CZECHY: PANORAMA PRAGI Z WIEŻY TV

Słynny nadajnik telewizyjny, stojący w praskiej dzielnicy Žižkov, nazywany przez prażan „wiertarką”, ma wysokość 216 metrów. Jest nie tylko najwyższą budowlą w mieście, ale także najwyższą platformą widokową w całych Czechach. 

 

Zbudowany został w latach 1985 – 1992 według projektu architektów Václava Aulickiego i Jiřego Kozáka. Cała konstrukcja waży około 2 200 ton. Po wieży, w górę i w dół, pełznie 10 niemowlaków – rzeźb autorstwa Davida Černego.

 

Bobasy mają ponad trzy metry długości, są czarne i z daleka wyglądają jak robaki. Rzeźby miały zdobić nadajnik tylko przez rok, ale tak spodobały się wszystkim, że pozostawiono je na 20 lat.

 

 

 

Panorama roztaczająca się z tarasu, przy dobrej widoczności, sięga nawet stu kilometrów. Od jesieni 2011 roku na wieży i w jej okolicy trwają prace modernizacyjne. Na wysokości 93 metrów planowane jest otwarcie pomieszczenia, w którym goście będą mogli obejrzeć projekcje wideo prezentujące atrakcje turystyczne Pragi.

 

W rozciągającym się wokół nadajnika parku Sady Mahlera powstaną nowe punkty gastronomiczne, place zabaw dla dzieci, mini pole golfowe i amfiteatr, w którym organizowane będą imprezy kulturalne. Zakończenie prac modernizacyjnych jest planowane do końca 2012 roku. Taras widokowy jest czynny codziennie w godz. od 10 do 22.

 

Zdjęcie: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top