LITWA: ZAPROSZENIE NAD NIEMEN I WILJĘ

Wilno i Druskienniki, to najczęstsze cele wyjazdów turystycznych Polaków do północnych sąsiadów. Stolica Litwy przede wszystkim ze względu na jej piękno, wspaniałe zabytki, kilka wieków wspólnej z naszą historii i kultury oraz obiekty sakralne, zwłaszcza Ostra Brama, przyciągające nie tylko pielgrzymów. W najsłynniejszym zaś nadniemeńskim uzdrowisku chętnie leczą się i wypoczywają nasi rodacy.

 

I to od dawna, także w trudnym dla niego okresie, na początku litewskich przemian polityczno – społeczno – gospodarczych, gdy Druskienniki stały na progu bankructwa, a standard oferowanego w tamtejszych sanatoriach zakwaterowania i wyżywienia odbiegał daleko od obecnego.

Na Litwie jest jednak o wiele więcej interesujących miast, miasteczek i miejsc, które warto poznawać oraz tam wypoczywać – lub leczyć się – bo uzdrowisk jest przecież kilka.

Kolejną okazją do dowiedzenia się o nowościach oraz turystycznych atrakcjach nad Niemnem i Wilią była prezentacja regionu Kłajpedy – ale nie tylko – w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie dla zaproszonych przedstawicieli polskich branży turystycznej i prasy. Tradycyjnie już w formie niewielkiego workshopu, multimedialnej informacji oraz poczęstunku litewskimi przysmakami i trunkami.

 

WILNO: SZLAK MIŁOSIERDZIA I PARK EUROPA

 

Ci, którzy skorzystali z zaproszenia, mogli dowiedzieć się sporo nowego, nawet jeżeli znają, jak np. ja, kraj naszych północnych sąsiadów nieźle i to od dziesięcioleci. Przy czym także z przywiezionych przez gości, a wydanych po polsku, bezpłatnych folderów i informatorów. Wilno proponuje m.in.

Szlak Miłosierdzia prowadzący od wzgórz na Antokolu, poprzez malownicze labirynty uliczek wileńskiej Starówki, aż do położonych przy granicy państwowej Taboryszek. Znajduje się na nim 12 zabytków sakralnych, m.in. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ale także klasztor Sióstr Jezusa Miłosiernego i domek św. Faustyny.

Oczywiście nie brakuje Ostrej Bramy, kościołów św. św. Michała, Franciszka z Asyżu, Ignacego, Jana Chrzciciela, Ducha, czy katedry. Inną wileńską propozycją jest wizyta w utworzonym w 1993 roku na obrzeżach stolicy Parku Europa. W miejscu, w którym według Litwinów znajduje się centrum naszego kontynentu i stoi pomnik – piramidka.

Co prawda tego samego dnia, tylko kilka godzin wcześniej na innym, również turystycznym spotkaniu z branżą i prasą, ambasador Ukrainy przekonywał, że geograficzne centrum Europy znajduje się w jego kraju. Białorusini twierdzą to samo, i my mamy również podobne zdanie, wytyczając centrum kontynentu w Polsce.

 

IMPREZY BOŻONARODZENIOWE

 

Ale nie bądźmy drobiazgowi. Wszystko bowiem zależy „jak się linijkę przyłoży” do mapy Europy i które punkty uzna za jej krańce. Ważne jest, że park jest ciekawy i wart odwiedzin. Inną propozycję stanowi wycieczka do podwileńskiego Lubowa, gdzie w dawnym zabytkowym młynie urządzono Muzeum Historii, Kultury i Dziedzictwa Technicznego.

Laureata Nagrody Unii Europejskiej w tej dziedzinie oraz Nagrody Europa Nostra. Jeżeli chodzi o Wilno, to nie warto odkładać wycieczki do niego aż do wiosny, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca turystyce, ponieważ miasto już zaprasza do siebie na atrakcje przedświąteczne i Bożonarodzeniowe.

