MICHELIN: MADRYT

Poręczny format, niewielka waga, mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji oraz sporo dobrych kolorowych zdjęć. Tak można pokrótce scharakteryzować kolejny przewodnik Bezdroży z serii Michelin poświęcony Madrytowi. Będący kompilacją informacji z: „Madrid. Week-end” i „Hiszpania. Zielony Przewodnik”.

Są w nim również plany centrum Madrytu i Toledo, na wewnętrznej tylnej okładce schemat komunikacji miejskiej hiszpańskiej stolicy, a na wewnętrznej przedniej i dodatkowej stronie plan miasta z zaznaczonymi, polecanymi miejscami noclegowymi i lokalami gastronomicznymi. Do odczytania na nim większości nazw ulic, niestety, tak jak w pozostałych przewodnikach tej serii, tylko przy pomocy lupy.

W dwu rozdziałach wstępnych: „Informacje praktyczne” i „Zaproszenie do podróży” znajduje się to, co powinno w nich być. W pierwszym jak dostać się do Madrytu i poruszać na miejscu, gdzie spać i jeść – z sugerowanymi placówkami, gdzie i jakie robić zakupy oraz z kalendarzem wydarzeń kulturalnych.

W drugim historia miasta w pigułce z kalendarium od roku 1900 p.n.e. do 2014, ponadto trochę najważniejszego o sztuce i kulturze oraz współczesności stolicy.

Podstawowa cześć przewodnika „Dzielnice i zabytki Madrytu”, to oprowadzanie czytelnika – turysty po 9 dzielnicach miasta i 2 najważniejszych w nim, 3* muzeach: Prado i Thyssen – Bornemisza. Z systemem gwiazdek, od 1 do 3, oznaczających co przede wszystkim trzeba lub warto zobaczyć. Są również informacje o pięciu miejscowościach w okolicach, do poznania których zachęca przewodnik.

Alkad de Hernandes, co prawda oznaczony tylko 1 gwiazdką, ale znajdujący się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Ponadto Aranjuez (2*), Escorial (3*), Toledo – zdumiewające, że bez żadnej (!!!) gwiazdki przy jego nazwie, chociaż z 3* za położenie, katedrę i stare centrum oraz po 1-2* przy niektórych innych zabytkach i muzeach. I Valle de Los Caídos, słynna Dolina Poległych (2*).

Poruszanie się po mieście ułatwiają, jak już wspomniałem, zamieszczone w tekście kolorowe plany centrum stolicy oraz Toledo. A wyszukiwanie tego, co jest w danym momencie potrzebne, indeks na końcu przewodnika. Znajdują się w nim również, przeważnie bardzo ciekawe, informacje mono tematyczne włamane w tekst w szarych ramkach.

M.in. „Jedzenie” (przez całą dobę). „Majos i Majas” (wygląd mieszkańców i mieszkanek Madrytu w XVIII w.). „Mieszane dziedzictwo” (flamenco). „Zarys dziejów zarzueli” (hiszpańska operetka od Złotego Wieku). „Castizos” (madryccy robotnicy). „Pożyć jak tubylec” (rytm życia stolicy). „Kilka historycznych barów na plaza de Santa Ana”. „Uliczki targu Rastro”. „Czarny pies z Escorialu” (legenda z okresu budowy klasztoru), czy „El Greco” (o słynnym malarzu).

W sumie przydatny przewodnik, nie obciążający czytelnika – turystę wagą oraz nadmiarem informacji, ale zawierającym chyba wszystkie najbardziej potrzebne.

 

MADRYT. MICHELIN. Tłumaczenie Anna Pikor-Półtorak. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2016, str. 144, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-2192-2 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top