Przewodnik Neapol i Pompeje wydany przez Helion w nowej serii Michelina różni się nieco od pozostałych, które dotychczas przeczytałem i zrecenzowałem. Mimo iż stanowi także kompilację tekstów wybranych z przewodników: „Naples et Pompei. Week-end” i „Włochy. Zielony Przewodnik”. Generalnie ma te same plusy i minusy, co poświęcone europejskim stolicom oraz innym dużym miastom. Objętość ma o 8 stron mniejszą, o wiele mniej włamanych w tekst informacji monotematycznych w szarych ramkach. Natomiast również sporo dobrych kolorowych zdjęć, 8 planów i map, zarówno centrum jak i innych dzielnic Neapolu, a także okolic tego miasta łącznie z wyspami.
No i mnóstwo przydatnych informacji. Za minus uważam zbyt drobny druk tekstów. Zwłaszcza nieczytelny bez lupy w przypadku nazw ulic na planie wydrukowanym na wewnętrznej, składanej okładce przedniej i dodatkowo pierwszej stronie. A na tym planie zaznaczono polecane restauracje, kawiarnie i bary. Trochę odmienny od innych tomików tej serii jest też układ i treść. „Informacje praktyczne” zaczynają się od prezentacji 10 największych atrakcji Neapolu, a po nich dopiero są informacje turystyczne, na temat transportu, komunikacji lokalnej, noclegów i wyżywienia – z wydzielonymi kawiarniami, barami i cukierniami.
Polecanymi zarówno w tytułowym mieście, jak i innych miejscowościach regionu oraz odsyłaczami po dalsze szczegóły do Internetu. Rozrywki i zakupy dotyczą tylko Neapolu. Nie brak kalendarza wydarzeń kulturalnych, dodatkowo jest Informator A – Z oraz propozycje jak spędzić w tym mieście i jego okolicach trzy dni.
W drugim rozdziale wstępnym znalazła się jego krótka historia z kalendarium historycznym od VI w. p.n.e. do 2016 r. Ponadto prezentacja współczesnego Neapolu, jego architektury i sztuki (ze słowniczkiem pojęć architektonicznych) w kolejności epok. A także informacje o religii i kuchni.
Podstawowa część przewodnika zatytułowana została „Dzielnice i zabytki Neapolu”. Obejmuje 3* Spaccanapoli, 2* Zabytkowe centrum i 1* gwiazdkowe: Chiaia i Lungomare, Vomero, Rione Sanitá oraz również 3* Wielkie Muzea. Z systemem gwiazdek w przypadku ważniejszych obiektów w tych dzielnicach bądź muzeach.
Natomiast rozdział „Okolice Neapolu” prezentuje Reggia di Caserta (2*), Zatokę Neapolitańską (3*), Herkulanum (2*), Pompeje (3*) i również tak wysoko oznaczone Wyspy Zatoki i Wybrzeże Amalfitańskie. Oczywiście z gwiazdkami (lub nie) przy omawianych zabytkach, obiektach i miejscach. Na końcu znajduje się dosyć zwięzły indeks ułatwiający odszukanie tego, co w danym momencie jest potrzebne.
Informacji w ramkach jest, jak już wspomniałem, niewiele. Przede wszystkim: „Savoir vivre”, „Gomora” (mafia neapolitańska) oraz o rejsach na Capri i w stronę Ischii i Procidy. W sumie więc sporo potrzebnych turyście informacji.
NEAPOL I POMPEJE. MICHELIN. Tłumaczenie: Ewa Poniedzielska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2016, str. 136, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-2189-2