Program dotyczących tego okresu 10 wartych uwagi imprez zacznie się 1 grudnia otwarciem Bożonarodzeniowego Miasteczka na placu Katedralnym, skończy zaś 6 stycznia Pożegnaniem Świąt z Pochodem Trzech Króli od Ostrej Bramy. Poza tym zorganizowane zostanie drugie Bożonarodzeniowe Miasteczko na placu Ratuszowym.

A także Międzynarodowy świąteczny kiermasz dobroczynny, Skwer Designerski, Noworoczne Fajerwerki i inne imprezy. Szczegóły, nie tylko na ten temat, znaleźć można na: www.vilnius-tourism.lt. Zdecydowanie mniej znany jest u nas Mariampol (Marijampolé), który w roku 2018 będzie Stolicą Kultury Litwy.

 

MARIAMPOL – STOLICA KULTURY LITWY 2018

 

Z tej okazji miasto przygotowało bogaty program, wydrukowany także w języku polskim, zawarty w siedmiu folderach w jednej obwolucie. Jest ono stolicą litewskiej Suwalszczyzny, z bazyliką św. Michała Archanioła i klasztorem marianów oraz innymi zabytkami.

A także ciekawymi miejscami, opisanymi w folderze „Stolica Suwalszczyzny. Wspaniałe parki i stuletnia kultura”. Inne foldery proponują „Ścieżkę sakralną”, „Drogę odrodzenia narodowego”, „Słodkie trasy”, „Ścieżkę dydaktyczną Bukta” (przyrodniczą), szlak „Twórcy Mariampola narodowości żydowskiej”.

Ponadto szlak „Mallony: Mariampol – Londyn – Nowy Jork” – dzieł sztuki zdobiących fasady budynków miejskich, jakie powstały w trakcie organizowanych od 2014 roku sympozjów architektury. Więcej na temat tego miasta, jego miejsca w litewskiej kulturze oraz oferty turystycznej znaleźć można na: www.marijampoletic.lt.

Chyba niewiele lepiej znana jest u nas Olita (Alytus) na południu Litwy, w pętlach Niemna. Ile razy przez nią przejeżdżam, to kupuję tam ogromny bochen wyjątkowo smacznego, chociaż w tym kraju to normalne, czarnego litewskiego chleba miejscowego wypieku.

 

OLITA WARTA WIZYTY

 

Olita również ma bogatą ofertę dla turystów z Polski, dla których przygotowała obszerną, bogato ilustrowaną broszurę „Kraj Alytus. Przyjedź! Zobacz! Wypróbuj!” z mnóstwem rzeczywiście ciekawych propozycji krajoznawczych, historycznych, sakralnych, muzealnych, gastronomicznych, aktywnego wypoczynku itd.

Zarówno w samym mieście, jak i 11 otaczających je starostwach. A ponadto, również po polsku, folder „Przechadzka po Alytus” z 18 postojami przy zabytkach, rzeźbach i w innych ciekawych miejscach. Więcej szczegółów na: www.alytus-tourism.lt. Głównym tematem prezentacji było litewskie Pomorze.

Obszar nadbałtycki rozciągający się od granicy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej – po granicę z Łotwą. Z mnóstwem wartych zobaczenia miejsc w rejonie Kretyngi, a zwłaszcza leżącymi bezpośrednio nad Bałtykiem Kłajpedzie z Mierzeją Kurońską oraz „letniej stolicy” kraju, Połądze.

Tamte strony budzą spore zainteresowanie polskich turystów i kuracjuszy, mimo iż temperatura morza nie jest cieplejsza niż u nas. Ale atrakcji mnóstwo. Goście – przedstawiciele tamtejszej turystyki i hotelarstwa też przywieźli sporo informacji oraz wydawnictw drukowanych, chociaż w większości po litewsku i angielsku.

