Warszawskie wydawnictwo Arkady znane jest ze wspaniałych albumów oraz znakomitych, rzetelnie napisanych leksykonów, monografii oraz innych publikacji. Dwa lata temu obchodziło 55-lecie działalności, powoli przygotowuje się do bardziej „okrągłego” jubileuszu 60-lecia. Z wielką przyjemnością gościliśmy więc jego przedstawiciela dyr. Tadeusza Deptułę na drugim listopadowym spotkaniu z cyklu „Goście Globtrotera”. Tym bardziej, że nie tylko ciekawie przedstawił tę oficynę wydawnicza i jej bogaty program wydawniczy, ale także przywiózł sporo albumów i książek do rozlosowania wśród uczestników spotkania.
– Staramy się trzymać poziom – powiedział skromnie nasz gość na wstępie. Zaraz dodając: Arkady wydają najpiękniejsze książki na świecie. Po czym zaczął wyliczać. Głównie albumy i książki o sztuce i architekturze. Wspaniałe serie prezentujące sztukę świata i jej historię oraz życie i twórczość poszczególnych artystów, m.in. impresjonistów.
– Znajdujemy się – kontynuował – w ważnym dla wydawnictwa okresie przedświątecznym. A wydawane przez nas albumy mogą być naprawdę pięknymi prezentami pod choinkę. Mówiąc o nowościach i zamierzeniach na najbliższy rok wymienił oraz pokazał sporo już wydanych pozycji. M.in. „Skarby Kartografii” – jedyną tego rodzaju na rynku pozycję zawierającą reprodukcje map morskich i lądowych zarówno starych, jak i z okresu do końca XX wieku.
Zapowiedział – ukaże się w roku przyszłym – Leksykon zabytków architektury Kresów zawierający ich udokumentowany stan aktualny z najnowszymi zdjęciami i ilustracjami. Pokazał nowe serie: albumy Wakacje Marzeń, oraz Wyprawy Marzeń w miękkich oprawach, co obniża ich cenę.
Ciekawy, chociaż o nie rzucającej się w oczy okładce, leksykon 100 młodych artystów świata. Od Nowej Zelandii i Australii, poprzez Azję i Europę po Kanadę. Przynajmniej część tych artystów – podkreślił gość – będzie wyznaczać kierunki w sztuce XXI wieku. Do nowości należy seria „Skarby sztuki” prezentująca dzieła znajdujące się w polskich muzeach narodowych.
Chociaż z niektórymi z nich są problemy. Nie wszyscy muzealnicy rozumieją bowiem znaczenie publikowania reprodukcji dzieł oraz promocji w tej formie także muzeów. I żądają wygórowanych stawek za potrzebne wydawnictwu zdjęcia. Oprócz ilustracji cennych dzieł sztuki, seria ta ma charakter źródłowy i zawiera informacje rzetelne i sprawdzone.
Z nowości uczestnicy spotkania mogli zobaczyć m.in. cieszący się sporym zainteresowaniem album „Motyle”, książkę „Party” zawierającą przepisy kulinarne i receptury koktajli i wiele innych. Dowiedzieć się też, że większość pozycji wydawniczych Arkad stanowią książki licencyjne. Ich wydawanie jest bowiem tańsze, także w produkcji, niż polskich autorów.
Chociaż wydawnictwo dąży do tego, aby wszystkie pozycje, o ile jest to tylko możliwe i nie wyklucza tego umowa licencyjna, były drukowane w Polsce. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali katalog wydawniczy Arkad na lata 2013/2014. Ładnie wydany, z kolorowymi reprodukcjami okładek oraz informacjami o poszczególnych albumach i książkach.
Oferta liczy ponad 350 pozycji w układzie tematycznym: Sztuka i architektura, Varia, Moda i fotografia, Poradniki i antyki, Kulinaria, Książki dla dzieci i młodzieży oraz Budownictwo. Obejmuje albumy, leksykony, słowniki, podręczniki akademickie, poradniki, książki dla hobbystów, a także publikacje edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Poza już wspomnianymi na spotkaniu przez T. Deptułę, warto wymienić jeszcze przynajmniej album w wersji polsko – angielskiej „Dzieje Polski w obrazach”, kolejne pozycje z luksusowej serii „Arcydzieła malarstwa” – „Galerie Rzymu” i „Stara Pinakoteka w Monachium”, „Słownik terminologiczny sztuk pięknych”, „Barok” z serii „Sztuka Polska” i „Klasycyzm” z serii przewodników dla kolekcjonerów oraz „Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia”.
Zainteresowanie czytelników powinny też wzbudzić albumy licencyjne poświęcone sztuce, m.in. „5000 lat sztuki chińskiej”. Podobnie jak wiele pozycji z innych dziedzin. Chociażby światowy bestseller „Fotografia cyfrowa” Toma Anga, publikacje o modzie i jej projektowaniu „100 lat mody” czy książki o podróżowaniu i przyrodzie. Do kolekcjonerów i historyków sztuki kierowane są przede wszystkim „Podręcznik stylów” i „Meble zabytkowe” z serii „Antyki”.
Do szerszego grona czytelników zaś nowe wydanie „Historii architektury europejskiej”. Ponadto ukazalo się, lub ukaże w roku przyszłym, sporo książek, słowników, repetytoriów dla młodzieży i studentów, książki dla dzieci itp. Więcej o nowościach wydawniczych Arkad oraz o samym wydawnictwie przeczytać można na www.arkady.eu.
Zdjęcia autora