DARŁOWO: WAKACYJNE ATRAKCJE

Darłowo – miasto w sercu polskiego wybrzeża Otwarte morze, czyste powietrze, świeże ryby, 20 kilometrów plaż, ścieżki rowerowe, jeziora, Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, aquaparki, UFO i jedyny w Polsce rozsuwany most. To tylko niektóre z atrakcji czekających w Darłowie – sercu polskiego wybrzeża. Darłowo to również port nadmorski, z którego możemy wypłynąć na połów dorsza.

Wakacyjny symbol Darłowa

Jak już szczęśliwie dotrzemy do Darłowa, to stąd już wszędzie jest blisko. W porcie, skąd rano wypływają kutry na połów, można zjeść świeżą rybę. Tuż obok (Darłówko, ul. Kotwiczna 14) jest Centrum Obsługi Turystycznej, w którym dowiemy się o możliwościach atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu i aktualnych wydarzeniach w Darłowie i okolicy.

Latem otwierane są dodatkowo kilkanaście innych punktów Informacji Turystycznej, np. W Dąbkach, Jezierzanach czy Rusinowie. W Centrum Informacji w Darłowie spotkamy miejscową maskotkę – kotka Darlotka (nazwa od Darłowa i LOT czyli Lokalnej Organizacji Turystycznej), obejrzymy zbiory z czasów, gdy Darłowo nosiło nazwę Rügenwalde i kupimy pamiątki z wakacji.

Darłowski LOT jako jedyna organizacja w Polsce ma lokal na własność. Prowadzą też działalność gospodarczą, sami szyją kotki Darlotki, robią gadżety promujące Darłowo, piszą i wydają książeczki dla dzieci oraz własną Gazetę Turystyczną. Prezes Darłowskiej LOT Jarosław Lichacy opowiada o najbliższych planach Darłowskiej LOT, a wśród nich o X jubileuszowej edycji Festiwalu Media i Sztuka (7-10 lipca),

Międzynarodowym Festiwalu Organowym i Festiwalu Filmów Skandynawskich. Wszystkie te imprezy są bezpłatne (www.darlowo.pl). Na wodzie planowane są Regaty Trzy Perły (Kołobrzeg-Darłowo-Kołobrzeg i Ustka-Darłowo-Ustka) oraz rejs wokół Bałtyku, oczywiście z pominięciem Rosji (https://www.darlowo.pl/wydarzenia/pdf/2022?limit=1000).

      Jachty, festiwal i UFO

W Darłowie są dwie mariny. Jedna – basen rybacki i marina dla miejscowych i druga dla gości, którzy mogą trzymać tu prywatne jachty. Zdaniem właściciela 12-metrowej jednostki “Neo” z Darłowa Bogusława Wasilewskiego, jacht jest najlepszą możliwością zwiedzania świata, cieszenia się przygodą i wolnością. Mieliśmy szansę poczuć ten smak przygody, wypływając “Neo” przy dość dużych falach na Bałtyk.

Kanał w Darłowie ma głębokość 5 m. W osiemdziesiątych latach XX. wieku stary most zwodzony na rzece Wieprzy, łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim, zastąpiono mostem rozsuwanym. Jest jedynym takim w Polsce. Mechanizm mostu otwieranego o każdej pełnej godzinie ukryty jest w konstrukcji zwanej UFO.

20 sierpnia 2022 warto wziąć udział w organizowanym co roku w darłowskim porcie Festiwalu Rybnym. Będzie zupa rybna dla wszystkich gości festiwalu, wędzenie ryb i wspólne śpiewanie szant z trójmiejskim zespołem Trzy Majtki (https://www.darlowko.pl).

Park Wodny

Odwiedzamy Park Wodny, w 4* Hotelu Jan, z basenami z podgrzewaną morską wodą, jedyny taki w Polsce. Jest też zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą, który największym powodzeniem cieszy się zimą. Jak mówi pracujący tu od 17 lat dyrektor hotelu Krzysztof Kowalski, przyjeżdżają do nich na zajęcia nawet dzieci ze szkół w Koszalinie i Słupsku, doceniając temperaturę wody od 29 do 32 st. C.

Basen sportowy ma temperaturę ok. 22 st. C. Działający od 1996 roku hotel jest systematycznie rozbudowywany, oferując obecnie 4 sale konferencyjne (od 30 do 400 m kw.), z których korzystają głównie goście z Wielkopolski. Na miejscu można zorganizować wędzenie ryb lub pieczenie chleba w prawdziwym piecu chlebowym, jest kręgielnia i strzelnica, a będzie też siłownia i hotelowe przedszkole dla dzieci uczestników konferencji.

Dużym zastrzykiem dla hotelu okazał się Bon Turystyczny. Ponad 100 osób zatrudnionych w hotelu czas pandemii wykorzystało na stworzenie ogrodów hotelowych, w których posadzono borówki, miętę i inne przydatne w kuchni rośliny, kreatywnie wykorzystywane przez szefa kuchni Grzegorza Malinowskiego. Specjalna oferta hotelu dotyczy seniorów, dla których przygotowano pakiety:

Zdrowie i odnowa biologiczna oraz Aktywny senior. Poza elastycznością dotyczącą zarówno pobytów jak i upodobań gości właściciele Hotelu Jan zadbali o to, aby dwaj darłowscy taksówkarze dowozili gości z centrum Darłowa do Darłówka za godziwą stawkę. Niezorientowani za taki kurs na trasie ok. 3 km płacą nawet 50 złotych.

Skarby Mariana

Na kolejnym Międzynarodowym Zjeździe Wojskowych Pojazdów pojawi się w Darłowie mnóstwo zabytkowych pojazdów. Stałym bywalcem tego zjazdu jest mieszkający w pobliskim Malechowie Marian Laskowski. Marian zbiera wszystko. Były marynarz, nawet w rejs nie zabierał nagrań ulubionych zespołów, tylko zapisany na taśmie dźwięk warkotu motocykla. Od nich zaczęła się jego pasja zbieracza.

Dzisiaj na 30-hektarowym terenie w miejscowości Malechowo stoją zrujnowane jeepy, kupione w Arabii Saudyjskiej, łodzie, czołgi, helikoptery, samoloty, a nawet betonowe bunkry i 80-tonowy kawał żelaza. Taki wstawiony w betonową stopę obiekt o wadze 200 ton podczas wojny Niemcy używali do testowania pocisków. (http://fortmarian.pl/).

Niektóre z pojazdów przywraca do życia i sprzedaje, inne można obejrzeć tylko w stworzonym przez niego Muzeum Pojazdów Historycznych. Tymi jeżdżącymi wyrusza na coroczny Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie. W tym roku na XXIV już zlot organizatorzy zapraszają od 30.06 do 02.07 2022 roku. Stali bywalcy zapewniają, że warto (http://zlot.darlowo.info/).

Zdjęcia autorki

Darłowo, Darłówko i okolice odwiedziliśmy w połowie czerwca 2022 na zaproszenie Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Dorzeczu Wieprzy i Grabowej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top