 

LITEWSKIE POMORZE

 

Położone nad Niemnem miasta, w przypadku Kłajpedy, Połągi i regionu Kretyngi na północ od ujścia tej rzeki, były tematem prezentacji multimedialnej prowadzonej przez Anię – nazywam ją zdrobniale, bo znamy się od dawna – Catsiun. Niegdyś z Druskiennik, ostatnio z Warszawy.

Dobrze przygotowane zdjęcia i informacje pozwoliły uczestnikom tej prezentacji zapoznać się zarówno z głównymi atrakcjami, jak również nowościami w tej części Litwy. Poprzedziło ją jednak powitanie i krótkie wystąpienie po polsku i litewsku J.E. Ambasadora Litwy w Polsce, Pana Šarūnasa Adomavičiusa.

Powiedział on, że turystyka stanowi ważną część naszych wzajemnych relacji. Wyraził zadowolenie, że w ciągu minionych dwu lat liczba turystów polskich odwiedzających Litwę wzrosła o 15%. Poinformował, że rok 2018 będzie bardzo ważny dla jego kraju, gdyż upłynie pod znakiem 100 rocznicy odbudowania niepodległej państwowości.

Przewiduje się dużo imprez kulturalnych, zarówno w Wilnie i Kownie, jak i innych miastach. Do Wilna przyjedzie papież Franciszek, w związku z czym arcybiskupstwo przygotowuje trasę pielgrzymkową.

 

DRUSKIENNIKI

 

Wizyta ta na pewno zainteresuje również pielgrzymów z Polski. Mariampol będzie stolicą kulturalną Litwy. Kraj obchodzić będzie też 200-lecie beatyfikacji przez papieża Pawła II biskupa Jerzego (Jurgisa) Matulewicza, którego muzeum znajduje się w klasztorze marianów w Mariampolu.

Ambasador mówił także o połączeniach lotniczych Warszawy z Wilnem oraz sezonowymi do Połągi. O poprawiającym się dojazd drogami. Oraz o oczekiwanym połączeniu promowym Szczecina z Kłajpedą. W sumie: Litwa gościnnie zaprasza i oczekuje jeszcze większego zainteresowania nią polskich turystów.

Prezentacja multimedialna rozpoczęła się do Druskiennik, w których w ub. roku padł rekord: 330 tys. turystów i kuracjuszy, którzy je odwiedzili. Uzdrowisko dysponuje aktualnie 8,5 tys. miejsc noclegowych dla gości. Nowością jest m.in. sanatorium UPA, Podwodny Świat, „odwrócony dom” oraz nowe restauracje na brzegu jeziora serwujące owoce morza.

Wiele informacji znaleźć można na polskich stronach uzdrowiska. Olita – następny temat – to, jak powiedziała prelegentka – miejsce szampańskiej zabawy w zielonym regionie. Podwójnie dosłownie, bo produkuje się tam wino musujące, a lasów zajmujących 1/3 powierzchni kraju, jest w okolicach tego miasta dużo.

 

ŁOSIE, BALONY I MIASTO SMAKÓW

 

Żyją w nich łosie, dziki i inna zwierzyna, są wzgórza, jeziora. W uzdrowisku kolorowe fontanny, możliwość lotów balonami. W 2016 r. oddany został do użytku most pieszo – rowerowy, najwyższy (32 m) na Litwie, o długości 260 m. Zbudowano go na dawnych podporach mostu kolejowego.

Sporo uwagi poświęca się w Olicie turystyce aktywnej. Działa park rozrywki „Tarzanija” oraz ośrodki sportowe. Jest najlepsza w kraju pływalnia olimpijska. A co do szampańskiej zabawy, to w mieście oprócz win musujących produkuje się i inne, mocniejsze trunki. Z którymi można zapoznać się bliżej w trakcie dwugodzinnego zwiedzania ich fabryki, oczywiście z degustacją.

Jest to także miasto smaków. Powstały nowe restauracje z plackami ziemniaczanymi i innymi potrawami narodowymi. Z litewskiego Wybrzeża ze słynnymi nadmorskimi wydmami osiągającymi wysokość do 60 m – na które, dodam, inaczej niż w Polsce można wchodzić i opalać się – oraz Mierzeją Kurońską, przedstawiona została Połąga, Neringa i Kłajpeda.

