Nietypowe było drugie wrześniowe spotkanie z tego cyklu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy–Podróżników „Globtroter”. Było na nim aż trzech gości: Międzynarodowe Targi Turystyczne Nadarzyn oraz wydawnictwa Arkady i Erica, a każdy przedstawił krótką prezentację. Maciej Topolski, dyrektor ds. wydawniczych i kontaktów z mediami MTT Nadarzyn poinformował o przygotowaniach do tej nowej imprezy. Odbędzie się ona w dniach 14-16 października br. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Nazwano ją Word Travel Show i zapowiadana jest jako największe wydarzenie turystyczne w Polsce. Organizatorzy obiecują bezpłatną komunikację na te targi specjalnymi autobusami z centrum Warszawy, a także poprzedzającą je konferencję prasową na początku października.
Dyr. Topolski poinformował, że Ptak Warsaw Expo dysponuje aktualnie 6 nowoczesnymi halami o łącznej powierzchni 150 tys. m² i 500 tys. m² powierzchni zewnętrznej. Patronat nad tą imprezą o europejskich ambicjach przyjęły: National Geografic Polska, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa mazowieckiego. Zaś gościem honorowym będą Seszele.
Swój udział we własnych stoiskach narodowych i regionalnych zapowiedziało wielu wystawców. Z Europy: Belgia plus Bruksela oraz Walonia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja oraz dodatkowo Żupania Zagrzebska, Czechy, Macedonia, Niemcy, a ponadto ich kraje związkowe: Brandenburgia i Saksonia–Anhalt.
Ponadto Serbia, Rumunia, ze Słowacji Koszyce, Ukraina i jej obwody: rowieński, tarnopolski i winnicki, Turcja i Węgry plus Komitat Peszt i Szigetszentmiklós. Z Azji m.in. Chiny plus prowincja Szantung, Indonezja i Filipiny, zaś z Ameryki Argentyna, Meksyk, Panama i Peru. Ekspozycje skoncentrowane będą w kilku salonach.
W Salonie Travel znajdą się m.in. touroperatorzy, biura podróży, państwa i regiony, regiony turystyczne krajowe i zagraniczne, hotele i inne placówki noclegowe, przewoźnicy, zabytki w Polsce i produkty regionalne. W Water Sport jachty, łodzie żaglowe i motorowe, katamarany, kajaki, silniki, sprzęt i akcesoria, usługi szkutnicze, szkółki żeglarskie, windsurfing i nawigacja. W Salonie Fishing wszystko związane z wędkarstwem oraz turystyką żeglarską.
W Salonie Hunting broń palna i amunicja, optyka myśliwska, noże i broń biała, łuki, samochody terenowe, odzież i obuwie, kuchnia myśliwska, sprzęt turystyczny i jeździecki. W Salonie Amper wyposażenie campingowe, campery i przyczepy campingowe, karimaty, materace, śpiwory, domki holenderskie, namioty i akcesoria, pola campingowe, przewodniki, mapy, wydawnictwa specjalistyczne.
Odbędzie się też cały szereg imprez towarzyszących. M.in. finał 6 edycji konkursu 7 Nowych Cudów Polski National Geographic, festiwal Strefa Kontynentów ze spotkaniami ze sławnymi podróżnikami, pisarzami, reporterami i fotografami. Warsztaty fotograficzne. Finał Objazdowych Mistrzostw Polski Minigolfa 2016. Targi Podwodna Przygoda. Konkursy fotograficzne i podróżnicze. Cykl szkoleń kadr turystyki i inne.
Przemysław Frankowski, współwłaściciel Instytutu Wydawniczego Erica oraz Grzegorz Micuła przedstawili genezę oraz pracę nad książką wspomnień przyjaciół i znajomych o sławnym, zmarłym blisko 5 laty temu podróżniku i reporterze Olgierdzie Budrewiczu.
Udało się do niej pozyskać wspomnienia 70 osób które znały Olgierda – był on także członkiem honorowym SD-P „Globtroter – przed wojną, podczas okupacji i powstania warszawskiego oraz z pracy dziennikarskiej i wspólnych podróży po świecie. Obszerną recenzję tej książki „Olgierd Budrewicz – Dżentelmen w podróży” opublikowaliśmy na naszych łamach w sierpniu br.
Plany edycyjne Wydawnictwa Arkady, a szczególnie jego nowość, przepiękny album „Barwy Polski” z ponad 550 zdjęciami naszego klubowego kolegi Zenona Żyburtowicza oraz tekstami wiceprezesa Stowarzyszenia Grzegorza Micuły, przedstawili: dyr. Tadeusz Deptuła z Arkad i autor tekstów.
Również obszerną recenzję tego albumy już opublikowaliśmy niedawno na naszych łamach. Dyr. Deptuła mówił także o planach wydawniczych na bieżący i przyszły rok. Arkady wydały już, bądź zapowiadają, mnóstwo ciekawych pozycji zarówno z dziedziny sztuki i architektury, fotografii i mody, poradników i antyków, kulinariów i ogrodów, a także beletrystyki, książek dla dzieci i młodzieży oraz z dziedziny budownictwa.
Ich katalog obejmuje ponad 70 stron – otrzymali go wszyscy uczestnicy spotkania. Więcej informacji o tych wydawnictwach można znaleźć na: www.info@arkady.eu. Dyr. Deptuła mówił również o obecnych problemach wydawnictw. Wysokich kosztach edytowania albumów, które zwracają się dopiero po dłuższym czasie.
Zbyt wygórowanych żądaniach muzeów za udostępnianie do druku zdjęć ich eksponatów. O świadomym wydawaniu niektórych pozycji deficytowych ze względu na ich wartość dla kultury narodowej itp. Na zakończenie rozlosowano wśród uczestników kilkadziesiąt albumów i książek dostarczonych przez wydawnictwa, głównie Arkady. Było to kolejne, ciekawe spotkanie w tym cyklu.
Zdjęcia autora