zginął tu w wieku zaledwie 20 lat 9 października 1444, w bitwie z turecką armią sułtana Murada II.

W niewielkim muzeum bitwy w zacisznym parku odbyła się konferencja prasowa z ministrem Turystyki Bułgarii Christo Prodanovem i polskim sekretarzem stanu Adamem Gut-Mostowym. W muzeum Archeologicznym w Warnie, jednym z ciekawszych w południowej Europie, www.archaeo.museumvarna.com/en/ zwiedziliśmy wystawę odkrytych przed 50 laty złotych przedmiotów wydobytych z grobów trackich. Są to najstarsze znane na świecie przedmioty wykonane ze złota.

Później odbyliśmy spacer po Warnie i zjedliśmy wspólny obiad w restauracji „Стария Чинар – Порт Варна” przy plaży nad morzem Czarnym. Następnie przejechaliśmy do Słonecznego Brzegu i odwiedziliśmy ślicznie położone na skalistym półwyspie zabytkowe miasteczko Neseber z jego pięknymi bizantyjskimi cerkwiami. Nocleg mieliśmy w Burgas w hotelu Primoretz przy porcie.

Następnego dnia rano z lotniska w Burgas wróciliśmy do Warszawy. Ciekawy program realizowała agencja Elit Travel International z Sofii, której przedstawicielem był towarzyszący nam na całej trasie Evgeniy Filipov. zaś naszym przewodnikiem na całej trasie, świetnym zresztą, był Cyryl Christov. Obaj byli kompetentni i sympatyczni. Cyryl z wieloletnim doświadczeniem przewodnickim i świetną znajomością języka polskiego doskonale orientował się w skomplikowanych zagadnieniach zarówno historii jak i współczesności obu naszych krajów.

W podróży prasowej na czarnomorskie wybrzeże Bułgarii, zorganizowanej przez Nikolaya Kostova z Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Bułgarii w Warszawie uczestniczyło dwoje przedstawicieli naszego stowarzyszenia SDP GLOBTROTER, Magdalena Pinkwart i wyżej podpisany.

Zdjęcia autora :

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top