Jest to region spokojny, chociaż nie brak w nim także rozrywek. Zaś jedzenie z całego świata. W Połądze jest ponad 50 restauracji serwujących głównie ryby, także starolitewskie zupy rybne, ale i inne potrawy. Dobre (potwierdzam !) piwo Švyturys. 

 

MUZEA I TURYSTYKA AKTYWNA

 

Można skosztować również kuchni kłajpedzkiej. W ofercie są też programy edukacyjne: gotowania zupy rybnej i wypieku chleba itp. A także łączenie biznesu z wypoczynkiem. W Kłajpedzie wśród kilku sal konferencyjnych, jedna znajduje się w miejscowym delfinarium.

Odbywają się w nim pokazy tresury delfinów, zaś w Dino parku jest m.in. 40 ruchomych dinozaurów. Z innych znanych atrakcji nie pominięte zostały Muzeum Bursztynu w dawnym pałacu Tyszkiewiczów w Połądze, Muzeum w Kretyndze oraz Bateria Memel (niemiecka nazwa Kłajpedy) Nord – jedyna tego rodzaju na Litwie. Jak również największe w kraju fontanny.

Dla amatorów turystyki aktywnej są m.in. sporty wodne i golf oraz bezpłatne trasy biegów na orientację, sportów pieszych i rowerowych. Pomorski Szlak Rowerowy liczy 200 km. Sporo jest aktywnych rozrywek rodzinnych. Loty widokowe, skoki ze spadochronem, paralotnie. Poruszanie się po miejscowościach nad Zalewem Kurońskim ułatwiają szybkie tramwaje wodne.

Pielgrzymi mogą przejść litewskim odcinkiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Kretyngi przez Kłajpedę i Judokrante do Nidy. Innymi nowościami w Połądze są m.in. letni park, Dom Iluzji Eureka, basen miejski ze SPA oraz zrekonstruowana aleja Tyszkiewicza.

 

NOWOŚCI W KŁAJPEDZIE I ATRAKCJE BIRSZTAN

 

W Kłajpedzie otwarto w br. po rekonstrukcji akwarium w Muzeum Morza. Zrekonstruowano też browar Švyturys, organizowane są jego zwiedzania z degustacjami. Bardzo interesujący jest program imprez i wydarzeń w 2018 roku. Ten główny litewski port będzie Europejskim Miastem Sportu.

Zorganizowane zostaną m.in. rajdy motocyklowe i rowerowe, odpust św. Antoniego i Święto Urodzaju. Na Mierzei Kurońskiej zaś, na którą kursują bezpłatne promy, m.in. festiwale: folkloru, międzynarodowe muzyczne i jazzowe oraz regaty. W Połądze w roku przyszłym otwarty zostanie park wakeboardowy.

W Kretyndze można będzie zwiedzać tamtejszy klasztor. Przykłady można mnożyć. W programie znalazła się również prezentacja najbardziej kameralnego z litewskich, uzdrowiska Birsztany nad Niemnem. Obchodzi ono 45 lat istnienia. Oferuje 750 pokoi dla gości, ponad 150 różnych zabiegów leczniczych i usług diagnostycznych, z których korzysta ponad 80 tys. osób rocznie.

Ciekawa jest m.in. oferta tamtejszego sanatorium „Eagle”. Bezpłatne programy lecznicze (bez zabiegów) dla dzieci do lat 3. Zaś zniżki o 70% ceny osób dorosłych, na pobyty lecznicze dzieci w wieku 3-7 lat i 50% w wieku 7-15 lat. Jak zwykle, o czym już wspomniałem, po prezentacji w ambasadzie, goście podjęci zostali poczęstunkiem z litewskim serami, suchymi wędlinami, ciastem, słodyczami i trunkami.

 

Zdjęcia z prezentacji i Litwy: autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top